Nasıl Değişebiliriz?(Evlilik Okulu 3.Ödev)

16 Kasım 2011Evlilik Okulu41 Yorum »

EVLİLİK OKULU 3. ÖDEV

Bu haftaki ödev konumuz “Öğrendiklerimizden nasıl faydalanacağız, nasıl değişeceğiz.” Yıllarca yaptığımız, alışkanlık haline getirdiğimiz davranışlarımızı bir kalemde silebilir miyiz? Bir kaç yazı okuyup değişebilir miyiz?

“İnsan” kelimesinin kökü unutmak kelimesinden geliyormuş. İnsan unutkandır.

Unutmak büyük bir nimettir. (Ya da hatırlamamak da diyebiliriz, aslında tamamen unutmuyoruz, alt hafızaya gidiyor, hatırlayamıyoruz. Ben unutmak kelimesini kullanacağım, görünüşe göre unutuyoruz.)

Gün içinde gerekli gereksiz pek çok şey duyuyoruz, okuyoruz, görüyoruz. Hepsi aklımızda kalsa ağırlıktan çıldırırız. Öğrendiklerimizi saniyeler sonra başlayarak( bizim ne kadar dikkatimizi çektiğine göre değişiyor) dakika, saat, gün, hafta, derken unutuyoruz.

Beynimiz öğrendiklerimizi temizlerken şunu yapmıyor: “Aaa bu çok önemliymiş, bunu kaydedeyim.” Önemliyse bizim bunu beynimize kabul ettirmemiz gerekiyor. Beynimizin bir çalışma sistemi var. Ona göre hareket edersek öğrenebiliriz, ona göre hareket edersek kendimizi değiştirebiliriz.

İnsan tekrarla öğreniyor. Rabbimizin kelamında da pek çok birbirine benzer tekrar eden âyet-i kerîmeler vardır.

Peygamberimizde önemli sözlerini üç kez tekrar edermiş. Dua ederken de üç kez söylemeyi tavsiye etmiş bizlere.

Bir bilgi bir kez ya da bir kaç kez geldiğinde, beynimiz bunu ciddiye almıyor. Yere dökülmüş reçel gibi görüyor, az sonra silmeye başlıyor. Tekrarla geldiğinde “Hımm bu önemli galiba, hep geliyor, hep geliyor, kaydedeyim bari.” diyor.

Beynin yeni bir bilgiyi unutmamak üzere kaydetme süresi bilimsel olarak en az 3 hafta tekrarla oluyor. Davranışta değişim istiyorsanız 40 gün uğraşmanız gerekiyor.

Hz Musa da Tur dağında 40 gün kalmıştır. Bir değişim ve dönüşüm, yeniyi kabul etme sayısıdır 40. Kırk sayısı ile ilgili çok şey var, konu dağılmasın diye burada yazmıyorum.

Atalarımızda “Akıllıya kırk gün deli dersen deli olur.” sözü ile iyi ya da kötü bir değişim için 40 sayısına dikkat çekmişlerdir.

Yani köklü bir değişim bir gün de bir yazı bir kitap okuyarak değişmek çok da mümkün değildir. Mümkündür; ama çok nadirdir.

Mark Twain: “Bir alışkanlık pat diye pencereden atılamaz; onu merdivenlerden yavaş yavaş indirmeniz gerekir.” demiş. Çok doğru. Yanlışları adım adım merdivenden indirirken, doğruları da yavaş yavaş yukarı çıkaracağız.

Alışkanlıklar ya en iyi hizmetçidir, ya da en kötü efendidir.

Kötü bir adetin yerine bir iyisini koymaya çalışmak en doğrusudur. “Çivi çiviyi söker; bir alışkanlık da bir diğeriyle alt edilir.”

Kalıcı bir öğrenmenin ilk şartı:

Yazmaktır: Sevgili peygamberimiz “İlmi yazarak bağlayınız.” buyurarak bilginin ne kadar çabuk unutulabileceğine dikkat çekmek için onu kaçan bir şeye benzetiyor.

İlim kıymetlidir emek ister. Bir kere duydum, okudum öğrendim yok. Emek vermek gerekiyor, nazlamak gerekiyor.

Peygamberimiz, hadisleri ezberleyemediği için üzülen bir sahabiye “Sağ elinden yardım alsaydın.” diye yol gösteriyor.

Yazmak önemli; fakat en önemlisi yazıp defterde bırakmayacağız. Yazdıklarımızı tekrarlı bir şekilde okumamız gerekiyor. Bunun içinde en iyi yol öğrendiklerimizi bir cümleyle özetleyip, her gün en çok göreceğimiz bir yere yapıştıracağız.

İkincisi tekrar etmektir:

Beyin tekrarla öğrendiği için kendimize doğru telkin cümleleri hazırlamalıyız. Aşağıdaki şartlar önemli.

Bu telkin cümlelerinde dikkat edilmesi gereken noktalar:

1-Cümlelerin şimdiki zaman cümleleri olması önemli. “Yapacağım değil yapıyorum” olmalı. Beynin gelecek kavramı yok. Cek cakla söylediğiniz şeyleri hep erteliyor. Yapıyorum dediğinizde henüz yapmıyor bile olsanız, beyin sizi yapmaya teşvik ediyor. “Kendimi kontrol edeceğim değil, kendimi kontrol ediyorum.”olacak.

Beynin yalan ve doğru kavramı da yok. Çok söylenen tekrar edilen sözlere ya da düşüncelere inanıyor. Bu yüzden yalan söyleyenler bir süre sonra kendi yalanlarına inanıyorlar. Beyin hayal ve gerçeği de karıştırıyor. Bir şeyi çok hayal ederseniz gerçekmiş gibi algılamaya başlıyor.

2-Telkin cümleleriniz açık ve kesin olmalı.

3-Olumlu cümleler olmalı. Cümlelerde beyne olumsuz çağrı verecek sözcükler olmamalı. “Sinirli değilim, bağırmıyorum değil; sakinim düşünerek hareket ediyorum.”gibi olumlu cümleler olacak. “Bağırmıyorum” deseniz bile beyne “bağırmak” kelimesi çağrışım yapıyor ve onu telkin ediyor.

4-Uygulanabilir olmalı. (Evrene olumlu mesajlar verdim, süper zengin olacağım, parayı çağırdım gibi bol keseden atmasyon olmamalı.)

5-Kişisel ve dürüst olmalı. Size uygun olmalı.

6-En az üç hafta tekrar edilmeli. Davranış değişikliği için 40 gün tekrar edilmeli.

7-Tekrarlar hem her gün 20 dakika sesli tekrar olmalı. Hem de gün içinde iç seslerle tekrar edilmeli.

Bu metodu her şeyde kullanabilirsiniz. Ben kullanıyorum. Bazen ezberlemek istediğim bir âyeti yazıp duvara yapıştırıyorum bazen bir hadis bazen şiir ya da bir güzel söz. Bunlar için sesli tekrar çok önemli değil. Yazıyı gördükçe hafızama geçiyor.

Fakat davranış değişikliği için sesli tekrar mutlaka gerekli.

Birkaç değişim cümlesine örnek:

Düşüncelerimi kontrol edebiliyorum.

Davranışlarımı kontrol edebiliyorum.

Ben dili kullanıyorum.

Güleryüzlüyüm.

Eşime ve çocuklarıma karşı sabırlıyım… gibi.

Kendi cümlelerinizi hazırlayın. Yalnız yukarıdaki maddelere dikkat edin.

Ben geçmiş yıllarda bu metotla zayıflamıştım. Kilo sorunu olanlara tavsiye ederim, faydalı bir metot. Yukarıdaki şartlara uymak koşuluyla. Bir dosya kağıdına yazıp, göz önüne bir yere yapıştırın. Mutfak dolapları hanımlar için en ideal yerdir. En az üç hafta sabahları 20 dakika sesli tekrar yapın.

Seçtiğiniz cümlenin şimdiki zaman cümlesi olması çok önemli. Mesela “Az yiyorum ve zayıflıyorum” iyi bir cümle. “Zayıflayacağım değil, zayıflıyorum.” olacak yalnız. Dikkatinizden kaçmasın. Beynin gelecek kavramı yok. cek cak ekleri ile söylenen sözleri kabul etmiyor.

Destekleyici ek cümleleriniz de olsun. “Peygamberimiz sofradan doymadan kalkardı.”

“Az yemek yemek bana yetiyor. Böyle daha sağlıklıyım.”…gibi.

Sabırlı bir anneyim. (çocuk eğitiminde kullanabilirsiniz.)

Bu metodu derslerde kullanmanızı istiyorum. Şifrelerle de kullanabilirsiniz.

Son derste eğer eşinizi değiştirmeye çalıştığınız fark ettiyseniz “İki Ö dikkat” yazıp çok göreceğiniz bir yere yapıştırın. Her baktığınızda size yapmamanız gereken şeyleri hatırlatacaktır.

Benim dersler arasında zaman bırakmam da yine öğrenilen konunun üzerinde durmanız için. Sadece öğrenmemiz değil, öğrendiklerimizden faydalanmamız önemli.

“Evlilik Okulu”nu baştan itibaren sindire sindire takip edenler daha çok faydalanacaktır. Zamana yayılması ve tekrarlar önemli. Bu yüzden dersler daha ilerlemeden sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla paylaşmanızı tavsiye ederim. Facebook, twitter adresleri olanlar paylaşın ki başkaları da faydalansın.

Bazı hanımlar “evlilik okulunu” eşlerinden gizli takip ediyorlarmış:)) Eşleri öğrendiklerini uygulamasını bekler diye… Bunun için paylaşmıyorlarmış. Uygulamayı düşünmüyorsanız hiç takip etmeyin bence. Ayrıca okulumuz bildiğiniz üzere sadece hanımlar için değil, erkek katılımcılarımızda çok ve onlarda faydalanıyorlar.

Erkeklerin de öğrendiğimiz konuları bilmeleri lâzım. Hem onları ilgilendiren konuları hem de eşlerini daha iyi anlamak için kadınları ilgilendiren konuları okumaları geriyor. Derslerde ben özellikle iki tarafa da hitap ediyorum. Korkmayın hanımlar! Hadi duyurusunu yapın:))

Erkek okurlarımızdan da “aa evlilik okulumu takip ediyorsun.” gibi gereksiz esprilere muhatap olmamak için siteyi paylaşmaya çekinenler varsa, hiç çekinmeyin. İnanın en çok da o espriyi yapan kişi takip edecektir. Kesin onun da ihtiyacı vardır.

Siteyi duyanlar çok memnun oluyorlar, dua ediyorlar. Hem sitedeki yazarlarımızdan hem evlilik okulundan çok faydalandıklarını söylüyorlar. O zaman duyurup bu duaya siz de ortak olun.

www.cocukaile.net

Okunma Sayısı : 25.585

Yorum yapın

“Nasıl Değişebiliriz?(Evlilik Okulu 3.Ödev)” için 41 Yorum

 1. pozitifim dedi ki:

  S.a Sema hanim bende siteden yeni haberdar olan insanlardanim. 1.dersten baslayarak okudum ilk basta sadcee okumayi dusunuyordum ama insan bu kadar samimi bir ortamda katilmak istiyor nedense. Benimde 13 aylik bir kizim var 5 yillik evliyim. Benimde sorunlarim oluyor her evlilikte oldugu gibi kendimce cozumler uretmeye calisiyordum ama artik yaptiklarimi daha bilincli yapacagimi ve daha onemli olanda daha olumlu sonuclar alacagimi dusunuyorum.

 2. Ayse dedi ki:

  🙂 iyi günler sema hanim,
  derslere baslayali 3 gün oldu, hergün bir dersi okuyor, not aliyor ve unutmamak icin tekrarliyorum. ögrendigimi ayni gün uygulamaya basliyorum. ben degistikce esiminde olumlu degistigini görüyorum ve bu cok hosuma gidiyor.
  esimize gülümsememiz, bir bardak suyunu önüne vermemiz bile sadakadir.ayni sekilde esimizin de, eve yaptigi alis veris bile sadakadir.bu bilincle yasadiktan sonra hersey daha güzel ve daha kolay oluyor…

  diger dersleride cok merak ediyorum ama hepsini bir günde okumak yerine, sindire sindire hergün 1 tane okumayi daha uygun buldum. bakalim ilerleyen günlerde daha neler neler degisecek 🙂

  TSKler sevgiler…

 3. azra dedi ki:

  Çok teşekkürler böyle bir siteyi bize sunduğunuz için. Online eğitimler de yapılabilir evlilik okulu konusunda.

 4. güler dedi ki:

  Sema hanim Rabbim sizden razi olsun islerinizde kolaylik versin

  Bir sorum oluca bu yazdiklarimizi 20 dakika tekrarlamamiz gerekiyor . Yazdiklarimizi arka arkaya tekrar etmekte bir sakinca varmi yoksa ayri ayrimi tekrar etmeli ..Birde sklarin uzun olmasi konusunda ne dersiniz benimki biraz uzunda 🙂

 5. belinay dedi ki:

  bazen insanin dayanma gucu kalmiyo,ama elindende sabretmekten baska hicbirsey gelmiyo.rabbim merhamet nimetini herkesin kalbine yerlestirsinn…

 6. hüznü zan dedi ki:

  Bu uygulamayı 3.sınıf öğrençilerime yaptırdım.13 kadar olumlu şimdiki zamanlı,örneğin matematiği seviyorum,kitap okumayı seviyorum gibi.2012 ocak ayına kadar tekrar edecegiz.Ümit ediyorum ki hem kendim hemde çoçuklara faydası olacak.Sizle bu süreçte beraber olmak çok güzel.Allah razı olsun.

 7. belinay dedi ki:

  meraba hakan bey
  evet soylediginiz o sayfalar aciliyo,biseyler yapmaya calismistim,bugunden itibaren hotmailime geliyo yeni yazilar
  ilginize tesekkurler

 8. nilüfer dedi ki:

  s.a. sema hanım açıkçası kadınlara tek taraflı yüklenme yaptığınızı görüyorum.siz de kadınsınız eşiniz size 40 adımda muhabbet kitabında yazdığınız gibi iki tatlı söz bir güzel bakışı yapamıyorsa ne kadar tavuk olabilirsiniz.dinimizde kadını sömürmek üzmek hakmı erkek otoriteyi kuramıyoırsa çok serbestse karısının varlığından haberi yoksa duyarsızsa kadın halen sensinmi diyecek.siz bence bütün kadınları aynı sınıflandırıyorsunuz bu da bana yanlış geliyor 40 adımda muhabbeti eşimle okuduk kadında 25 madde var 25 maddenin 20 si artı 5 eksi eşimde 15 maddeden 5 artı 10 eksi var ve erkek değişmez diyorsunuz burda kadın ezilmeye mahkum mu.

 9. belinay dedi ki:

  cok tesekkur ederim sema hanim,soylediklerinizi butun gayretimle yapmaya caliscam.hatta bugun esime karsi biraz daha yumusaktim.inanin cok ise yaradi.allah razi olsun sizden.ben email aboneligine kayit olmak istiyorum bi turlu beceremedim,ingilizce sayfa aciliyo anlamiyorum.normalde boyle oluyomu.yardimci olmaya calisan arkadaslarada tesekkur ederim

  • hakan dedi ki:

   Merhaba Belinay Hanım,

   Yeni yazılardan haberdar olmak için:

   E-mail adresinizi, sol üst taraftaki “E-Mail Aboneliği
   Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İçin Mail Adresinizi Yazınız :” alanına yazınız. “Kaydol” tuşuna bastığınızda karşınıza yeni bir sayfa çıkacak. Bu sayfada görebileceğiniz renkli olan ingilizce metni hemen bu metnin altındaki kutucuğa yazıp, “Complete Subscription Request” yazılı kutucuğa bastıktan sonra girdiğiniz E-mail adresinizin muhtemelen “junk/Gereksiz” mailler kısmına “FeedBurner Email Subscriptions” adlı kullanıcıdan bir E-mail gelmiş olacak. Gelen E-maildeki linki tılayıp aboneliğinizi onayladıktan sonra yeni yazılardan haberdar olmaya başlayacaksınız.

   Üstüme vazife değildi belki ama yine de yardımcı olmak istedim.

   Tüm evlilik okulu öğrencilerine derslerde ve evlilik hayatlarında başarılar dilerim 🙂

   • ((esra)) dedi ki:

    ayy çok karışıkmış 😛

   • esved 27 dedi ki:

    üstüme vazife değildi demişsiniz.onun için hayra vesile olduğunuzu belirtmek istedim teşk.ler evlilik okulunun başından beri yapmak istediğim aboneliği gerçekleştirmiş oldum sayenizde:)

    uğraştında olmamış mıydı derseniz uğraşmamıştım ama açıklamadan sonra kolayıma geldi denedim ve oldu sağolun:)

   • cennet-i ala dedi ki:

    s.a. hakan bey;
    çok teşekkür ederim açıklamanız için …. Allah razı olsun…

 10. belinay dedi ki:

  meraba sema hanim,bu siteyi arkadasim tavsiye etti.lutfen bana yardim edin.ailemden cok ama cok uzaktayim esimle anlasamiyoruz.burda tanidigim akrabam hic kimsem olmadigi icin esime cok baglandim cokda seviyorum cok sevdigim icinde cok kiriliyorum,yaptigi bazi seyleri ona hic yakistiiramiyorum.yeni dogum yaptim kirginliklarim cok var simdi istesemde yakinlik gosteremiyorum esime, ama cok seviyorum.yakin olmadigim icin onu sevmedigimi dusunuyo.aklima bir suru sey takiliyo hic bisey anlatamiyorum anlatinca isler hepten sarpa sariyo.ya ben anlatamiyorum yada esim onyargili

  • semamarasli dedi ki:

   Belinay hanım, hoşgeldiniz sitemize. Bebeğinizi Rabbim analı babalı hayırlı büyütmeyi nasip etsin. Evlilik okulumuzu takip edin, çok şey öğreneceksiniz inşallah. Şimdilik kısaca ummayın ki küsmeyin diyorum. Beklenti içinde olmayın. Tabi yeni doğum yapınca hormonlar fazla çalıştığı için biraz daha hassas olmanız normal. Şefkatinizin hepsini bebeğinize göstermeyin birazını da eşinize ayırın. Sevginizi gösterin, zorlayın biraz kendinizi. selamlar…

 11. belinay dedi ki:

  meraba arkadaslar bu siteye nasil uye olabilirim,

  • ((esra)) dedi ki:

   siteden yararlanmak için herhangi bir üyeliğe gerek yok belinay…sadece günlük ”Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İçin ” hemen sayfanın solunda,sol tarafta e-mail aboneliği var..onu yapabilirsin..;) hoşgeldin

 12. ((esra)) dedi ki:

  Sema hocam öğretmenler gününüz kutlu olsun 🙂 :))))) iyiki varsınız..birde burdan kutlayayım dedim 🙂 sınıf arkadaşlarımda görsün 😛 heheh:)))

 13. sevecen dedi ki:

  Sema hanım süper bir yaklaşım…beynin çalışma metodu:)) ve 40 sayısındaki bu gizli sır…hikmet…bunu dile getirmeniz de çok isabetli olmuş:)) ben de cümlelerimi belirleyeyim o zaman…
  Rabbimi seviyorum.Farzları yapıyorum,sünnetleri yapıyorum.
  Kur-an’ı Kerim okuyorum ve okuduğumu anlıyorum.
  Namazımı dosdoğru kılıyorum.
  Dualarımı ihlasla yapıyorum.
  Geçmişteki yapılanları unutuyorum,önüme bakıyorum.
  Mesleğimin ehli oluyorum,çalışıyorum.
  Eşimi,çocuğumu,ailemi ve çevremdeki herkesi seviyorum,saygı duyuyorum ve onlara yardım ediyorum.
  Vakitlerimi dolu dolu imanla,ilimle geçiriyorum.
  Çok kitap okuyorum.
  Allah’ın istediği gibi bir kul oluyorum.
  gönlümden geçenleri inşaallah beynime de kazırım ve kalbime de yazarım..dua ile…sevgiler

  • ((esra)) dedi ki:

   abla bayadır görünmüyodunn..hoşgeldin ne güzel dualarla geldin 🙂
   bu dileklerinin hepsine amin diyorum inşallah benim içinde geçerli bu dilekler dualar..

   • sevecen dedi ki:

    evet ablacım bayadır yoktum:))) amin diyelim yürekten…nasılsın bakim Esra’cık?:))

    • ((esra)) dedi ki:

     ablaa daha önce yorum yapmıştım ama yayınlanmamış :S iyiyim demiştimm..sağol demiştim seni de yazılarından gitgide daha iyi olduğunu hissediyorum demiştim 🙂 umarım zamanlada herşey yoluna girer hiç bir pürüz kalmaz evliliğinizde 🙂 demiştim.. öyle bir evlilik de Allah bana da nasip eder diyorum şimdide .. (amin) haydi kal sağlıcakla…..

 14. Hakan dedi ki:

  Bu yöntemi bir filmde görüştüm. Bir bilim adamı yattığı yatağın tavanına “çalışıyor olmalısın” şeklinde bir not yazmıştı ve ne zaman uzanmak istese bu yazıyı okumak durumunda kalıyordu. Katıldığım bir eğitimde de beynin gerçek ile hayali ayırt edemediğini öğrenmiştim.

  Bence de işe yarayacak bir yöntem.

 15. hayal dedi ki:

  sema hanım yazılarınızı çok beğendim.2 gündür sitenizden haberdarım.böyle bir siteye ne kadar ihtiyaç varmış.Allah razı olsun.size biraz içimi dökmek istiyorum.ben 3 cocuk annesi bir evhanımıyım.Eşimle geçmişte epey sıkıntılarımız oldu.Hem kendisiyle hem kayınvalidemle.Eşimde 2yıldır degişikler başladı.aslında mutluluk verici ama nedense içimden gelerek birşeyler paylaşamıyorum.bunuda tabiki zamanla eşim fark etmeye başladı.o da bana ben sana olan sevgimi göstermek için herşeyi yapıyorum ama sen bu konuda aynı gayreti göstermiyorsun diyor.bu yüzden bana karşı olumsuz olarak değişmekten bahsediyor.bana soguk davranmaya başladı.aslında bu durumdan ikimizde rahatsızıs.ben eşime karşı içimdeki bu anlam veremediğim veya ismini koyamadığım bu durumdan okadar rahatsızım ki iç dünyamda günden güne mutsuzluğum artıyor.beni bitiriyor.kendimi çok yalnız ve çaresiz hissediyorum.eşime neden içten davranamıyorum?aslında onu mutlu görmek,ona hizmet etmek hoşuma gidiyor.ama içimdeki kaskatlıktan kurtulamıyorum.Allahım delireceğim.nedir benim bu halim?bunca sıkıntıdan sonra ikimizde aynı mutluluğu yaşasak ve onu mutlu eden kadını olsam.bilmiyorum…………..

  • semamarasli dedi ki:

   Hayal Hanım hoş geldiniz. İnşallah sorularınızın cevabını ve sorunlarınızın çözümlerini sitemizde bulabilirsiniz. Eşinize karşı kaskatı olmanız kayınvalide ve eşi affedememe sorunu gibi duruyor. Geçmişteki yaşadıklarımızın bugün ayağımıza dolaşmasın izin vermeyelim. Affetmek ve yeni adımları önce Allah rızası için atmak işimizi çok kolaylaştıracaktır.

 16. nesrin dedi ki:

  Sema kardeşim,öncelikle maşallah sübhanallah diyelim..
  Ne güzel bir eğitim öğretim kurumu, istifade edenlerin sayısı pek çok Rabbim yolunuzu açık etsin,dua edenleriniz daim olsun, yolunuza devam inşallah..

  • semamarasli dedi ki:

   Teşekkür ederim Nesrin Hanımcığım. Siz cocukaile nin önceki halinden beri takip eden vefalı okuru olarak yeni halini beğenmenize sevindim. Dualarla yorumlarla katkılarınızı bekliyorum. selamlar…

 17. darüsselam dedi ki:

  Bir inci daha
  Değerli Kardeşlerim,
  Dua ve tevekkül, meyelan-ı hayra büyük bir kuvvet verdiği gibi; istiğfar ve tövbe dahi, meyelan-ı şerri keser, tecavüzatını kırar….
  Meyelan-ı şerrin kapılarını kapattığımız da inşallah alışkanlıklarımız daha kolay değiştirebiliriz….
  Evet sema hanım sesli telkin metodu çok isabetlidir….Çünkü namaz da kişinin kendi duyacağı kadar kıraatı gereklidir…Yoksa telaffuz etmeden okumakla namaz tamam olmaz….Namaza niyette bu konuda çok önemlidir…Ben sesli üçkez namaza niyet ettiğimde inanın namazın huzuru çok değişmektedir….İsteyen bir deneyebilir….Yani sesli kendimize telkinde bulunmak, alışkanlıklarımızı değiştirmenin en güzel yollarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır değil mi?

 18. ŞEVVAL dedi ki:

  HEMEN BAŞLADIM ARKADAŞLAR
  -ÇEVREME YARDIMCI VE ÖRNEK OLUYORUM
  -KIZLARIMA,EŞİME VE ONUN AİLESİNE KARŞI GÜLERYÜZLÜYÜM
  -SERT,TERS VE ANİ CEVAPLAR VERMİYORUM
  -SAHİP OLDUKLARIMA ŞÜKREDİYORUM
  -ÇALIŞKANIM
  -PLANLIYIM VE EZBER ÇALIŞIYORUM

  • semamarasli dedi ki:

   Şevval Hanım tebrik ediyorum ve cümlelerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Rabbim gayretinizi artırsın. Yalnız “Sert, ters ve ani cevaplar vermiyorum” cümlesinde olumsuz kelimeler var. Olumsuz kelime kullanmayalım beynimize yanlış çağrışımlar yapmasın. Onun yerine “Düşünerek Konuşuyorum ya da Konuşurken sakinliğimi koruyorum” gibi olumlu cümleler kullanırsanız daha iyi etkileri olur. Teşekkür ederim.

 19. gül dedi ki:

  kendimi düzeltmem gerektiğine inananlardanım, hatalarımı görebiliyorum ama tekrarlarını engelleyemiyorum, inş.bu yöntem bana fayda sağlar. Deneyeceğim,

  sema hanıma tşk.etmek istiyorum, tüm yazıarını (haber 7) takip ediyorum.Yazıların genelini tamda gerçek yaşantımızla birebir alakalı buluyorum…iyiki bilgilerinizi, tecrübelerinizi ve fikirlerinizi bizlerle paylaştınız…
  Kolay kolay itiraf etmesekde biz hanımlar herşey ve herkes bizim istediğimiz gibi olsun isteriz ama artık anlamalıyız ki herkes kendi başına bir bireydir ve yaşam bizim düşüncelerimizden ibaret değil…Bu konularda çok yardımınız olduğundan emin olun sema hanım, sağolun…

 20. Başak dedi ki:

  Sevgili hocam bu dinde olan hüsnü zan kelimeleri mi olmalı.Kötü huylarımıza karşı da yapabilirmiyiz.Onları nasıl yazmalıyız.Örnek veririseniz sevinirim.İnsan yanlızdır:Etrafı bir çok kişi ile olsada, yanlız doğduk ve yanlız öleceğiz.O yüzden kendimizi düzeltme konusunda size tam manasıyla hak veriyorum ki hak bizi hakkıyla kucaklasın.

  • semamarasli dedi ki:

   Haklısınız Başak hanım. Hüsnü zan çok önemli. Rabbimiz ile ile iletişimde insanlar ve kendimiz ile iletişimimizde. Siz cümlelerinizi hazırlayın ben yardımcı olayım inşallah.

 21. ersinnn dedi ki:

  hocam süper yöntemler hemen uygulamaya başlayacagım inşallah…

 22. zeliha dedi ki:

  çok merak ediyorum sema hanım. evrene olumlu mesaj gönderme işi gerçek mi.. öyle birşey hakikatte var mıı?

  • semamarasli dedi ki:

   Evren kelimesini örnek verdim çok kullanıldığı için ama genellikle “Evrene Mesaj vermek” diyenler “Allah” demeye korkanlar.
   Biz evren değil “Allah” diyoruz.Rabbimiz “Ben kulumun zannı üzereyim.” buyuruyor bir kudsi Hadiste. Yani benden ne beklerse onu veririm, buyuruyor. Bu yüzden başımıza gelecekler için olumsuz düşünmemek (Kocam beni aldatır mı aldatırsa ne yapabilirim gibi) Yada fakir kalır mıyız? gibi. Onları beklemiş oluyorsun ve başına gelme ihtimalini artırmış oluyorsun. Güzel düşünmek ve dua etmek, çok önemli.

 23. kardelen dedi ki:

  zeliha hanımcım o beyfendi herifliğine toz kondurmamak için demiştir.aslında böle tiplerin psikolojik sıkıntıları vardır ve kendini daima mükemmel sanıp evliliklerinde mutluluğu yakalayamazlar
  keşke evet ihtiyacım var çok daha fazla mutlu olmayı hakediyorum senin gibi azıyla yetinmiyorum deseydin.içini kemirdi kib takılma ağzı olan konuşuyor.

 24. zeliha dedi ki:

  benm moralimi bozdu arkadaşım.. senin ihtiyacın varki bu okulu takip ediyosunç benim ihtiyacım yok.. bırak bu işleri dedi 🙁 onun ihtiyacı yokmuşmuş..

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku