Eşe Kitap Okutma Baskısı

430566_308685999187023_1816551280_n3-150x1501Sitemizde ayın konusu diye bir bölüm yaptık. Her ay bir konu belirleyip o konu ile ilgili röportajlar, yazılar yayınlıyoruz ve sizlerin de katkılarınızı bekliyoruz. Bu ay ki konumuz, değişim. Değişimle ilgili düşüncelerinizi; varsa değişim hikayelerinizi paylaşın. Son iki haftamız kaldı.

Yazarlarımız serbest yazıyor. İsteyen ayın konusu üzerine yazıyor, isteyen de tercih ettiği konu üzerine yazıyor. Ben bir önceki yazımda evlilikte değişimle ilgili yazmıştım. Değişim üzerine yazacak konu çok olunca ben, ayın konusu ile devam ediyorum.

Değişim konusu, kitaplarımdan ve yazılarımdan dolayı karşıma çok çıkan bir konu. Okuyucularımdan " Teşekkür ederiz, sayenizde eşimle güzel bir iletişimim yakaladık, evliliğe bakış açımız değişti" diye teşekkür ve dua mesajları çok geliyor fakat bunun yanında az da olsa "Eşim sizin kitaplarınızı alıyor, yazılarınızı paylaşıyor, size sinir oluyorum, sizin yüzünüzden eşimle aram bozuluyor " diyenler de oluyor.

Anladığım kadarıyla burada üslup hatası yapılıyor. Beğendiğiniz kitabı ya da yazıyı, eşinizin burnuna dayamanız, ters tepkiye sebep olur. Hele bazı eşlerin yaptığı gibi kitapta eşinizin hatalarını bulup, yapması gerekenleri işaretleyip ona vermeniz eşinizi üzer ve kızdırır. Ve kitabı okuma isteği ölür. Okusa bile çok ön yargı ile okuyacağı için hiçbir faydası olmaz.

Eğer cesaretiniz varsa ve problemleri çözme konusunda samimi iseniz, kendi hatalarınızı ve yapmanız gerekenleri çizin ve eşinize şunu söyleyin: "Kitap çok güzelmiş, hatalarımı gördüm, düzelteceğim inşallah. Sen de bana yardım edersen sevinirim."

O zaman bakın bakalım, eşiniz sizin hangi hatalarınızı gördüğünüzü merak edecek ve büyük ihtimalle kitabı okuyacaktır. Ayrıca sinir olmuş şekilde değil, merakla okuyacaktır. O zaman onun da faydalanma ihtimali yüksektir.
Velev ki yine de okumak istemiyorsa zorlamayın. Zorlayarak okutursanız hiç bir faydası olmaz.

Hatta bazen hanımlar kitap imzalatırken "Eşime 'bu kitabı mutlaka okuyun' diye not yazar mısınız" diye istekte bulunanlar da oluyor. Ben çocuklara bile yazmıyorum bunu, koskoca bir yetişkine yazmak ne kadar komik olur.

Böyle zorlamalarla kimse kimseyi değiştiremez. En iyisi siz eşi değiştirme isteğinizden vazgeçin ve kendinizi değiştirin.

Not: Sitemizi tavsiye üzerine iyi tanımadığımız bir ekibe geçen hafta yenilemiştik, fakat çok fazla teknik aksaklık çıktı, memnun kalmadık. Bunun üzerine siteyi daha önce çalıştığımız Ceyhun beye teslim ettik, sağ olsun sitemizi kısa zamanda tekrar yeniledi. Daha kullanışı kolay bir panel ve daha estetik bir site yaptı bize. Kurulum safhasında tekrar yavaşlatmıştık siteyi, bu arada son bir kaç yorum gitti, bunun için özür dileriz. Son halini biz çok beğendik inşallah sizlerde beğenmişsinizdir. Ceyhun beye teşekkürler. http://www.cyhn.net/

www.cocukaile.net


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz