Moritanya Kadınları

Kuzey Afrika’dan Moritanya’dan kucak dolusu sevgiler…

İlk olarak biraz konumu ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Resmi adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, Afrika’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Batımızda uçsuz bucaksız masmavi suyuyla Atlas Okyanusu, güneybatımızda farklı kültürüyle, müziğiyle, güzel insanlarıyla Senegal, güneydoğu ve doğusunda Moritanya da yemiş olduğumuz en lezzetli mangolarına sahip Mali, kuzeydoğusunda Türklere çok benzeyen Cezayir ve kuzeyinde muhteşem asaletiyle Batı Sahra yer almaktadır.

Moritanya’ya geldiğinizde ilk görmek istediğiniz yer haklı olarak okyanus ve çöl olacaktır. Geceleri okyanusta kamp yapıp ateş yakmanın birde kumun içine patates koyup közlemenin tadı da bir başka. En çok seveceğiniz şeylerden biride geceleyin karanlık zannettiğiniz çölü dolunayın nasıl güneş gibi aydınlattığı olacaktır. ‘Ayın on dördü gibi parlıyor’ sözünü çok daha iyi anlayacaksınız.

Evet, biz Moritanya’ya gelince bunların her birisini tattık ve yaşadık. Burada olduğumuz müddetçe yaşamaya da devam edeceğiz. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki Moritanya da hayat çok sakin. Geceleri istediğimiz saatte dışarı çıkmamız kamp yapmamız bu ülkenin ne kadar güvenilir olduğunu gösteriyor. Moritanya halkı da çok sakin. Sanki sinir duyguları alınmış. Geldiğimden beri burada hiç kavga görmedim. Bu sakinliklerini trafikte çok daha iyi anlıyorsunuz. Geçenlerde arkadaşlar yolda takla atan bir arabaya rast gelmişler. Bir sıkıntı problem var mı diye hemen aracın yanına gitmişler. Birde ne görsünler aracın sahibi oturmuş, cana geleceğine mala gelsin demiş kendisine Moritanya ya özel olan çayını demlemiş içiyormuş. Çok ikram sever olduklarından dolayı arkadaşlara da çay ikram etmiş.

İkram demişken Moritanya halkı misafirine çok önem verir. Ve sizi çok özel misafir olarak gördükleri için muhakkak bir koyun kesilir ve o sofraya koyulur. Moritanya çayını içmeden de bırakmazlar. Muhakkak üçlemeniz lazım. Moritanyalı kardeşlerimiz bizleri çok seviyorlar. Türkiye deyince Cennet diyorlar. Bir Moritanyalı arkadaşımız şöyle diyor:’ Çok yurt dışına çıktım, çok yer gördüm, her ülkede gurbeti yaşadım ama Türkiye de gurbeti yaşamadım.’evet bu güzel sözleri duymak bizleri çok mutlu ediyor.

Aile yapısına gelince Moritanya da biraz sıkıntı var. Maalesef evlenme ve boşanma oranları çok yüksek. Bir kadın ve bir erkek birden çok evlilik yapmış olabiliyor. Böyle bir durum olunca da akla ilk gelen çocuklar oluyor. Çocuklar bu konudan çok muzdarip oluyorlar. Genelde de her çocuğun bir bakıcısı vardır ve ebeveynlerinden çok bakıcılarıyla zamanlarını geçirirler. Burada evliliğe bakış açısı bizim kültürümüze göre çok farklı. Moritanya da yapılması gereken ilk konulardan biri evlilik ve aile yapısı ile ilgili bilgiler verilmesi.

Moritanya da kadınlar daha aktiftir. Trafikte, evde, ticarette kadınlar daha ön plandadır. Çok basit bir şey söyleyeyim burada kadın şoför sayısı türkiyede ki oranlara göre daha yüksektir. Her kadın muhakkak araba kullanıyordur. Ayrıyetten burada bayanlar biraz kiloludur ama kendileriyle çok barışıklar bazen konuşurken söylerler siz Türkler çok zayıfsınız bizde çok kiloluyuz diye. Kilolu olmalarının sebebi önceden kadındaki kilo zenginliği gösterirmiş. Ama şimdilerde onlarda değişiyorlar artık zayıflamaya başlıyorlar. Her sabah ve akşam yürüyüşe ve spora giden insanlarla karşılaşıyoruz. Kadınların kilosuna karşın erkeklerde tam tersi çok zayıf ve kendilerine de çok dikkat ediyorlar.

Cumhuriyeti evet gerçekten bunu hissediyorsunuz. Burada her vakit namaz için iki üç kere( vakte göre değişir) ezan okunur. Buraya ilk geldiğinizde namaz vakitlerini karıştırabilirsiniz :-) bazen sabah namazı kıldım zannedersiniz ama o namaz teheccüd namazının ezanıdır aslında. Marketlerde alış veriş yaparken rafı silen görevlinin sesli sesli okuduğu kuran sizi büyüler. Zikirle hemhal olmuştur bu insanlar. Her birisinin elinde tespih muhakkak vardır. Çarşıda, pazarda, yolda yürürken Kur’an sesini duymadığınız bir yer yoktur. Böyle güzelliklerin içinde olunca eksi olan şeyleri de artık görmemeye başlıyorsunuz.

Evet, dünyada hangi ülkeye gidersek gidelim her ülkenin kendine has özellikleri, güzellikleri ve beraberinde olan eksiklikleri var. Dünyanın neresinde olursak olalım her zaman her şeyin en güzel tarafını görmeliyiz. Ve kalan eksiklikleri de elimizden geldiğince düzeltmeye çalışmalıyız.

Moritanya' dan bir çocuk aile dostundan selamlar...Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz