Mutsuzlukta birinci çıktık

28 Mayıs 2012Haberler9 Yorum »

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) her yıl hazırladığı “İyi Yaşam Endeksi”ni yayınladı. Raporda Türkiye, geçen yıla göre ilerleme kaydetmesine rağmen 36 ülke arasında sonuncu sırada yer aldı. İşte rapordan satır başları:

Türk insanının yüzde 33’ü yeşil alanın az olduğunu söylüyor.

Suyun kalitesinden memnun olan Türklerin oranı yüzde 64, bu oran OECD ortalamasına göre yüzde 84. Türkiye bu alanda sondan dördüncü. Bu alanda listenin tepesinde yüzde 97’lik memnuniyet oranıyla İsveç var.

Havada bulunan zehirli PM10 gazları Türkiye’de 37 mikrogram seviyesinde. Bu sayede sondan birinci sırada yer alan Türkiye’nin aksine İsveç’te bu oran 11 mikrogram. Dünyada ise bu ortalama 22 mikrogram.

Güvendiği birine sahip olan Türklerin oranı yüzde 69. Dünyada bu oran yüzde 91.

Son bir ayda tanımadığı birine yardım eden Türklerin oranı yüzde 36. Dünyada yüzde 47.

Türkiye’de bir kişiye 0.9 oda düşüyor, bu rakamla sonuncu sıradayız. Dünyada bireye en fazla oda düşen ülke Kanada. Kanada’da bir kişiye 2.5 oda düşüyor. Türklerin yüzde 67’si evinden memnun.

Mutluluk durumuna Türkler 10 üzerinden 5.3 puan veriyor. Türkiye, Macaristan ve Rusya ile son sıralar yer alıyor. Hayatından en fazla memnun olanlar 7.8 puanla Danimarkalılar.

Trafiğin büyük bir sorun olduğunun belirtildiği raporda İstanbul trafiği “baş ağrısı” olarak nitelendiriliyor. Trafik, köprü ve otopark alanları için tedbirler alınması gerektiği belirtiliyor.

Bir Türkiye vatandaşı yılda ortalama 1877 saat çalışıyor. Dünya ortalaması 1749 saat.

Türkiye’de erkekler 116 dakika ev işi yaparken kadınlar 377 dakika harcıyor.

Türklerin yüzde 58’i gece dışarıda dolaşmanın güvenli olduğunu söylerken dünyada bu oran yüzde 67.

Okunma Sayısı : 4.395

Yorum yapın

“Mutsuzlukta birinci çıktık” için 9 Yorum

 1. cielo dedi ki:

  anket konusunda en yalancı millet biziz. bu yüzden çok itibar etmiyorum bu anketlere. gidip bir bardak su almaktan aciz türk erkeği ev işimi yapıyor yani:) yahu üniversitede eve çıkan erkek öğrenciler bile 2 ayda bir temizlik yapıyor o da eve kız atabiliyorsa hani olduda attı eve kızı ne yapar eder o ev o kıza temizletilir:) bu tür anket sorularını yanıtlaytan türk insanı bu sorulara cevap vermeden önce arkadaşının koşmusunun şusunun busunun vereceği cevapları kafasında tartar sonra o sorunun cevabını verir. bence bu sitede bu anketlere çok itibar edip haber konusu yapmasın. olmayan bişeyin üzerine konuşmak anlamsız oluyor çünkü.

  • tarık dedi ki:

   Yahu bu kalıp nedir böyle “Gidip bir bardak su almaktan aciz erkek”
   Erkekler bi bardak su almaktan acizseler ve kadınlar da bu konudan bu kadar şikayetçi ise erkeklerin susuzluktan kırılıp nesillerinin bitmesi lazımdı:)

   Sanki erkeklerin her dediklerini yapıyorsunuz da su getirmek rahatsız ediyor. Hem siz bir kadının getirip ikram ettiği suyun ne kadar tatlı ve güzel olduğunu, o suyun içimize ferahlatmasındaki hikmetin kadın elinden gelmesinden olduğunu bilseydiniz böyle konuşmazdınız.

   Kadınlara acıyorum gerçekten, asla bir kadının ikram ettiği suyun tatlılığını ve güzelliğini yaşayamayacaksınız. Rabbim burada da biz erkekleri azcık kayırmış :))

   • cielo dedi ki:

    acizliğinizi, bize muhtaç olduğunuzu, bir bardak su getirelim diye ikna etmek için çabalamanızı görmek, bilmek bunu duymak iyi geliyor egomuza en azından benim egoma iyi geliyor:)

    • tarık dedi ki:

     Siz o bir bardak suyu getirin de sonuçta, egonuza ne iyi geliyorsa onu yaparız biz. Çok uzak mutfak şimdi kalk taa oraya git:)

     Alında her gidişte bir bardak kırsak, damacanadan su taşırsak yere- ki dökmeden doldurduğum nadirdir- 1 hafta devam etsek buna mutfağa sokmazsınız bizi. Bunu denemek lazım.

  • eymen dedi ki:

   Eşine hizmet etmek bir kadına zevk vermiyorsa yazık.

   • tarık dedi ki:

    Normalde kadın erkek farketmez, kişinin diğerine su vermesi sadakadır. Ehli tarikat, bazı ayet ve konudaki hadislerden çıkarak su vermeyi ciddi sevap ve cennet vesilesi görmüşler, bu yüzden nasıl müezzinliğin sevabını almak adına müezzinlik yapmak için birbirine kılıç çekenler varsa meclislerde su dağıtmak için kavgaya tutuşacak kadar gerilmeler olmuş.

    Normalde erkek de eşine su getirlmeli bu sevaba binaen, hatta Efendimiz, su isteyen Hasan ve Hüseyin efendilerimize su bakmış evde, bulamayınca kendi dudaklarını dilini vermiş emmeleri için. Ne zaman su isteseler hemen kalkıp getirirmiş.

    Ama tabi kadın günümüzde erkeği boyunduruk altına almak istediğinden, fıtrata aykırı olarak erkeğe kocalık rolünü kapmak istediğinden erkek de fıtratının gereği buna tepki veriyor. Belki kadın kadın olsa, kadınlığını yapsa erkek kadından erkekleştiği için rahatsız olmasa erkek hem kendisine alır su hem eşine getirir sevabından dolayı. Ama işte kadın bunu anlayamıyor, su getirmeyi bile erkeğe itaat sanıyor. Halbuki düşnse dese ki “Yahu, su getirmek sadakadır. Allah’ın emri gereği erkeğine itaat farzdır. Nasıl camiye giden adımı sayısınca sevap alıyorsa belki su getirmeye gittiğim adım sayısınca sevap alacağım, neden inat uğruna bu büyük sevaptan mahrum kalayım” diye düşünse hiç zor gelmeyecek. Erkek de “Yahu kadın sabahtan beri evde çocuklarla veya işte, dur ben gideyim alayım suyumu” dese o zaman kadın da rahat edecek.

    Ama burada sorun şu, erkek böyle deyip gittiğinde kadın “Bak adamı eşek gibi yola getirdim, ben de yoruluyorum kendi yapsın” dediğinden dolayı zincir bozuluyor. Diyelim ki erkek bu kadar duyarlı değil, fıtratın gereğini yapmayan kadın sonra da tutup neden cehennemde o kadar kadın varmış, neden “kocası kendisinden razı olmadan ölen kadın cennete gidemez ” diye hadis varmış diye sorar, kocasından kendisine çay kahve getirmesni bekler.

    • Sevde dedi ki:

     “Normalde erkek de eşine su getirlmeli bu sevaba binaen, hatta Efendimiz, su isteyen Hasan ve Hüseyin efendilerimize su bakmış evde, bulamayınca kendi dudaklarını dilini vermiş emmeleri için. Ne zaman su isteseler hemen kalkıp getirirmiş.”

     lütfen yazdıklarınıza dikkat edin, benim peygamberim hakkında böyle saçma sapan şeyler yazamazsınız yazdırtmam, ağızdan öpüşmek gibi bahsetmişsiniz ya bu site sahipleri nerede kaldırın şu yorumu nasıl müsade ediyorsunuz

 2. Süheyla dedi ki:

  Demek ki en şükürsüz millet biziz:)

 3. tarık dedi ki:

  “Son bir ayda tanımadığı birine yardım eden Türklerin oranı yüzde 36. Dünyada yüzde 47.” Abartılı ve doğru bir rakam değil bu bence. Doğru olmadığının ispatı da “Türkiye’de erkekler 116 dakika ev işi yaparken kadınlar 377 dakika harcıyor.” istatistiğinde. Bu doğru ise erkekler kadınların 1/3’ü kadar ev işi yapıyor demektir. E o zaman bu kadınlar neden sabah akşam erkekler yardım etmiyor diyor bize? :))

  Erkekler kadınların 1/3 ‘ü kadar ev işi yapıyorsa bu gerçekse artık kadınlar ağızlarını açmasınlar bi zahmet. Saçımızı süpürge yapıyoruz yine de yaranamıyoruz size:)

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Beğenmiyorsan değiştir, değiştirmiyorsan bakış açını değiştir ama asla şikayet etme. ( Maya Angelou)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku