Sağlık İçin Bilge Öğütler

09 Mart 2017Beden ve Ruh Sağlığı, Haberler9 Yorum »

prof-dr-ibrahim-saracoglu-sifali-bitkiler-1017Meryem Hanım Diyor ki,

Eskiden insanlar çok bir şey bilmezdi. Tıbbi ilaçlardan tutun da yapması ve yapmaması gereken tavırlara kadar, bilmedikleri halde hayatlarında uyguladıkları bir dizi davranışlar vardı.

Sorardınız ”Neden bunu yapıyoruz” diye. Aldığımız cevap şu idi: “Bilmem annem böyle yapardı, anneannem böyle derdi, babam şöyle derdi, dedem böyle önerdi vs.” cevaplar alırdınız. Neden mi ? Eskilerimiz lisan-ı edebiyat kullanmaktan ziyade halleri ile anlatırlardı doğruyu, yanlışı, olması gerekeni ve olmaması gerekeni.

Ben kendimden örnek vereyim. Annem her zaman bize ”İkindi vakti uyumayın, deli olursunuz” der. Sebebini sorunca “Ne bileyim dedem öyle derdi.” diyor. Hadislere baktığımızda Peygamber Efendimiz (S.A.S) ” Kerahat vakti uyuyup da uyanınca aklını yerinde bulan iki rekat şükür namazı kılsın” buyuruyor.

Annem hastalanınca hemen 7 diş sarımsak ve 1 bardak yoğurdu karıştırıp bize içirirdi sabaha bir şey kalmazdı. İleride öğrendim ki sarımsak doğal antibiyotik olduğu için vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Sebepler vuku bulunca Rabbim de şifa veriyor.

Annem istenmeyen tüylerin eski tabiri ile ”AY ESKİSİ ” zamanında alınmasını söyler ( ona sorunca annem öyle yapardı diyor. ) Yani ayı tam görmeden kıl koparma” derdi.

Yanıkların iz bırakılmaması için reçineden yaptığı ilaç var ve yeğenimin derin yanıkları vardı , sürdük 7 gün üst üste hiç iz kalmadı.

Dizlerinde rahatsızlığı olanlar için bizim köyde yetişen ( özellikle çayırlarda ) sarı bir çiçek var. Onu kaynatır bir gün dize bağlar, daha sonra diz yanık yarası gibi şişer, içi iltihap dolu su dolar ve bu yara iyileşince dizde ne ağrı kalıyor ne de romatizma.

Arı ısırdığı zaman hemen ısırılan yere toprak süreriz yada Karadeniz’de kullandığımız oraklar vardır onu üzerinde bir kaç dakika bekletiriz.

Yoğurt mayası bittiyse ve mayalamak için yoğurt yoksa pişmiş nohut yada bir kaşık tereyağ veya bakır bir kaşığı süt içinde bırakıyorsunuz. (Sütün sıcaklığının çene sıcaklığı ile bir olması gerekir iyi mayalanması için) Sonra sütü kalın bir bezle sarıp bırakıyorsunuz bir kaç saate süt mayalanıyor. Peynir mayası için Karayemiş ( taflan, Karadenizli olanlar bilir ) yaprakları ve hayvan bağırsağını su ile karıştırıp bir ay bekletiyorsunuz.(biz bu şekilde peynir yapardık)

Annem yumurtlamayan tavuğun yumurtlaması için kireç ve pul biberi karıştırırdı. Tavuğa yedirirdi. Bir kaç gün sonra tavuk yumurtlamaya başlardı.

Bir ineğiniz var diyelim ne kadar aşılarsanız aşılayın tutmazsa annemi çağırırlardı. Bizim köyde doğada serbest halde bulunan RUMCA ismi ile ŞAP olan beyaz bir taş var. Türkçe adını bilmiyorum. Onu alırdı tuz gibi kıvama getirirdi, beyaz temiz bir beze bir miktar sararak aşıdan hemen sonra ineğe enjekte ederdi ve aşı tutardı.

Diyelim sarı inekleriniz var, beyaz alacalı olmasını istiyorsunuz. Aşı esnasında ( aşı derken veteriner değil doğal yollar yani ineğin karşı cinci ile olan) ineğin memesinden bir miktar süt sağıp alacalı (beyaz)olmasını istediğiniz yere sürersiniz. İstediğiniz şekli verebilirsiniz. Bir Fatiha Süresi ve 3 ihlas okunur. Ve buzağı doğduğunda hangi şekli ne tür alaca isterseniz öyle doğduğunu görürsünüz. Bizzat kendim yapmıştım ve olduğunu gördüm.

Vücudunuzda çıban mı çıktı, hemen soğanı ikiye bölerdi kabuğunu soymadan sobaya atardı, bir kaç dakika sonra alır soğanın ortasını çıkarır ve kalanı kabuğu ile birlikte çıbanın üzerine bağlardı. Sabaha kadar çıban akardı ve hızlı bir şekilde iyileşirdi.

Çocuk sahibi olamayan ( rahim tembelliği, sperm zayıflığı vs) bu tarz durumlarda 2 ay akşamları kırmızı soğan suyu içilir ( hem kadın hem erkek) sabah aç karnına da hurma ve ceviz ezilerek karı koca yer.8 yıl çocuğu olmayan birine söyledi şimdi o kişinin iki tane oğlu var 🙂

Her sabah 5 te kalkardı hepimizi kaldırırdı (hala erken kalkar da 🙂 ) Kararmış tencereleri ve demlikleri parlatmak için külle ovardık ayrıca tuz ve limonu kullanırdık.

Külle kıyafetlerimizi kaynatırdı. Ayrıca saçlarımızı külle yıkardı.İnanın sizde deneyin saçlar hem sağlıklı hem güçlü oluyor.

Isırgan suyunu atmazdı onunla da saçlarımızı yıkamamızı söylerdi. Şampuan yoktu bizim evde sabun vardı.

Meyve ağaçlarını aşılardı. Bir armut ağacında 3 çeşit armudun olduğunu düşünün. Meyve ağacı söyle aşılanır. Mart ayında yani şu günlerde ( mart ayı olmasının sebebi de aşı tutarsa dal çiçek açar ordan anlardık tuttuğunu ) Keskin çakı yada bıçak ile (hangi meyveyi hangi meyveye aşılamak isterseniz ) yatay şekilde kesiyorsunuz. Dalın ucu yatay ama sivri olacak. Daha sonra aşılama yapacağınız ağacın dalını ikiye bölüp diğer sivri uçlu dalı arasına koyacaksınız. Etrafını balçık (ıslak çamur) ile kaplayarak bez yada poşet ile bağlayacaksınız. Bir aç gün arada ıslatacaksınız.

Ceviz ağaçlarını evin yakınlarında dikmezdi, ceviz ağacının altında uyumayın der. Bizim köyde evin etrafında meyve ağacı olmayan insan için ”ne kadar tembel, bir meyve ağacı bile dikmedi ” derler.

Nisan ayında yağan ilk yağmuru toplardı ve dışarıya kap-çanak koyardı. Bize içirirdi.

İshal için karbonatlı su içirirdi.

Bir keresinde ailecek uyuz olduk. Annem bizim orada olan bir ot var adını bilmiyorum.Onu aldı kaynattı ve suyu ile (mısır koçanını kese niyetine kullanarak ) bizi yıkadı.(8 kardeşiz ) İnanın 2 gün içinde ne kaşıntı ne de iz kaldı.

Burkulmalar için soğan ve zeytin çekirdeğini ezerdi burkulan yere koyardı. 9 yaşında iken hatırlıyorum.

Kardeşim doğmuştu. Onun ilk kakasını ( simsiyah oluyor bebeklerin ilk kakası ) onu temiz bir beze alıp saklamıştı. Sebebini sorduğumda ” Eğer sarılık yada su çiçeği olursa bununla yıkayacağım ” dedi. ”Niye ne işe yarıyor ki ” dedim. Cevap ”Bilmem annem öyle yapardı” 🙂 dedi.

Daha yazılacak çok şey var. Daha çok şey var. Aslında benim gerçekleştirmek istediğim bir proje var yaşlılarımız ile ilgili. Yaşlılarımız bizim tükenmekte olan hazinemiz. Onların bildiklerini, hayat tecrübelerini kaleme almak istiyorum. Her biri ile sohbet etmek, röportaj yapıp kayda almak istiyorum. İnşaAllah buna fırsat ve vakit bulurum.

Kaynak: www.cocukaile.net

Sevgili takipçimiz Meryem Hanıma ve anneciğine bu kıymetli bilgiler için teşekkür eder sağlıklı bir ömür dileriz.

Okunma Sayısı : 57.790

Yorum yapın

“Sağlık İçin Bilge Öğütler” için 9 Yorum

 1. abdullah hasan dedi ki:

  Çok güzel. Zaten bunun için şimdilerde nesiller arasında kopukluğu büyük özenti gösteren kültür düşmanlarımızın çabaları. Çünkü birikimlerimizi heba ettirip kendi ilaç (?) larına mahkum kalalım.

 2. Engin dedi ki:

  Aynen bu (Aslında benim gerçekleştirmek istediğim bir proje var yaşlılarımız ile ilgili. Yaşlılarımız bizim tükenmekte olan hazinemiz. Onların bildiklerini, hayat tecrübelerini kaleme almak istiyorum. Her biri ile sohbet etmek, röportaj yapıp kayda almak istiyorum) benim kafamda da var,yıllarca ama tabi bunu yapmaya fırsatım yok..siz inşaallah yaparsınız.Zira bunu geciktirmek bize elimizdeki değerlerin her geçen gün yitip,koybolması demektir.Şu yazı kaleme alınalı nerdeyse 3 yıl geçmiş..bu zaman aralığında kimbilir ne değerler yitirmişizdir.

 3. Ebrar (hüzün gecesi) dedi ki:

  Eskiden insanlar yaşadıkları sorunlara -sağlık da dahil- kendi imkanları nispetinde çözüm üretmişler. Zaman ilerleyip imkanlar artınca bizler, onların yöntemlerini “kocakarı” namını vererek küçümsedik. Ancak günümüzde sağlığımız üzerinde oynanan oyunları görünce de yeniden doğal olan tedavi metotlarının peşine düşmeye başladık tabi.
  Kendim tecrübe ettiğim bazı durumları paylaşmak isterim.
  1.Her kış rapor alacak kadar ağır grip enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalırdım, ta ki zencefille tanışıncaya kadar. 2 kış mevsimi geçti ve ben artık eskisi gibi grip olmuyorum. Önceden ilaç almadan iyileşemezdim, şimdi ise soğuk algınlığı ilaçlarına veda ettim elhamdülillah.
  2. Mide ağrıları/krampları için taze zencefil çayı biiznillah çok faydalı.
  3. Kırmızı pancar ekstratı kansızlık için faydalı. Ayrıca yatıştırıcı sakinleştirici etkisi de var.
  4. Zerdeçal antienflamatuar (iltihap atıcı) etkiye sahiptir. Yemeklerinizde düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Fakat bir miktar karabiber ile karıştırılarak kullanılmalı. (Zerdeçalın aktif maddesi olan curcuminden yüksek düzeyde bioyararlanım sağlamak için) Özellikle iltihaplı hastalıkları, eklem ağrıları olanlara tavsiye edilir.
  5. Öksürük için hatmi çiçeği çayı kullanılabilir.

 4. havva dedi ki:

  Dizler için yapılan uygulama çok ilginç. Bitkinin adını bilirsek pek çok kişiye şifa olabilir.

  • kevser dedi ki:

   Havva hanım bitki adı,tahminime göre ‘sarı kantaron ‘çiçeği. Bildim mi Meryem hanım?

  • Ebrar (hüzün gecesi) dedi ki:

   Havva Hanım,
   Meryem Hanım ne der bilmiyorum ama bitkinin adını öğrenmek çok da mümkün olmaz tahminimce. Bizim oralardaki isimler çok farklı oluyor; kuşbiza, çifin, koraziza vb. Böğürtlene bizim köyde more derler mesela.

   Komşumuzun fayda gördüğü bir yöntemi size söyleyeyim: sülük tedavisi 🙂

 5. Feyza dedi ki:

  Dun bu konuyu anlayamamistim, kategoride haberler yazdigi halde neden Meryem hnm.in adi gectigini, simdi anladim 🙂 Bu bilgiler gercekten cok degerli. Ben de dogal sifa yontemlerini cok seviyor ve ilac mumkun oldugunca hic kullanmiyorum. Bizim bolgemizde de zeytinyagi mucizevi bir gida kaynagi, kozmetik urunu, hastalaninca sifa kaynagi cok yonlu bir nimet olarak bilinir.
  Yine zeytinin cekirdeginin yutulmasinin cok hikmetli oldugunu biliyorum. Bilmiyorum duyan var mi, ama felc ve inme hastaliklarina karsi koruyucu oldugu soyleniyor. Bu bolgesel bir bilgi degil.
  Yine bahcemizde bolca yetisen kudret naeini balin icinde bekleterek kis boyu her gun bir kasik yerdik. Ayni sekilde kudret nari zeytinyaginin icinde de bekletilirse mide hastaliklari icin cok iyi bir sifa kaynagi olabiliyor.
  Incir yine bizim bolgemizde cokca yetistigi icin ve bazi hocalarimizin da tavsiyesiyle cok tukettigimiz bir meyvedir. Inciri de dograyip zeytinyaginin icinde bekleterek yemek kansere karsi dogal bir koruyucu. Bunu yillardir hocalarimiz soyluyordu, artik tip dunyasinda da karsilik bulmaya basladi.
  Zencefili daha once yazmistim. Hem bagisikligi guclendiriyor hem de ciltte cok hos bir parlaklik olusturuyor.
  Bir de siyah turpun icinin oyulup bal katilmasinin dogal antibiyotik etkisi olusturdugunu biliyorum. Ablam hala yapar bunu cocuklari hasta oldugu zaman.
  Bolgeden goc edeli cok zaman olunca pek hatirlamiyorum. Rahmetli babaannemin otlara cok ilgisi vardi. Koyunde bilmediginot yok gibiydi ana neyi nerde kullaniyordu hatirlamiyorum. Sadece koye gittigimizde daga cikip beraber ot topladigimizi hatirliyorum cok kucukken.
  Aslinda bu kose cok iyi oldu. Herkes bilgilerini paylasirsa verimli bir hal alir. Meryem hnm.a ayrica tesekkurler.

 6. .../nisa dedi ki:

  Meryem hanım,

  Kadim bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Soğan suyunun yumurtalık kistlerine iyi geldiğini duymuştum. Çiftlik ve köy tarzı yerlerde turizm işine girenler genellikle konuklarını doğal köy ortamlarına bırakıyor. Bulaşığı külle yıkıyorlardı. Isırgan suyu ve ceviz yaprağı saç dökülmesine faydalı. Yumurtanın akı krema haline getirilip yanığa sürüldüğünde faydalı iz bırakmıyor.

  Karadeniz bölgesinde 1 yıla kadar hava tahmininde bulunan atalarımız var. Bu bir tecrübe ilim olmuş. Yine ege bölgesinde duymuştum su kuyusu bulmak için jeoloji mühendisi çağırıyorlar bulamıyor yerli hakkından kişiler iki değneği bir araya getiren yöntemle suyu buluyor.

  Burada amaç tabi ki tıp yada mühendis ilmini yok saymak değil alternatif yöntemler de var.

 7. Süleyman dedi ki:

  Bu tür doğal çözümleri ben çok seviyorum. Paylaştığı için Meryem hanıma teşekkür ederim 🙂

  Yalnız büyük hastalıklar için illaki doktora gitmeli kişiler. Benim bebekken bir akrabam ishal olmuş. Köydeki teyzelerde su iiçmesin geçer demişler. Ne yazık ki o akrabam olan Bebek susuzluktan çok ağlayarak vefat etmiş.
  Yalnız tabi böyle küçük hastalıklar ve ölümcül olmayan hallerde uygulanmasında fayda var

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Bir ev halkı birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda Allah üzerlerine rızık akıtır ve Allah'ın himayesinde olurlar. (Hadis-i Şerif)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku