Ramazan’ın Çocuk yanı-4

21 Mayıs 2015Şebnem NehirYorum Yok »

şebnem nehirRamazan Ayının manevi ikliminden yararlanmak için zihnimizi, gönlümüzü Ramazanla doldurmamız gerekir. Çocukların zihinleri ve gönülleri Ramazanı hissedebilmek için daha müsaittir. O halde onlarla Ramazan etkinlikleri yaparken bir yandan kendi gönül dünyamızı çocuk safiyetine büründürmeye çalıştığımızın da farkında olmalıyız.

Her bireyin öğrenme yöntemi kendine özeldir. Bununla birlikte eğitimciler zihnin öğrenme yöntemlerini sekiz ana başlık altında kategorize edebilmişler. Bunlardan biri sözel zeka diye tanımladığımız, konuşma, anlatma ve sosyal becerilere dayanan öğrenme yöntemidir. Bir önceki yazıda sözel zekaya yönelik kelime ve kavramlarla Ramazan etkinlikleri yapmaya dair ipuçları vermiştim. O halde bugünkü ipuçlarım sayısal zihinler için gelsin…

Sayısal zekada mantık, düşünme, problem çözme becerileri ön plandadır. Mantıksal örüntüleri çözmede son derece başarılıdır.

Ramazan Ayını hissedebilmeleri ve bu manevi atmosferin zihinlerine de işleyebilmesi için onlara sayısal bulmacalar ve mantık/analitik bulmacaları hazırlayabiliriz. İşte, sayısal zekaya sahip olanlar için birkaç örnek;

  1. Bunlardan en basit olanı, harflerin alfabedeki sıralarını bulmaya yönelik bulmacadır. (A harfinin alfabedeki karşılığı 1, Z harfinin 29’dur.) Ramazan ile ilgili kavramların sayısal değerlerini bulmaları istenebilir. Ama bence en zevkli olanı sayısal değerlerinin verilip kelimeyi buldurmaktır.
İ F T A R
12 7 24 1 21

 

Ramazan ve oruçla ilgili hadisleri veya iftar duasını ezberletmeye çalışmak yerine böyle bir sayısal bulmacaya dönüştürmek daha eğlenceli olacaktır.

Klasik bir tabloya bir hadisin harflerinin sayısal değerlerini sırayla yazabilirsiniz.

  1. Sayı ve harf kavramlarını yeni yeni öğrenmeye başlayan küçükler için de bir bulmaca örneği verelim.

1-5 arası sayıları rahatlıkla ayırt edebilen minik bir zihin için bir tabloya karışık olarak 1-5 arası sayıları yerleştirelim. Sayıların aralarına RAMAZAN kelimesini ya da ORUÇ kelimesinin harflerini karışık olarak yazalım. Sayıları boyayıp kelimeyi ortaya çıkartmasını isteyelim. Henüz okumayı öğrenmemiş olmasına rağmen harf ve sayı farkını zihnen ayırt edebilecek ve hecelerin okunuşu ile yazılışını örtüştürmeye çalışacaktır. Eğer çocuğunuz harf ve sayı ikilisini ayırmayı öğrenmiş ve kelimeleri tanıyabilir kıvama gelmişse o zaman tabloya yerleştireceğiniz kavramdaki harfleri sırayla (yukarıdan aşağıya, soldan sağa) şeklinde değil, tabloda karışık halde verebilirsiniz. Çocuğunuzu en iyi tanıyan yine sizsiniz…

1 2 O 5
5 3 R 4
2 5 U 3
4 1 Ç 1

 

  1. Gelelim benim en sevdiğim sayısal bulmaca türüne… Çocuklarımıza sorduğumuz her soru aslında öğrenmeye giden bir yoldur. Öyle sorular sorun ki cevabını bilmese bile sadece sorunun kendisinden bir şeyler öğrenebilsin. Sayısal zihinlere sözel konuları öğretmenin en zevkli yolu konuları sayısal olarak ifade edebilmektir. Bunun için dört işlemden daha eğlenceli bir yol var mı?
  2. Namaz kelimesindeki harf sayısının üç katından iki eksik olan sayının alfabedeki karşılığını bul.
  3. Oruç kelimesinin harf sayısına beş ekle, üç çıkar. Sonucu iki ile çarp. Çıkan sayının alfabedeki karşılığını söyle.
  4. İftar ile sahur kelimelerinin toplam harf sayılarından Ramazan’ın harf sayısını çıkart, alfabedeki karşılığını bul.

Sonuçta ne çıkacak, dersiniz? O sizin hayal gücünüze kalmış. İsterseniz bir sofra duası, isterseniz bir hadis –ki benim tercihim bu olur- isterseniz de çocuğunuza vereceğiniz bir müjde olabilir. Sana bir müjdem var ama işlemlerde gizli diyerek onu motive edebilirsiniz.

 

Unutmayalım, bu bulmacaları/etkinlikleri kendimiz hazırlayıp önlerine koymak yerine onların kendi bulmacalarını yapmalarına olanak tanırsak, hem hazırlarken, hem de çözerken/arkadaşlarına çözdürürken eğlenecektir. Etkinlik materyallerini kesip biçip önlerine koymak, çocuklarımızı hazırcılığa iter ve denemelerini, öğrenmelerini engeller.

 

Okunma Sayısı :