Eşi Şımartmak

430566_308685999187023_1816551280_n3-150x1501

Seminerlerimde hanımlara kocaları ile iyi geçinmelerini söylediğimde çokça şu itiraz geliyor. "Öyle çok iyi davranırsak kocalarımız şımarır, bizi ezerler."

Aynı itiraz hanımlara güzel söz söyleme ile ilgili yazılarımdan sonra beylerden de gelmişti. "Karıma 'canım gülüm' demeye başladım, karım hemen 'perdeleri değiştirelim mi, şunu da yapalım mı?' diye bana istedikleri yaptırmaya çalıştı hemen şımardı." gibi.

Ya da ikinci evliliğini yapanlardan şu şikayetler geliyor: "Eşim ilk evliliğinde karısından/ kocasından çok çekmiş. Ben ona iyi davranıyorum, istediklerini yapmak için elimden gelen gayreti gösteriyorum; fakat kıymetimi bilmiyor hep daha fazlasını istiyor. Önceki eşinin çok kötü huylarını idare etmiş; bana gelince küçücük hatalarım gözüne batıyor. Acaba ben onu iyi davranışlarımla şımartıyor muyum? Yoksa o kötü davranışlara alışmış, iyi davranışları mı hazmedemiyor? Biraz problem çıkarsam daha mı iyi olur?" gibi...

"Şımardı" kelimesinden kasıt, genel olarak: "kıymet bilmiyor, takdir etmiyor ve hep daha fazlasını istiyor." anlamında kullanılıyor. Bir de "nazlanmak" anlamında" şımarmak" vardır o bazen evliliğe tat katabilir.

Bu konuda sizlerin düşüncelerini merak ediyorum. Eşi şımartmak korkusu bazen karı kocanın birbirine iyi davranmasına, muhabbetli bir evlilik hayatı yaşamasına engel oluyor. Hep daha fazlasını vermek zorunda kalmamak için karı-koca birbirine duygu ve davranışta cimri davranıyor. Eşi ile yaşayabileceği güzellikleri kaçırıyor. O halde bu konu üzerine kafa yormak lazım.

Bazen arkadaş ya da aile büyükleri tarafından tembihlenir. "Aman çok yüz verip eşini şımartma" diye. Size de böyle tembihler yapıldı mı etkisinde kaldınız mı?

Var mı karıma ya da kocama çok iyi davrandım da o da şımardı diyenler?

Ya da tersi: "Karıma/kocama çok iyi davranmaya başlayınca aramız iyi oldu o da bana daha iyi davranmaya başladı." diyenler.

Neler eşleri şımartır?

Eşlerin birbirini bir parça şımartması iyi midir?

Eşinizin istediklerini yaptığınızda hep daha fazlasını mı istiyor yoksa takdir ediyor ve kendi de sizin için bir şeyler yapma isteği mi duyuyor?

Bazı insanlar şımarmaya daha mı meyillidir?

Kadınlar mı erkekler mi daha çok şımarmaya meyillidir?

Şımartmak korkusu ile eşinize iyi davranmadığınız oluyor mu?

İyi davranmada ölçü ne olmalı?

Yakınlarınızın hayatından gözlemlerinizi ya da kendi yaşadıklarınızı paylaşırsanız şu şımarma konusuna geniş bir katılımla açıklık getirelim.

www.cocukaile.com

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

51 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz