Mesajlara Cevap Verme Meselesi

7_bDeğerli Okurlarım!

Her gün sosyal ağlardan pek çok mesaj geliyor. Facebook, twitter, instagram toplamda ikiyüzbinin üzerinde kişi takip ediyor.Bir de mail adresime gelen mesajlar var.

Evlilik ve aile konularında yazdığım için çoğunlukla aile ile ilgili problemler paylaşılıyor ve "ne yapmalıyım, bir yol gösterin" diye danışılıyor.

Bu mesajların pek çoğuna cevap veremiyorum.Hatta uzun süredir facebook ve instagram mesajlarını hiç açmıyorum. Cevap verecek zamanım olmadığı için okumuyorum.

Bir tek twitter ve mail adresimi takip edebiliyorum. Twitter mesajlarını takip etme sebebim yazdığım konularla ve gündemle ilgili gözümden kaçan konuların paylaşıyor okuyucularım, bu açıdan takip gerekli oluyor.

Bunun yanında özel problemlerini paylaşan ya da yazdığım konularla ilgili öğrencilerden gelen sorular oluyor. Twitter ve mail adresime de çok mesaj geliyor ve hepsine cevap vermeye yetişemiyorum. Gelenlerin bir kısmı da destek mesajları. Destek mesajları için cevap veremediğim herkese çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

Mesajlara cevap veremeyişimin bir sebebi zaman konusu. Zaman çok hızlı akıyor ve istediğimiz pek çok şeyi yapmaya zaman yetmiyor. Geçmişte okuyucularımı kırmamak için yetişebildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışıyordum fakat cevap vermeye yetişemeyince yazılarımın altından mail adresimi kaldırdım. Fakat yine de mail ve mesajlar gelmeye devam etti.

Yazı yazmam oldukça fazla zamanımı alıyor. Sadece yazmıyorum yazmadan önce araştırma yapıyorum, güncel bir konu ise onunla ilgili haberleri okuyorum, kanunlarla ilgili ise kanunları okuyorum.

Eğer gelen mesajlara cevap verecek olsam yazı için ayırabildiğim zamanımın büyük bölümü mesaj cevaplamaya gider. Kitap yazmak ya da yazı yazmak için zaman bulmam bile güç olur. Bu yüzden kusuruma bakmayın ne olur.

Cevap vermeyince kırılan okurlar oluyor.Hemencecik "kendini beğenmiş, okuyucuyu umursamaz yazar" oluyorsunuz o kişinin gözünde. Oysa benim için hepsi değerli fakat insan her şeye yetişemiyor.

İnsanlar hakkında etraflıca düşünmeden çok çabuk karar vermemek iyi olur. Benim tek işim yazmak değil, bir hayatım var. Ben de isterim herkese cevap verebilmeyi fakat gerçekten mümkün olmuyor kusuruma bakmayın.

Çok mesaj gelen bazı tanınmış kişiler mail adresleri ve sosyal hesapları için biriyle anlaşıyorlar, o kişi cevap verip sosyal ağlarda paylaşımda bulunuyor. Ben bunu tercih etmiyorum zira insanlar bana en özel dertlerini yazıyorlar bunları başka birinin okuyup cevaplamasını uygun bulmuyorum.

Cevap vermeyişimin bir sebebi de danışan kişiyi yanlış yönlendirmekten çekiniyor olmam. Zira mesajla birine yardımcı olmak çok zor çünkü konuyu mesajla etraflıca anlayıp, soru sorup değerlendirme yapılamıyor. Konuyu anlamaya çalışırsanız ciddi bir yazışma trafiğinin içine girmek gerek. Bu bile yapılsa yine de yeterli olmaz.

Bir mesaja bakarak benim danışana çözüm üretmem çok zor. Zira derdini anlatan kişiyi tanımıyorum, kişiliğini bilmiyorum, ailesini, eşini ya da nişanlısını tanımam. Sadece onun cümleleri ve anlattığı bir kaç olaya bakarak tavsiyelerim yanıltıcı olabilir. Danışanı kırmamak için cevap verirsem yanlış yönlendirme ihtimali beni rahatsız ediyor. Bu yüzden lütfen benden mesajla probleminize çözüm sunmamı beklemeyin.

Derdinizi paylaşmak istiyorsanız elbette yazın. Size cevap veremem belki fakat o konu ile ilgili yazı yazabilirim. O konudan dertli olan başkaları da okur, cevaplar kişiye özel cevap olmayacağı için yazıdaki analizler okuyucuya farklı bakış açısı kazandırabilir. Okuyucu yorumları ile zenginleşir ve belki benim değil de bir okurun cevabı derde derman olur.

"Bana mail-mesaj göndermeyin" demek istemiyorum bir kaç sebepten. Bu sebepler:

*Yazmak, yazan kişinin konuyu daha iyi irdelemesine sebep olur çoğu zaman, yazarken bile problemin görünmeyen yönleri görülebilir. Ben cevap veremesem de yazarken kişi probleminin çözümünü görebilir. Bazen şöyle not düşen okuyucular oluyor. "Bunu şimdi size yazarken fark ettim."

**Derdini sadece paylaşmış olmak bile insanı rahatlatır, buna engel olmak istemiyorum.

***Aile konusunda yazan biri olarak kadınlardan ve erkeklerden gelen, hayatın içinden yaşananları anlatan pek çok mesaj benim bakış açımı genişletiyor.

Kısaca yazın fakat cevap gelmezse kusuruma bakmayın.

Sadece bu kadar da değil bir de bir kaç ricam var.

***Lütfen çooook uzun sayfalarca yazmayın ve yazarken ara boşluk koyun, paragraf yapın, bazen okuyabilmek için boşluk koyup düzenlemem gerekiyor.

***"Ne dersiniz boşanayım mı?" ya da "Nişanlımdan ayrılayım mı?" gibi sorular sormayın. Kendiniz için bu kadar önemli bir konuda ben nasıl cevap verip sorumluluk alabilirim.

***Sorularınıza cevap almanızın en kolay yolu özel bilgilerinizin çıkarılıp, danışmak istediğiniz sorunun sitede yayınlanmasına izin vermeniz olur. O zaman soruyu cevap vererek yayınlarım, okuyucuların yorumları ile pek çok kişinin görüşünü de almış olursunuz. Sizin sebebiniz ile hem sizin hem de başkalarının yaralarına belki merhem bulunur.

Ayrıca bir sorunuz yok sadece yaşadıklarınızı paylaşmak ve farklı görüşler almak isterseniz yazıp gönderin, sitemizde "Adem-Havvalar" da ya da "Duyun Sesimi" gibi bölümlerinde yayınlayalım.

***Adresini yazıp ücretsiz kitap göndermemi isteyenler oluyor. Yazarlar kendi kitaplarını bedava alıyor zannediliyor oysa biz de kendi kitaplarımızı satın alıyoruz. Kitaplardan telif aldığımız için kitapların hakları yayınevinin oluyor. Ayrıca kitabın gönderimi için zaman ayırmak ve kargo ücretlerini de hesap ettiğinizde okuyucunun internetten ya da kitapçıdan alması daha kolay. Bu yüzden kitap gönderimi de yapmıyorum.

***Mesajlarda "Allah rızası için cevap verin" "Allah aşkına cevap verin" "Acil çok acil cevap verin" gibi üzerimde manevi baskı kurmaya çalışılmazsa sevinirim:)

Hiç hatırlamıyorum ki herhangi bir şey için bir yakınıma ya da yabancı birine bu sözleri kullanarak bir şey istemiş olayım. Bana söylendiğinde de hep rahatsız olmuşumdur. Niye benim "hayır" deme hakkımı Allah (c.c) ın adını kullanarak elimden almaya çalışıyorsun?

***Ayrıca mesaja telefon numarası yazıp "Allah rızası için beni arayın." diyenler çok oluyor. Ben arasam bile telefonla faydam dokunmaz. Kaç saat konuşmalıyım ki konuyu tam anlamalıyım. Hadi çok konuştum o zaman da ben telefonla bir hayat yaşamaya başlarım kendi hayatım kalmaz. Numarasını yazan hiç bir okurumu bu güne kadar aramadım. Lütfen bunu yapmayın.

***Bir de genel sorular sormazsanız sevinirim. "Kaynanamı sevmiyorum ne yapayım?" "Eşimle çok tartışıyoruz ne yapayım?" "Evlilik için adım attım neler tavsiye edersiniz?" gibi. Bunlar mesajla cevap verecek konular değil.

Kitaplarımı tavsiye ediyorum fakat bir yandan da sanki cevap vermekten kaçınıp kitaplar satılsın diye tavsiye ediyormuşum konumunda kalmak beni rahatsız ediyor. ÇocukAile sitesindeki yazları, yorumları ve kitaplarımı okuyarak daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

***Kayınvalide dertleri çok geliyor, olanlara tavsiyem "TATLIYA BAĞLAYALIM" kitabımı ve "MUTLU EVLİLİK OKULU" Kitabımda Aileler bölümünü okuyun. Bugüne kadar faydalanan kişi çok oldu. İnanın bu konu üstüne bunlardan başka söyleyecek fazla bir sözüm yok.

Evlilik kitaplarınızı hangi sıraya göre alalım ya da okuyalım diye sorunlar oluyor. Kitapların bir okunma sırası yok. İçinizden hangisi geliyorsa onunla başlayın.

Özetle şunu söylemek istiyorum. Okuyucularıma ve gelen mesajlara değer veriyorum fakat yazdığım sebeplerden dolayı mesajların çoğuna cevap veremiyorum. Cevap gelmezse kırılmayın, belki bir yazı konusu ile çıkar karşınıza. Bazen o kadar çok mesaj geliyor ki bir gördüğümü bir daha zor görüyorum.

Cevap veremediğim okuyucularımdan şimdiden özür diliyorum. Kusuruma bakmayın. Selam ile...

Not: Özel görüşmeler, ücretli danışmanlık yapmıyorum. Bu konuda da çok mesaj geliyor bunu da buradan tekrardan duyurayım.

Kitaplarla ilgili bilgiler

http://www.cocukaile.net/kategori/sema-marasli-kitaplari/

Sema Maraşlı Kimdir

http://www.cocukaile.net/kategori/sema-marasli-hakkinda/

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

13 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz