Motorlu İnsan

10 Ocak 2018Gonca Anıl2 Yorum »

gonca-profil (1)Ne çoktu zaman, ne de az. Bir yerlerden kazanmaya çalıştıkça, daha çoğunu kaybediyorduk.

İşlerimiz otomatik yapılsın diye koca makinelerle dolduruyorduk evlerimizi. İşlerimiz bitiyordu da ruhumuz otomatik iyileşmiyordu. Tek tuşla biten işlerin ardından, boşa çıkan zamanımızı doldurmak için yeni işler üretmeliydik. Daha fazla temiz olmalıydı herşey, bizler daha titiz.

Çocuklarımızı, eşlerimizi yönetmek için daha fazla talimat vermeliydik. Daha çok ihtiyaç üretip, daha çok almaya gitmeliydik. Yaşanacaklar azaldıkça daha çok başkalarının hayatını merak etmeliydik. Yoksa nasıl geçecekti boşa çıkan saatler?

Zarifoğlu’nun Motorlukuş öyküsünü bilir misiniz?  Vahşi bir grup kuş, küçük bir kırlangıcı kandırıp, ona motor takmak isterler. “Sana bir motor takacağız, o zaman yıldırım gibi uçacaksın, herkes sana hayran kalacak!” derler. Kırlangıç bu süper(!) teklifi hemen kabul eder. Sonra da heyecanla annesine anlatmaya uçar. Annesi de yavrusunun tuzağa düşürüldüğünü anlayınca üzülür. Küçük kırlangıç onu teselli etmek için “Anne düşünsene, hepimizde bunlardan olsaydı da bütün işlerimizi beş katı bir süratle yapsaydık, fena mı olurdu?” der.

“Fena olurdu” der annesi. “Düşün bakalım, artan zamanlarda ne yapacağız peki?”

Sahi bütün işleri beşte bir zamanda yapıp bitirince, ne yapacaklardı artan zamanda?

Bizler ne yapıyoruz? Teknoloji işlerimizi bir hayli kolaylaştırırken,  kalan zamanları nasıl geçiriyoruz? Bir düğmeyle çamaşırlar yıkanırken, bir başka düğmeyle bulaşıklar. Bizler ne yapıyoruz boşa çıkan zamanlarda?

Motor takılmışçasına evleri son teknolojiyle temizleyip neye zaman ayırmış oluyoruz?

Hayatımızı kolaylaştıracağını iddia eden modern yaşam söylemleri, daha çok alıp, daha çok tüketmeye; daha az hissedip daha çok eğlenmeye yönlendirmiyor mu bizleri?

Kendi adımıza eğlence fırsatları oluşturmak, bizi diğerlerine karşı daha duyarlı yapmıyor. Sürekli artan eşyalarımızla yaşamaya çalışmak bizi daha mutlu kılmıyor. Aksine sahip olduklarımızın başında bekçi, keyfimizi bozanların karşısında kavgacı olmak yoruyor.

Zaman kazandıracağını söyleyen tuzaklara kanan masum yanımız can çekişiyor.  Ruhumuz motordan dertli… Asıl ihtiyacımız, daha az zamana daha çok şey sığdırmak ve daha çoğa sahip olmak değil, biraz dinginlik, sükûnet ve bolca huzur…

https://www.instagram.com/goncanil/

Okunma Sayısı : 4.237

Yorum yapın

“Motorlu İnsan” için 2 Yorum

  1. Ferhadi dedi ki:

    Sade hayat, oh ne rahat!

  2. Ferhadi dedi ki:

    Az mal, çok kemal

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Sıkıntılar akıllıca idare edildikleri takdirde karakteri terbiye ederler. “ ( S. Smiles )

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku