Sadece Bekarlar Mı Huzursuz?yarım elmaUzun süre oldu halleşmeyeli. Tahmin ettiğiniz gibi diğer yarım elmayı bulmadım. Sadece fazla yoğunluktan klavye’ye uzaktım. Bu süre zarfında tabiî ki sizinle paylaşmak istediğim gözlemlerim ve tespitlerim oldu.
Hepimiz neyi arıyoruz? Evli olan eşinden şikayetçi, bekar olan evlenememekten dertli. Elindeki nimetin kıymetini bilmez bir pervasızlık hakim genel halimizde.

İnsan tüm hayatı boyunca merkezine, odak noktasına neyi koyuyorsa onun çevresinde dönüp dolaşıyor. Malı mülkü koyan, önceleyen hayatı boyunca onun çevresinde dönüyor. Kadını koyan ya da saplantı halinde birini koyan onun etrafında dönüp duruyor. Neye hassassak imtihanımızda bunlardan geliyor.

Evli veya değil, çabalayıpta evlenemeyen, evlenipte mutluluğu yakalayamayan kişiler….Öncelikle mutluluk ve huzuru aradığımız şeyleri gözden geçirelim diyorum.

Huzur kalıcı bir hal. Mutluluk daha anlık ve geçici durumlar. Huzurlu birisinizdir fakat sizi mutsuz eden şeyler vardır mesela.

İnsan mutsuzda huzurlu olabilir yani. Kişi gerçek huzuru yakaladı mı değmeyin onun keyfine. Son dönemde kendisiyle barışık gibi daha klişe ve sığ bir ifadeyle anlatılmaya çalışılanlar bu olsa gerek.

Kestirmeden söylemek gerekirse kişi Rabbiyle barışık olduğu sürece gerçekten kendisiyle barışık oluyor. Teslimiyeti ve tevekkülü hissederek yaşıyor çünkü.

Bunları neden yazma ihtiyacı hissettim genel hallerimizde ciddi bir karamsarlık ve tükenmişlik göze çarpıyor. Evli veya bekarsınız en önce üzerimizdeki bu hali atıp, yörüngemizi doğrultmalıyız.

Komplekslerimiz….

İşte bizi her tarafımızdan aşağıya doğru çeken üzücü gerçekler.

Kompleks çeşitleri. Gizli, aşikar kompleks…

Fakir olabilirsiniz, bu kompleksli olmanızı gerektirmez…Elinizden geleni yaptıysanız Allahın size verdiği nimete razı olursunuz, gözünüz aç olmaz en azından….

Zengin olabilirsiniz…Hazinesinden size bahşetmesi benliğinizin şişmesini sağlamamalı. Bir kıvılcımla tepe taklak olabilirsiniz.

Kariyeriniz olabilir…Yatmaz kalkmaz bir Allah. Herkesin hesap vereceği zamanda sizde sorumlu olduğunuz şeylerden hesap vereceksiniz, herkese yaptığı işten sorulacak…Çaycıda dağıttığı çaydan, muhasebeci tuttuğu hesaplardan…

Çok güzelde olabilirsiniz olmayabilirsiniz de…Elimizdeki nimetlerin kıymetini bilmek nimeti artıyor. Yoksa eksik kabul ettiğimiz özelliklere takılınca imtihanımız daha bir zorlaşıyor. Başta eksik görmemek verilen nimetlere şükrü arttırmak nimeti çoğaltıyor hasılı.

Sonuç olarak kadın erkek komplekslerimiz farklı tezahür ediyor. Üzerimizdeki kompleksleri yok etmeden, normalleşmeden bizim bu işi halletmemiz zor. Maalesef ki evlenemeyenlerde kompleksler daha belirgin. Bu hafta hepimizi kendimizi sınamaya davet ediyorum….Üzerimdeki kompleksler neler? Kişilerle görüşmede sürekli birilerini beğenmiyorsanız eyvahlar olsun. Kompleksleriniz damarlarınıza inmiş demektir.

Birilerini fazla sevip, bağımlı olabiliyorsanız hemencecik o da ayrı tehlike. Ters kompleks…

Konuşmalarınızda karşı tarafı eziyor musunuz? Küçük mü görüyorsunuz? Birileri sürekli size yetişemiyor ve tatmin edemiyor mu? Geçmiş olsun nur topu gibi kompleksiniz var…

Komplekslerimizden arındıkça huzur kapımızı çalacakJBaşta ki konuya dönecek olursak….

Huzur metrekarede değil

Huzur kıyafette değil

Huzur araba markasında değil

Huzur diplomalarda değil

Huzur yakışıklı bir eşte değil

Huzur güzel bir eşte değil

Huzuru aradığımız şeylere dikkat…

Huzur nerede sizce?Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz