Meselemiz Selam Edelim İki Kelam

06 Eylül 2017Çocuk Eğitimi6 Yorum »

SEVGI-SEVGIYLE-COGALIR-k(3)

Bir Adem Diyor ki;

Sevgili Site Takipçileri!

Epeydir aklımda olan bir konuda farkındalık oluşturmak adına kısa da olsa bir şeyler yazmak istedim. Meselemiz selam edelim bir iki kelam dedim.

Selam vermenin önemi çocukken neredeyse hepimize az çok öğretilmiştir ya da bu konuyla ilgili birçok kaynaktan bilgi almışızdır. Ancak öğrendiğimiz bilgileri uygulamadığımız sürece bu bilgilerin ne kendimize ne de bir başkasına faydasının olmayacağı aşikardır.

Maalesef günümüzde birçok bilgi sahibi olduğumuz konuda uygulama esnasında zafiyet göstermekteyiz. Selam meselesinin de maalesef bu zafiyet gösterdiğimiz konuların arasında yer aldığını düşünmekteyim.

Selam kelime anlamı olarak emniyet, huzur, sağlık, barış, rahatlık, kurtuluş gibi manalara gelir. Dini kaynaklarda selam vermenin sünnet almanın ise farz olduğu bilgisi yer almaktadır.

Peygamber Efendimiz’in selam ile ilgili tavsiyelerini, talimatlarını bize aktarılmış hadislerden öğrenmemiz mümkün olmakla birlikte genel hatlarıyla irdeleyecek olursak küçükler büyüklere, binekli atlı veya arabalı olanlar yayalara, yürüyenler, oturanlara; arkadan gelenler yetişince öndekilere; iki grup karşılaştığı zaman, az olanlar çok olanlara önce selam verirler.

Ayrılırken de ayrılan kişin selam vermesi doğru olandır. Ayrıca ev boş olsa bile evde bulanan meleklere selam vermek amacıyla içeri girerken selamın aleyküm diyerek selam vermek tavsiye edilmektedir. Bu tavsiyelerde dikkat edilmesi gereken nokta selam veren ve alan kişilerin birbirini tanıması gerekmediğidir.

Günümüzde teknolojik ilerlemelerle beraber maddi konularda hayatımız kolaylaşsa da manevi anlamda tam tersi olmakta, bir gerileme yaşanmaktadır. Uzakları yakın eden teknolojik gelişmeler burnumuzun dibini erişilemez hale getirebilmektedir. Hal böyleyken iç huzura kavuşmakta başarısız olan, sosyallikten kopan bireyler artık toplumsal bir sorun teşkil edecek hale gelmiştir.

Bugün Batı toplumunda ve yurdumuzda özellikle büyük şehirlerin temel psiko-sosyal sorunlarından birisi, insanlar arası iletişimin neredeyse yok olmak üzere olması ve insanların birbirlerine, kendilerine yabancılaşmasıdır. Yabancılaşma kavramı “en genel anlamıyla bir yabancılık veya başkalarından ayrılık, başkalarıyla sıcak ilişkiler yoksunluğu” duygusudur.

Bu konuda yapılan araştırmalar bu yabancılaşmanın insanlar arası yüz yüze ilişkinlerin kaybolması sebebiyle ortaya çıktığını göstermiştir. Psikolojik terim olarak her ne kadar yabancılaşma, ayrışma gibi bir tanım dinimizde, kültürümüzde tanımlanmamış gibi gözükse de aslında bu tehlikeye karşı alınan önlemleri irdelediğimizde aslında bu olgunun bir tehdit olarak tanımlandığını görmekteyiz.

Örneğin günahlar bizleri Allah’tan uzaklaştırdığı için yasaklanan eylemlerdir. Keza Peygamber Efendimiz bizlere birbirimizi sevmedikçe mümin olamayacağımızı, mümin olmadıkça da cennete giremeyeceğimiz konusunda uyarıda bulunmuştur. Yani olası bu tehlikeye karşı aslında önlemler zamanında alınmıştır.

Maalesef son zamanlarda ülkemizde de bu konularda toplumsal bir zafiyet göstermekteyiz. Belki de batılılaşmayla beraber kendi kültürümüze yabancılaşmamızın bir sonucu olarak değerlendirebilirsek de netice olarak bir erozyona uğradığımız gerçeği değişmemektedir. Birbirini görmezden gelen insanlar, karşılıksız bırakılan selamlar ki karşılık vermek farzdır demiştik, merhaba denilmeden açılan telefonlar, kolay gelsin demeden iş yerlerinden ayrılan insanlar, maalesef bizler de bu konuda zafiyet gösterir olduk.

Bu durumda yapılacak en doğru hareket Peygamber Efendimizin insanlar arasında selamı yaymamızı söylediği tavsiyesine-talimatına uymaktır. Unutmayalım toplumları bireyler olarak bizler oluştururuz ve bizler bu konularda kendimizi düzeltirsek göreceğiz ki birtakım şeyler düzelecektir. Kötü örnekler toplumda yer edinebildiği gibi iyi örnekler de yer edinmektedir. Velhasıl zafiyet gösterdiğimiz bu konuda çalışmalar yapalım, selamı mümkün olduğunca yayarak etrafımıza hatırlatalım.

Selametle kalın.

Okunma Sayısı : 46.233

Yorum yapın

“Meselemiz Selam Edelim İki Kelam” için 6 Yorum

 1. Feyza dedi ki:

  Esselamu aleykum.
  Bu yaziya Selam vermeden baslamak olmaz.
  “Siz bir selam ile selamlandiginiz zaman, siz de ondan daha guzeliyle mukabele edin veya verilen selami aynen iade edin. Suphesiz Allah, herseyin hesabini geregi gibi yapandir.”Nisa-86
  Selamlasma gelenegi buyuk sehirlerde ne kadar azalmis olsa da goruyorum ki Anadolu’da hala nisbeten yayginligini koruyor ve bu insani cok mutlu ediyor.
  Keske metropollerin imkanini Anadolu’ya, Anadolu’nun sicakligini da metropollere tasima imkanimiz olsa…

  Selamlasirken goz goze kurulan temas zaten arada anlik da olsa, bir muhabbetin bir sempatinin olusmasina olanak sagliyor. Haliyle sadaka hukmundeki tebessumun.Tabi ki genc kadin ve erkeklerin karsi cinse olan selamindan degil, kendi hemcinslerimiz arasindaki selamlasmadan bahsediyorum.

  Unutulan bir Sunnet de, cocuklara selam verme Sunneti. Efendimiz asv gordugu cocuklardan da selamini esirgemezdi ve bunu cok onemsiyorum.
  Hem cocuklara yetiskin muamelesi yapip ozguvenlerini pekistirmek, hem de selamlasma aliskanligini asilama acisindan son derece muhim bir ayrinti. Cunku toplumda bir degisim olmasini istiyorsak, buna cocuklardan baslamak zorundayiz.
  Selam verilmesi Sunnet, alinmasi farz oldugu gibi bir de Selamin verilmemesi gereken kisi ve bazi kisilerin ozel durumlari da var. Bunlari da bilmemiz gerekir.

  Yine dustur edinilmesi gereken birsey olduguna inandigim, kendisine ismiyle hitap eden kisiye tek kelimeyle de olsa mukabelede bulunmak. Imkan varsa, iki eli kanda degilse insanin, bu dustura da riayet etmek Muslumanligin inceligi ve edebinden ileri gelir.
  Yine yorumu da Selam ile bitirelim.
  Esselamu aleykum ve rahmetullah.
  🙂

 2. .../nisa dedi ki:

  Konuyu gündeme getiren kişinin kalemine sağlık. Benimde çok dikkat ettiğim konulardan biri. Özellikle erkekler için bir ortama girdiğinde selam vermesi. Selamla beraber bir güven ve samimiyette oluşur. Eskiye nazaran toplu taşıma araçlarına binerken çokça duyuyorum. Bazen de hanım teyzeler yanımdan geçerken selam veriyor bu benim çok hoşuma gidiyor. 🙂

  Bazen günaydın, hayırlı akşamlar, kolay gelsin, hayırlı işler gibi selam ve temenni türünde iletişimde bulunsak da Allah’ın selamının yeri ayrı. Aradaki muhabbeti artırdığına canlı şahidim.

  Başka bir konuda size soru soran yada yanınıza oturduğunuzda konuşmak isteyen hanımlar olabiliyor. Emin olun selamlaşmak kadar söyleneni dinlemek bile faydalı. Otobüste durakta hastanede yolda vs. bir sıkıntısı oluyor paylaşmak istiyor yol tarifi sorabiliyor.

  Bir psikolog adayı hanımdan duyduğum insanların çoğu bize önemsiz mevzulardan geliyor. Paylaşacak içini dökecek bir tanıdığı olmadığı için yada sıkıntısını güvenerek anlatamadığı için ileride dedikodu vs. olur diye tanımadıkları biriyle paylaşmak için bize gelip anlatıyorlar demişti. Bence doğru. Hiçbir şey yapamasanız dahi bir insanı dinlemek güzel temennilerde bulunmak faydalı.

 3. Ömer Ali dedi ki:

  Öncelikle bu kadar önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkürler. Yurtdışında yaşayan bir akrabam oradaki insanların tanımasa da birbirine genellikle selam verdiğinden bahsetmişti, bu gibi örnekleri çevremizden de duyuyoruz. Gelin görün ki biz yeterince selam vermeyip özümüze yabancılaşıyoruz. Dinimizin ve Peygamber Efendimiz’in (sav) önem verdiği Selam konusu anne babalar tarafından çocuklarına güzelce anlatılmalı, öğretmenler öğrencilerine selamın önemini etraflıca anlatıp toplumumuzda güzel bir Selamlaşma hareketi başlamalıdır. Böylece selama gereken önem verilip selamın yayılmasına zemin hazırlanır. Her birimizin selam hususunda üzerimize düşeni yapmamızı temenni ederim.

  • .../nisa dedi ki:

   Ömer Ali bey,

   Dediğiniz doğru yurtdışında selamlaşma daha yaygın. Müslümanların kendi aralarında da yaygın. Ülke vatandaşlarının genelinde de yaygın. Bu alışkanlık olmuş sanırım sizi tanımasa bile gördüğünde selam veriyorlar. Yalnız onların ki biraz daha soğuk belki dillerinden kaynaklı belki tavırlarından dolayı. Bizdeki gibi kişinin yüzüne bakıp yada topluluğa verilen selamın sıcaklığı samimiyeti yok.

 4. Darusselam dedi ki:

  Bediüzzaman hz.talebesi Ahmet Aytimur abiyle yatsı namazını kıldık düğün merasimine doğru ilerlerken parkta bankta uygunsuz oturan kız erkeğe birden s.aleykum demesi bende de onlarda elektrik tesiri yaptı…Bankta uygunsuz olanlar hemen kendilerini topladılar aleyküm selam,aleyküm selam dediler…Ahmet abinin özelliği tanıdık tanımadıkları herkese selam verirdi….Allah rahmet etsin evvelki sene vefat etti.Ruhuna elfatiha

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Sana kızdığı halde bir kötülükte bulunmayan insanı kendine arkadaş edin, çünkü öfke insanın karakterini ortaya çıkarır. “ ( Hz. Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku