Ne Mutlu Evlendirenlere!

unnamed-300x225

Trafikteki kazaların ne kadar hasarı olur di mi? İnşallah ciddi hasarla atlatan yoktur desem de ne kadar gerçekçi olur bilmiyorum.

İşte aracı kazalarını da biraz bu cihetten ele almak gerek. Yaş miadını dolduran bizler için çabalayan arkadaş, dost, tanıdıklar iyi niyetleriyle bazen ne kadar çam devirdiklerinin farkındalar mı acaba?

Bir sorun olduğunda hatta tam tersi “ben senin için çabalıyorum bu ne şimdi” bile diyebilirler. Tamam iyi niyetinizden şüphemiz yok. Fakat idrak etme özelliğinizi geliştirmek gerek.

Kökten yanlış olan bazı uygulamalar var. Misal “İkisi de bekarsa tamam bir görüştürelim” bu mantıktan dolayı çuvallamamak elde değil.

Gereksiz yere insanlar inciniyor, kırılıyor. Düşüncesiz davranışlardan dolayı bazıları hayata küsüyor. Yıllarını aracıların yaptığı saçma uygulamalardan dolayı heba ediyor.

Dipnot olsun.İki kişinin evlenebilmesi için bekar olmaları yeterli değildir. Buradan aracı olabilecek potansiyellere sesleniyorum.

Çabalarınızı takdirle karşılıyoruz. Bunları söylüyoruz diye bu işten vazgeçmek yok:)

Evlenmek isteyenler özellikle bayanlar ben evlenmek istiyorum diye pankart kaldıramaz sonuçta. Kendisi çabalasa çabalasa ne yapabilir? Özellikle 70 kuşağı bunu dillendirmeyi bile edep sayabilir. Birilerinin ön ayak olması lazım. Kadınlar bir yana erkeklerinde birilerinin teşvikine ihtiyaçları var.

Çok spesifik olunması gerektiğini düşünmüyorum. Aracıların belirli standartları olması gerektiğine inanıyorum. Bazı konuları netleştirmek lazım. Aracı olacağınız zaman ilk önce dikkat edilmesi gereken husus aracı olacağınız kişinin hayatındaki ve isteklerindeki netlikleri bilmenizin gerekliliği.

-Zaten ev hanımı isteyen birine çalışan bir bayanı göstermek boşa tabanca atmak gibi bir şey.

Tabii ki nasip takdirdir. Fakat gereksiz yere imtihana girmemek ve imtihana da sokmamak lazım.

-Uzun boylu birisinin özellikle belirtmesine rağmen ciddi bir boy farkı olan kişiyle görüştürülmesi (Tabii ki nasip:)

-Bir görüşsün yaşını söylemeyelim belki beğenir (Adam 55 yaşında kız 30)

-Kendi tahsilinden daha yüksek birisini istememesi halinde (erkek için) ısrarla ciddi farkı olan birisiyle görüştürülmesi.

-Belirli bir şehir haricinde istemiyorum demesine rağmen başka şehirden birilerinin görüştürülmesi.

İşte bunlar hep aracı kazalarından…

Kazalara maruz kalmamak ve kaldırmamak için lütfen itina ve titizlik.

Bu konuda kişileri yönlendirebilirsiniz. Taleplerinde net olanları yumuşatabilirsiniz olabilir gibi olacaklara alternatifler sunabilirsiniz.

Aracılık kesinlikle profesyonelleşmesi gereken bir iş, ilerde kurumsallaşacak bir saha. İçinizden güldüğünüzü duyar gibiyim hiç hafife almayın. İlerde kursları, eğitimleri olacak, olmalı…İncelikler, ayrıntılar, hassas konular, yönlendirme teknikleri, empati vs vs…

İşi ne kadar ciddiye alırsanız o kadar ciddi sonuç çıkar ortaya. Bugün bile çevremizdeki bekarları gördükçe ve artan bekarlara baktıkça devlette zamanla bu konuda çözümler arayacak. İleride aracı olma kursları açılırsa şaşırmayın:)

İyi niyet sahibi aracı olan kardeşlerimizin özelliklerini aşağıda sıraladık. Bunların hepsinin olması imkansız tabiî ki. Fakat en azından beş tanesine sahip olmak kafidir.

Aracı olanların taşıması gereken özellikler;

-Karşılaştırmaları iyi yapmalı

-Rahat konuşabilmeli

-Kıvrak zekalı olmalı

-Hızlı hareket etmeli (İki kişiyi görüştürdünüz. Hemen ardından ikisinin de görüşü alınmalı. Bekle ki haber gelsin. Demiyoruz ki hemen evet desin insanlar ama görüşleri alınmalı, karşı taraflara iletilmeli. Bu durum şahsımca ermek için bir fırsat)

-Doğru yönlendirmeler yapmalı

-İletişimi iyi sağlamalı

-Girişimci olmalı

-Atılgan olmalı

-Açık ve net olmalı

-Atlanmaması gereken konuları kapatmamalı ve gizlememeli…

-Karşı tarafın tutumunu yanlış aktarmamalı…

Herkes idraki kadar, anladığı kadar aktarır elbette. Bu işi yapacak olanların halis niyetle yolu açılır. Allah herkese de nasip etmiyor birilerini evlendirmeyi. Nasip oluyorsa büyük nimet. Sizde de böyle meziyetler varsa evlendirin ki mutluluğunuz çoğalarak artsın. Bekar kalanların veballeri de üstünüzden kalksın.

Ne mutlu evlendirenlere!

https://www.facebook.com/profile.php?id=100008015383672&fref=ts

2elmayarim@gmail.com’a

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

53 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz