Okula Kahvaltı Yapmadan Gelen Çocuklar

30 Ekim 2013Mehmet Emin Karabacak1 Yorum »

mehmet1-150x150Sabah kahvaltısı, çocuğun kendisine ve okuluna verdiği önemi ifade etmektedir. Okulu seven çocuklar, okula kahvaltı yaparak giderler. Kahvaltı yapan çocukların kendilerine güvenleri tam olduğu gibi arkadaşları tarafından da sevilen sosyal kişilerdir.

Kahvaltı yapmadan okula gitmeyi alışkanlık haline getiren çocuklar ise okulu ve dersleri fazla sevmeyen kişilerdir. Bu çocuklar da kendine güveni olmayan, günün en verimli saatini değerlendiremeyecek kadar sorumsuz, bağımlı, mızmız ve ani tepkiler veren bir kişiliğe sahiptirler.

Kahvaltı yapmadan yola çıkan bu çocuklar; yolda yürürken başları önde, kendine güvensiz ve yarı uyur bir şekilde yürümektedirler.

Okulda da bu çocuklar, kendilerini derse bir türlü veremezler. Derste öğretmeninin gözlerine boş boş bakan bu çocuklar, zihnen de kantinden alacağı şeyleri düşünürler.

Kahvaltı yapmadan okula gelen çocuklar, birinci teneffüste kendilerini kantine zor atarlar. Kantinlere şöyle bir baktığımız zaman bu çocukların birçoğu okula kahvaltı yapmadan gelmektedirler. Gerçi bu çocukların babaları da işe kahvaltı yapmadan gidiyordur. Çünkü sabah sabah bu pastanelerin açık olması ya da elinde poğaça ve simitle işe gidilmesi bunu göstermektedir.

Okul kantinlerinin önü bana her zaman semt pazarları anımsatır. Çocukların elinde üç beş kuruş ve kantinden bir şeyler almaya çalışmaktadırlar. Aldıkları da malumdur.

Bu çocuklara kahvaltı yapıp yapmadıklarını sorduğumda aldığım cevap genelde olumsuzdur. Kahvaltıyı yapmama nedenini olarak da annesinin kalkıp kahvaltının hazırlanmadığını ya da sabahları canının bir şey istemediğini söylemektedirler.

Sonuçta eline üç beş kuruş verilen bu çocukların evlerinde kahvaltı yapılmadığı anlaşılmaktadır. Eline üç beş kuruş verilen bu çocuklar, kantinden simit yerine cips, şeker, kola, gazoz gibi şeyler almaktadırlar. Bu da çocukların sağlık ve zihinsel gelişimleriyle birlikte okul başarılarını da olumsuz etkilemektedir.

Meslek hayatında edindiğim tecrübede okula kahvaltı yapmadan gelen bu çocukların, okul başarılarının gözle görülür bir şekilde düşük olduğunu gözlemlemişimdir.

Fiziksel ve zihinsel gelişimleri (ergenlik sonu 20–21 yaşları) devam eden bu çocuklar, okula kahvaltı yapmadan geldikleri için zihnen ve sağlık açısından olumsuz etkilenmektedir. Bu çocukların ailelerinin de çocuğun okul başarısı için olumlu duygular yaşamadıkları bir gerçektir.

Okula kahvaltı yapmadan gelen çocuklar, zihnini derse verme yerine teneffüste kantinden alacağı şeylere yoracaktır. Okuldaki en verimli saatlerini çocuklar, verimli bir şekilde değerlendiremeyeceklerdir. Kahvaltı yapmadan okula gelen çocuklar, zihnen uyanık olmayacağından dersi dinlemekte ve derse katılmakta sıkıntılar yaşayacaklardır. Bu da çocukların başarısının düşük olmasına sebep olacaktır. Zihinsel ve sağlık gelişimleri devam eden bu çocukların, zihinsel ve sağlık gelişimleri de olumsuz etkilenecektir.

Kahvaltı Yapmayan Çocuklar için Neler Yapmalı?

1. Çocuklar okula kesinlikle kahvaltı yapmadan gönderilmemeli.

2. Sabahları çocuğun okuluna yetişebilecek şekilde kahvaltısı hazırlanmalı.

3. Çocuğun kahvaltı yapması için aile bireyleri sabahları birlikte kahvaltıya oturmalı.

4. Kahvaltıda çocukların sevdiği şeylerin hazırlanmasına dikkat edilmeli.

5. Kahvaltı konusunda çocuğa uygun model olmalı.

6. Kahvaltı konusunda kararlı ve tutarlı davranılmalı.

7. Kahvaltı yapmayan çocukların gerekirse harçlıkları tekrar gözden geçirilmeli.

 

Okunma Sayısı : 4.519

Yorum yapın

“Okula Kahvaltı Yapmadan Gelen Çocuklar” için 1 Yorum

 1. .:. dedi ki:

  Basligi okuyunca kendi kendime dedim ki, O cocugun babasida kahvalti yapmiyordur, yaziyi okumaya baslayinca babanin da kahvalti yapmadigi konusuna degindiginizi gordum.:) (yoksa ben diyecektim babasida yapmiyordur diye) Anne veya baba kahvalti hazirlamiyorsa cok kotu. Anne ev hanimi ise bu dahada kotu. Bazi calisan kadinlar Ne cocuklarina, ne kocalarina ne de kendilerine kahvalti hazirlamiyorlar, Buyuk sehirlerde, kasabalarda sabahlari pastane, simitci, borekci, ve pastacilarin onunde evde kahvalti yapmayanlari cok goruyoruz.

  Evin kadini bir de calisiyorsa veya calismak zorunda kaliyorsa, ekseriyette o evde duzenli aksam yemekleride pek olmaz, olsa da cok gec vakitlerde oluyor, gec yemek de baska sakincalari olabiliyor. Bir cok ailede eve once gelen kendi isini halletme yoluna gidebiliyor. O yemegin bereketi de pek olmuyor.

  Ben erken kalkan birisiyim, Cocuklarimi hic bir zaman okula kahvalti yaptirmadan gondermedim. Kahvaltilarda cesitlere de dikkat ettim. farkli gunlerde farkli kahvaltilar hazirlamaya dikkat ettim. Okulda ogle paydosu yerine gecen zamanlar icinde, sandavic, meyve hazirladim.

  Anne eger calisiyorsa hem cocuklari, hem esi, hem de kendisi icin kahvalti hazirlamasi cok zor, hazirlamayan cok anne var, hatta cocuklari cok kucukse belkide daha bebek ise, emzirmiyor veya emziremiyor calistigi zaman belkide hic bebegi ile ilgilenemiyor. Ise giderken anne bebegi kendi annesine veya babaannesine birakiyorsa genelde kreslere gore daha iyi bakiliyor, ama hic bir zaman annenin yerini tutmaz, hemde bebegin anneye en cok ihtiyaci oldugu zamanlarda (zaten calisma hayatinda sistem aileye dusman gibi malesef hele bir de kadin calisiyorsa veya calismak zorunda kaliyorsa, hem kadinin kendisine hemde ailesine zarari oluyor, dolayli yoldan da topluma). Butun bunlari calistigi halde yapiyorsa o kadin cok fedakar bir kadindir.

  Anneler babalar cocuklarina kahvalti yaptirmalidir.

  Onemli konuya degindiginiz icin ve paylasiminiz icin tesekkur ederim.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bağışlama menekşenin kendini ezen topuğa anında bulaşan güzel kokusudur. ” (George Roemisch)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku