Mesele Eşitlik mi?

25 Mart 2021Haberler4 Yorum »
İstanbul Sözleşmesi Neden Feshedildi? İstanbul Sözleşmesi Neden Kaldırıldı? İptal Edildi? | Mardin LifeTürkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararı genel olarak tüm toplum kesimlerinde sevinçle karşılandı ancak feminist çevreler “kadının ezildiği ve mağdur edildiği” tezlerini tekrar dillendirmeye başladı.
Aslında Post-modern feministleri, eski zaman feministlerden ayırmayı hakkaniyet açısında daha uygun buluyorum. Gerçek bir feminist imtiyaz talep etmez, “yetkide eşitlik” kadar sorumluluk da üstlenir. Bizim tatlı su femenderler YETKİDE eşitlik hatta üstünlük isteyip SORUMLULUKTAN uzak durmayı hak sanıyor.
Mesele hukukta eşitlik ise erkekler olarak hukuk davalarında haklarımızın gasp edildiğini ispatlarız.
Mesele kamu kaynaklarına erişimde eşitlik ise tüm kamu kaynaklarına erişimde erkeklerin dezavantajı olduğunu ispatlarız.
Mesele sosyal güvencede eşitlik ise bu kaynakların en çok kadınlar için harcandığını ispatlarız.
Mesele eğitimde eşitlik ise erkeklerin ilk okuldan akademik kariyere kadar dezavantajlı olduğunu ispatlarız.
Mesele üretim araçlarına sahip olmak ise buyursunlar kadınlar da ebeveynlerinden kalan; tarla, dükkan, fabrika, tezgahlar, el aletleri ve sair üretim araçlarına sahip çıksınlar kendileri de üretsinler. Kendi ailelerinden alamadıkları hakların bedelini kocalarına yüklemeleri hak değildir.
Mesele aile reisliğinde eşitlik ise kanunen zaten eşitiz ama her ailenin kendine has farklılıkları var. Doğal kabiliyetleri sonucu erkeklerin öne çıkıyor olmasından dolayı erkek kusurlu görülemez. Buyursunlar kadınlar risk alsınlar. Evliliğin, evi geçindirmenin, borçların, risklerin tüm sorumluluğunu da üstlensinler ve aile reisi olsunlar.
Mesele cephede, batan gemide, yangında, tersanelerde, madenlerde, riskli işlerde eşitlik ise ne kadınların, ne de erkeklerin eşitlik peşinde olduğu söylenemez. Çünkü ölürken bile erkek fedakardır.
Türkiye erkek cinayetlerinde dünyada en tepelerde iken kadın cinayetlerinde ise milyonda 5 (6284 yasa öncesi milyonda 1,2) ile en diplerdedir.
Kısaca faydalanmada neredeyse her alanda kadınlar öne çıkarken masraf, risk ve ölümlerde erkekler öne çıkıyor.
Bunca imtiyaz ve avantajlarına rağmen hâlâ “toplumumuzda kadınların ezildiği” iddiası izaha muhtaçtır.
Her alanda eşit olmadığımız doğrudur zira her alanda “Eşitlik” taleplerine en başta bizim mahallenin tatlısu feministleri itiraz edecektir. Çünkü her alanda eşitlik kadınların şu an sahip oldukları tüm imtiyazların ellerinden alınmasını ve tüm sorumlulukları erkeklerle eşit oranda üstlenmesini gerektirir.
“Mağdur kadın yok mu?”
Elbette var tıpkı mağdur erkek olduğu gibi, mağduriyetin cinsiyeti yoktur.
İstanbul sözleşmesi ve 6284 ile yapılan haksız uygulamaların mağdur kadınlara faydası olmadı ama azmaya hazır kadınları iyice şeytanlaştırdı.
İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemiz olumlu bir adımdır ancak uygulama yasaları hâlâ yürürlükte olduğundan uygulamada henüz sözleşmeden çekildiğimiz söylenemez.
Sözleşme gereği nasıl uyum yasaları yapıldı ise sözleşmeden çekilmenin gereği olarak da uyum yasalarının da düzeltilmesi zorunluluktur. Diğer türlü sözleşmeden çekilmiş olmak sadece göstermelik olarak kalacaktır.
    Yasin Emrak
Okunma Sayısı : 3.307

Yorum yapın

“Mesele Eşitlik mi?” için 4 Yorum

 1. İsim (gerekli) dedi ki:

  Bu ülke insanıyla artık evlenilmez

 2. Tarık dedi ki:

  Bu ülkenin , inandığı değerleri savunabilen sizin gibi aydın cesur insanlara ihtiyacı var..CHP de iyi partide İstanbul sözleşmesi ve uzantısı 6284 ve süresiz nafaka gibi saçmalıklardan rahatsız olanlar yokmu..bence var…Ama demokratik olduğunu idda eden bu partilerde ses çıkmıyor..Neden çıkmıyor çünkü doğruyu Değil koltuğu seçiyorlar..Ve aile bakanı Sema Maraşlı olmalı mevcut bakan , kadın bakanı gibi davranıyor….Bize aile bakanı lazım.

 3. Veli dedi ki:

  Hocam, islami erdemden ayrıldık. Vicdanlar köreldi. Merhamet ve anlayış bitti. Eşler arası sadakat ve dostluk bitti. Her gün aynı masada yemek yiyen birbirinin yüzüne bakan insanlarız erdemleri kaybettik.
  Kadınlar feminist ruha teslim oldular. Erkekler de narsist oldular. Denge kaçtı. Bu ülke insanıyla artık evlenilmez. nesil düzelmek yerine bozuldu…

 4. recep haksever dedi ki:

  harika bir yazı tebrik ederim.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Allah erkeğin eşi ile muhabbet etmesinden memnun olur, bundan dolayı ikisine de sevap yazar.Ve rızıklarını arttırır. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku