Önce Yüreğimiz Bayram Etsin

430566_308685999187023_1816551280_n3-150x1501Bayramınız mübarek olsun. Hepimiz Rabb'imizden affedilmeyi umuyoruz, bayrama bağışlanmış olarak çıkmış olmayı diliyoruz. Yüce Rabbimiz dualarımızı kabul etsin.

Bayramlar sevgi, dostluk ve kaynaşma günleri. Bir yandan da nefis terbiyesi için en iyi zamanlar. Bu bayram varsa kızgınlık beslediğimiz yakınlarımız, affedemediğimiz mümin kardeşlerimiz, Allah rızası için affedelim. Kinle kirlenmişse gönüllerimiz bağışlayarak temizleyelim. Unutmayalım her şey imtihanın bir parçasıydı. Bize düşen affetmek. Kin tutarak içimizde kimsenin ağırlığını taşımayalım, önce yüreğimize bayram ettirelim. Rabb'imiz affetmemizi istiyor.

Affetmenizi Kolaylaştıracak Âyet-i Kerîmeler

"Ey iman edenler! Şüphesiz eşlerinizden ve evlatlarınızdan (sizi Allah yolundan alıkoymakla) size düşman(lık etmiş olanlar) da vardır. Onlardan sakının (kendinizi tamamen kaptırmayın sâlih amelinize devam edin). Eğer (onları) affeder, kusurlarına bakmaz ve bağışlarsanız, şüphesiz Allah da çok bağışlayan, çok merhamet edendir. "(Tegabün suresi 14)

"Bunlardan sonra gelen (diğer bütün mü’min)ler derler ki: “Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce imanla geçmiş (din) kardeşlerimizi bağışla, kalplerimizde, iman edenler için bir kin bırakma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz ki sen pek şefkatlisin, pek merhametlisin.” ( Haşr suresi 10)

Mü’minler ancak kardeştirler. O halde kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’ın emirlerine uygun yaşayın ki rahmete nâil olasınız. (Hucurat suresi 10)

"Kötülüğün karşılığı, onun dengi bir kötülüktür. Kim de affeder, barışı sağlarsa, onun mükâfatı Allah’a aittir. Doğrusu O, zulmedenleri sevmez." (Şura suresi 40)

"Kim de sabreder ve (kötülüğü) bağışlarsa, şüphesiz bu, azmedilip yapılmaya değer, (hayırlı) işlerdendir. (Şura suresi 43)"

"İyilik(ler) de eşit değildir, kötülük(ler) de. Sen (kötülüğü) en güzel olan (hareket)le sav. O zaman (görürsün ki) seninle kendisi arasında bir düşmanlık olan kimse, sanki yakın/candan bir dost (oluvermiş)tir." (Fussilet suresi 34)

Bu (kötülüğü iyilikle önleme özelliği)ne, ancak sabredenler kavuşturulur. Ayrıca, buna, (sevaptan) büyük pay sahibi olandan başkası da kavuşturulmaz. (Fussilet suresi 35)

Eğer şeytandan bir fitnelik (ve vesvese) seni dürterse (de iyi halden uzaklaştırırsa) hemen Allah’a sığın. Çünkü O, hakkıyla işiten ve bilendir. (Fussilet suresi 36)

(Mü’min) kullarıma söyle: “En güzel olan (söz)ü söylesinler.” Çünkü şeytan aralarına fesat (ve kavga) sokar. Şeytan şüphesiz, insana apaçık bir düşmandır. (İsra suresi 53)

İyilik edenler ve iyi davrananlara daha güzeli ve ziyadesi vardır. Onların yüzlerini (kendilerini mahcup edecek) ne bir toz (leke) ne de bir hakirlik kaplar. İşte onlar cennet ehlidirler, onlar orada ebedî kalacaklardır. (Yunus suresi 26)

"Allah’ın izni olmadıkça hiçbir musibet (hastalık ve üzüntü) gelip çatmaz. Kim de Allah’a inanırsa, (Allah) onun kalbini doğruya yöneltir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir." (Tegabün suresi 11)

"İyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz. Şâyet kötülük ederseniz o da kendinizedir." (İsra suresi 7)

("Feyzü-l Furkan" Açıklamalı Kur'an-ı Kerîm Meali)


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz