OBEZE RAMAK KALDI

08 Nisan 2020Nagehan İpekYorum Yok »

Uzun süre evde olmanın huzur tadını  mutfakta arayanlar; aradığınız o güzelim tadı orada bulmanın kısa vadeli olduğunu ve faturasının pek kabarık olacağını hatırlatmak isterim.

Meğer birçok kişinin içinde usta bir aşçı yatıyormuş da fırsat bulamamış gün yüzüne çıkmaya. Yemekler özenli, çeşit  çeşit detaylarda boğulmalar derken kıymetli vakitler su gibi akıp gidiyor bir boğaz peşine mutfakta.

Kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri, atıştırmalıklar derken bir de bunları yiyebilmek için ayrılan zamanlar… Hazırlamaya uzunca bir vakit gidiyor.

Tabii ki sağlımız için yiyeceklerimize özen göstereceğiz. Ama lütfen kendimizi kandırmayalım. Bir çeşit, hadi en fazla iki çeşit ile doyarız.

Günde öğün sayımızı sünnete uygun olarak iki yapalım. Atıştırmalıklar saf dışı olsun. Yeter ki doğru komutlar verelim beynimize. Hatta mübarek günler içinde olduğumuzu idrak ederek oruç tutalım.

Ve “Ey nefis! Senin taleplerine cevap verecek olsam, sen beni yemeye tutsak edersin. Lakin buna müsaade etmiyorum.” diyerek bir düzen ve duruş getirelim bu meşakkatli gidişe.

Elbet bu süreci Allah’ın izniyle atlatacağız. Zira bu u dönüşü nefislere inanın çok ağır gelecek.
Maddi boyutunu koyduk bir kenara. Bunun manevi ve bedensel tahribatı gerçekten ağır olacak.

Alınan kilolar vücuda ciddi hantallık oluşturuyor olacak. İbadetlerimize rehavet getiriyor olması ise başlı başına maneviyatımıza zararlı.

Kendi nefsimize suç üstü yapıp eksiklerini gidermek, ilmimize ilim katmak ve tefekkür etmek varken, bu fırsat günlerini bir kuş misali elimizden uçurmadan kazanca dönüştürmek muhteşem bir kâr olacak.

Unutmayalım büyüklerimizin yemek ile ilgili söylediklerini. Buna örnek verecek olursak “şehvetü’l-batn” yani “midenin şehveti” diyerek bizi ciddi anlamda uyarmışlar.

Zaman tuzaklardan kurtulup ebedi olan hayatımıza yatırım yapma zamanı. Önümüze şu veya bu sebeple sunulmuş bu kıymetli vakitleri fırsata dönüştürme zamanı.

 

Okunma Sayısı : 1.686

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku