Ramazanla Zincirlerimizden Kurtulmak

tuğbaGeçtiğimiz yıl Ramazan ayına küçük bir rahatsızlığın ardından Ramazanla İyileşmek isminde bir yazı yazmıştım. Bu linkten okuyabilirsiniz;

http://www.cocukaile.net/ramazanla-iyilesmek/

Her Ramazan’ın gündemimize girerken bir önceki yıldan bambaşka bir tefekkür iklimiyle gelmesini dua sayıyorum kendi iç dünyamda.

Bu yıl Ramazan’ın zincirlerimizden kurtulmak için bir vesile olması için, bizi kendine bağımlı kılan whatsapp ve sosyal medya hesaplarımı Ramazan ayı boyunca kullanmayarak bu adımı atmak istiyorum. Üstelik kendi adıma başladığım bu yolculuk Annelik Yüzleşmeleri ve Çocukla Gelişim Okumaları kapsamında buluştuğumuz hanımlarca da hüsnü kabul gördü, daha kalabalıklarla yapmaya çalışacağımız bir eyleme, duaya dönüştü.

Buraya yazıyorum ki, hem kendi kendime verdiğim sözün şahidi olsun bu satırlar, hem de “ Nerden başlamalıyım?” diye soranlar için bir ödev olsun. Bizi kendine bağımlı kılan, zamanımızı, enerjimizi harcayan ne varsa ondan kurtulmadığımız sürece özgürleşeceğimizi iddia edemeyiz. Oysa tefekkür de ibadet de ancak özgür ruhlar için bir mana ifade eder.

Bağımlılıkta ilk yirmi dört saat önemlidir. Bakalım sosyal medya ve whatsapp mesajları ile doldurduğumuz yirmi dört saatlerimizin boşluğunu neyle doldurabileceğiz? Bunların uzağına düştüğümüzde ne kadar kendimize yaklaşacağız?

Ve otuz günlük uzaklıkta neler hissedeceğiz

**

Eskiden internet yoktu ve vaktimizi bir şekilde geçiriyorduk elbette. Ama artık var ve hayatımızın her sahasında kullanır olduk. Sanki hep varmış gibi bir halle duruyor üstelik.

Bu benim için sosyal medya ve whatsapp olsa da belki de bu satırları okuyan başka biri için sigara, televizyon, oyun gibi iradesini elinden alan bambaşka şeyler olabilir elbette. Sosyal medya tüm bunlar için bir başlangıçta olabilir. İnsan özgürlüğü yeniden keşfettiğinde, yeniden tutsak olmamak için tüm zincirlerinden kurtulmak isteyecektir diye düşünüyorum.

FullSizeRender (1)

“ Bal yeme” demek için bal yemeyi bırakan alimlerin yaptığını yapmaya çalışarak, herkesi Ramazan boyunca sosyal medya ve whatsapp orucuna davet ediyorum.

Gözüne baktıklarımız, okuduklarımız bambaşka anlam kazanacaktır eminim.

Sonrasında tecrübelerimizi de paylaşırız nasip olursa.

Ne dersiniz? Denemeye var mısınız?

O zaman “ Niyet ettik Allah rızası için sosyal medya ve whatsapp orucuna”

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz