Kendinizi Eş Olarak Alır mıydınız?

7_bSelam ile Kıymetli Okurlarım!

Yeni bir soruyla sizi rahatsız etmek istiyorum:) Kitabı henüz bitiremedim fakat az kaldı inşallah.

“Güçlü Kadın" ile ilgili sorularıma gelen cevaplardan kitap için çok faydalandım. Şimdi yeni bir soru geliyor. Aslında sadece kitap için sormuyorum bu soruyu, kişinin kendini sorgulaması karşıya geçip kendine bakması iyidir diye düşünüyorum. İnşallah kendiniz için de faydalı olur. Kitap için de başkalarına faydanız olur.

Bu soruyu söyleşilerde hanımlara sorarım genellikle. Şimdi hem kadınlara hem erkeklere soruyorum. Evliler için versiyonu,

Kadınsanız,

Eğer erkek olsaydınız kendinizi eş olarak alır mıydınız?

Şu anki eş halinizi göz önüne alarak cevaplayın. Eşinizle ev haliniz; iletişiminiz, konuşmanız, yürüyüşünüz, bakışınız, güler yüzünüz, ev içi giyiminiz, kuşamınız, harcamalarınız, kendi öz bakımınız, eşinize sunduğunuz görsellik ve cinsel hayatınıza verdiğiniz değer yani kadınlık yönleriniz ve bir problem çıktığında tavrınız, kocanıza karşı tutumunuz, gösterdiğiniz saygı, insanlık yönleriniz; yani ona ve ailesine verdiğiniz değerle hepsini bir arada kendinizi bir gözden geçirerek cevap verirseniz kendinizle ilgili daha doğru değerlendirme yapmış olursunuz. Erkek olsaydınız, karşınızda da şu anki halinizle kadın olarak siz duruyor olsaydınız kendinizi eş olarak ister miydiniz?

Eksiklerinizin farkında mısınız, farkındaysanız düzeltmek için neler yapıyorsunuz?

Erkekseniz,

Eğer kadın olsaydınız kendinizi eş olarak alır mıydınız?

Şu anki eş halinizi göz önüne alarak cevaplayın. Eşinizle iletişiminiz, ona karşı tavırlarınız, kendinize ve eşinize verdiğiniz değer, kendi öz bakım ve ev içi giyiminiz ve tavırlarınız, cinsel hayatınızda ona verdiğiniz değer, erkek olarak duruşunuz, ailenin sorumluluğunu üstlenişiniz, eşinizin ailesi ile ilişkileriniz, eşinizin maddi ihtiyaçlarını karşılamada tutumunuz, onun beklentilerine karşı tavrınız, onun sevgi ve şefkat isteğine verdiğiniz cevap, erkek olarak ona verdiğiniz güven…hepsi bir arada kendinizi bir gözden geçirerek cevap verirseniz kendinizle ilgili daha doğru değerlendirme yapmış olursunuz. Kadın olsaydınız, karşınızda da şu anki halinizle koca olarak siz duruyor olsaydınız, kendinizi eş olarak ister miydiniz?

Eksiklerinizin farkında mısınız, farkındaysanız düzeltmek için neler yapıyorsunuz?

Bekarlar ise şöyle sorayım.

Siz karşı cins olsaydınız kendinizle evlenmek ister miydiniz?

Cevabı evlendiğinizde eşinizi nasıl bir kadın ya da erkek bekliyor onu düşünerek verebilirsiniz. Bir kadın ya da erkek olarak ona nasıl bir eş olacağınızı düşünüyorsunuz? O sizde neleri bulacak? Sizi neden alsın ya da istesin? Ona nasıl bir eş olacaksınız? Karşıya geçip kendinize bakın. Hangi yönlerinizle kendinizi almak hangi yönlerinizden kaçmak isterdiniz?

İnsan hep beklentilere odaklanıyor, bulamayınca hayal kırıklığı ile öfke biriktiriyor. Oysa beklentiler bir tarafa bırakılıp herkes eşine ne verdiğine, ona nasıl bir eş olduğuna ya da olacağına odaklansa çok daha mutlu yuvalar olur diye düşünüyorum.

Soruların cevaplarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin :)

 

 

 

 

Bunlar da ilginizi Çekebilir

134 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz