Erkek Nasıl Olmalı?

Kadın-erkek eşitliğini sağlama yolunda batılıların önündeki en büyük engel cinsiyet farklılıkları olduğu için, batılılar iki cinsi birbirine benzetme yolunda epeyce yol aldılar ve cinsiyetsizliğe doğru gidiyorlar. Önce kadınları erkekleştirdiler, şimdi de erkekleri kadınlaştırmaya çalışıyorlar. Bu hastalık batıdan bize de sirayet etmeye başladı. Uniseks denilen her iki cinsinde kullandığı kıyafetler artık her mağazada satılıyor.

Medyada sürekli olarak erkeklerin kadınları mutlu etmesinin yolları gösteriliyor. Fakat bu bilgilerin ne kadarı erkeğin fıtri yapısına uygun bakılmıyor. Erkekler kadınlara nasıl davranacağını bilemez oldular.

Erkekler özleri ile medya-kadın dayatmaları arasında şaşırmış vaziyetteler. Yumuşak davranıyor, kılıbık oluyorlar; sert davranıyor, maço oluyorlar. İkisi de pek makbul olmuyor. Ve gittikçe kadınsı erkekler artıyor. Bu gidişle erkekler erkek olmayı unutacaklar.

Erkeklerin yaratılıştan getirdiği özellikleri göz önüne alarak İslam ahlakı ile birlikte erkek nasıl olmalı biraz irdeleyelim.

Erkek nasıl olmalı?

"Temiz olmalı" Diş bakımı, vücut temizliğini gibi kişisel bakımını yapmalı fakat abartıdan kaçınmalı. Erkeklerin ağda yaptırmaları, gömlek düğmelerini açıp kılsız bağırlarıyla gezmeleri, kaşlarını aldırmaları, pudra sürmeleri, kadından çok takı takmaları, serçe parmaklarını kaldırıp fincan tutmaları, pembe giymeleri...Normal davranışlar değil. Eskiden sadece cinsel kimliği ile problemi olanların yaptıkları davranışlar gençler arasında moda olmaya ve normalleşmeye başladı. Erkekler kadınlara özgü davranışlardan titizlikle kaçınmalı.

"Mert olmalı." Hayata karşı duruşu sağlam, sözü güvenilir olmalı. Eşini sahiplenmeli.

"İradeli olmalı." Erkeğin evde idareci olması için iradeli olması ve karar verme gücüne sahip olması gerek. Azıcık zoru görünce hak bildiğinden vazgeçmemeli.

"Muhakeme yeteneği olmalı." Zıt iki görüşten doğru olanı seçebilmeli. Eşi ile bir konuda anlaşamadığı zaman kendi görüşünde körü körüne inat etmemeli. Aynı zamanda da sırf eşi istiyor diye doğru bulmadığı halde ısrar sebebi ile kabul etmeyi seçmemeli. Ailesi için en doğru kararı almaya çalışmalı.

"Sorumluluk sahibi olmalı." Kendi vazifelerini eşinin üzerine yıkmamalı, tembel olmamalı. Ailesi ile ilgili konularda kararların hepsini eşine ve çocuklarına bırakmamalı.

"Analitik düşünmeli." Eşi ile bir sıkıntı yaşadığında orada takılıp kalmamalı, çözüm için gayret göstermeli. Sözü dinlenir olmalı, evde ağırlığı olmalı.

"Ölçülü olmalı." Aşırılıklardan uzak olmalı, dengeli olmalı. Davranışları bir öyle bir böyle olmamalı. Neye kızıp neye kızmayacağı belirsiz olmamalı. Bir şeye kendini kaptırıp sorumluluğunda olan diğer şeyleri ihmal etmemeli.

"Vakar sahibi olmalı." Erkek ağırbaşlı ve efendi olmalı. Çok fazla konuşmamalı, söylenmemeli, her şeye karışmamalı, saygınlığını yok etmemeli. Tabii asık yüzlü de olmamalı. Mütebessim olmalı. Tebessüm vakarın süsüdür.

"Mütevazı olmalı." Kibirli olmamalı. Karısını aşağılayıp küçümsememeli.

"Hoşgörülü olmalı." Detaycı ve alıngan olmamalı. (İkisi de fazlasıyla kadın özelliğidir.) Evde kadını ilgilendiren işlere müdahale etmemeli.

"Merhametli olmalı." Despot ve cezalandırıcı olmamalı. Affetmeye meyilli olmalı. Her hatayı görmemeli. Her hatayı gören gözden çabuk düşer. Sadece önemli konularda tavrını ortaya koymalı.

"Centilmen olmalı." Arabanın kapısını açıp karısının oturmasını beklemek gibi erkekçe jestler yapmalı. Kadın dilinden anlamalı. Eşine kendi için değerli olduğunu ve sevildiğini hissettirmeli. Güzel söz söylemeyi, iltifat etmeyi, karısına güzel dokunmayı bilmeli. Eşini mutlu etmek için arada bir jestler yapmalı fakat kafayı karısını mutlu etmeye takmamalı.

"Kibar olmalı." Fakat yumuşak olmamalı. Erkek kibarlığı abartırsa kadınlaşmaya doğru kayar. Kadınlar kibar erkek istiyor gibi görünseler de aslında fazla kibar erkeklerden hoşlanmazlar. Tabii kaba da olmamalı.

"İzzetini şerefini korumayı bilmeli." Geçim ehli olayım diye aciz bir görüntü çizmemeli. Ya da "karımı seviyorum, kıyamıyorum" gibi bahanelerin ardına sığınıp karısının her dediğini yaparak kendinden vazgeçmemeli. Kadının hükmü altına girmemeli.

"Cesaretli olmalı." Pasif, pısırık, kılıbık olmamalı, karısından korkmamalı. Kadınlar erkeği güçlü görmek isterler. Çünkü erkek vatanı, kadını ve aileyi koruyacak olan kişidir.

Fazla duygusal, zorlama romantik, aşırı kibar, alıngan, nazlı erkekler kadınların gözünde zayıf olarak algılanır. Hele bir de erkek karısından korkuyorsa o erkek o kadın için bitmiştir. Karısından bile korkan bir erkeğe başta kendi karısı saygı göstermez.

Benim aklıma gelen bunlar. Eksik kalanları siz tamamlayın.

www.cocukaile.net Sema Maraşlı

 

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

120 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz