Milletvekili Adaylarına Sorulacak Sorular

7_b24 Haziran seçimleri vatana millete hayırlı olsun inşallah.

Milletvekilliği için aday adaylıkları başladı. Memlekete hizmet etme iddiası ile ortaya çıkan aday adaylarına ve adaylıkları netleşenlere ve siyasi parti başkanlarına ve Cumhurbaşkanı adaylarına sorulacak sorularımız olmalı.

Aile kurumu ülkenin çekirdeğidir ve en temel dinamiğimizdir. Aile kurumu görmezden gelinerek ya da üstüne basılarak vatana hizmet edilemez. Dinimize göre aile kutsaldır.

Hangi partiden olursa olsun hizmete aday olanların, aile ile ilgili ne planları var, mevcut kanunlardan haberleri var mı ve meclise giderlerse neler yapmayı düşünüyorlar, bilmek hakkımız.

Aşağıdaki soruları e-posta ile ya da sosyal ağlardan vekil adaylarına gönderelim. Karşımıza çıkıp oy isteyecek vekillere de bu soruları muhakkak soralım.

1-Aile kurumunu güçlendirecek projeleriniz var mı? Aile ile ilgili mevcut kanunlardan haberdar mısınız?

2- "Cinsiyet eşitliği" ya da aynı çalışmaların "cinsiyet adaleti" adı altında yürütülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Cinsiyetler eşitlenip ara cinsiyet oluşturulmalı mı? Bir sonraki nesil cinsiyetsiz olmalı mı? Cinsiyetsizliğin aile kurumunu nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

3-Hızla artan eşcinsellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu şekilde yaygınlaşmaya devam etmeli mi? Eşcinsel filmler sinemalarımızda bu kadar rahat bir şekilde gösterilmeli mi? Televizyon programlarında ve dizilerinde yer alan sevimli gösterilmeye çalışılan eşcinsel karakterlerin çocuk ve gençler üzerinde nasıl bir tesiri olabilir? Çocuklarınızın ya da torunlarınızın eşcinsel olmasını ister misiniz?

4-Fuhuş son yıllarda yüzde yedi yüz artmış. Fuhşun artması bir problem midir? Sizi rahatsız ediyor mu?

5-Genç evlilik hakkında ne düşünüyorsunuz? 18 yaş altı dini nikahla evlenenler cezalandırılmalı mı? İki taraf rıza ile gönüllü evlendik dedikleri halde kızların serbest bırakılıp, erkeklere tecavüzden ağır cezalar verilmesi adalete uygun mu? Suçsa ikisi de ceza almalı değil mi? Ülkemizde zina serbestken dini nikahla evlenenlerin yuvalarının dağıtılmasını ve dini nikahlı kişilerin tecavüzcü sayılıp ağır cezalar almasını halkın çoğunun Müslüman olduğu bir ülkeye yakıştırıyor musunuz?

6-Şiddet hakkında ne düşünüyorsunuz? Şiddete sadece kadınların mı uğradığını düşünüyorsunuz? Çocuklara ve erkeklere uygulanan şiddet hakkında bilgi sahibi misiniz? Kadın hakkını mı insan hakkını mı savunuyorsunuz?

7-İstanbul sözleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sözleşmenin 4. maddesi ile tam olarak neyi kabul ettiğimizi biliyor musunuz? Ve diğer maddeleri ile Avrupalı dostlarmızın (!) kadına şiddeti bitirme yalanı altında bizlere neleri kabul ettirdikleri hakkında bilgi sahibi misiniz? İstanbul sözleşmesi iptal edilmeli mi?

8-6284 no lu kanun hakkında ne düşünüyorsunuz? Kadınların bir telefonla kocalarını evden attırmasını adalete uygun buluyor musunuz? Her yıl en az yüzbin erkeğin fiziki şiddet olmadığı halde psikolojik şiddet bahanesi ile evden atılması, mahallesine, çocuklarına yaklaşamaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Karısı ile barışmak için mesaj atması durumunda hapis cezası alması doğru bir uygulamamıdır? 6284 aile kurumuna zarar veriyor olabilir mi? 6284 devam etmeli mi?

9-Cinsel istismar, kadına şiddet gibi feministlerin köpürttüğü problemlerin çözümleri için ne yapılabilir? Şiddeti önlemek adına yapılan çalışmaların, çıkarılan kanunların şiddeti artırması hakkında ne düşünüyorsunuz?

10-Boşanma ile ilgili problemlerin, yeni evliliklerin kurulmasına engel olduğunu düşünüyor musunuz? Boşanma davalarının bir taraf problem çıkardığında senelerce sürmesi doğru mudur? Boşanmaların bu kadar uzun sürmesi toplumda zinanın artmasında bir etken midir?

11-Boşanmalarda fiili ayrılık süresi, nafaka ödeyemeyenlere gelen tazyik hapsi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

12-Boşanmalarda ortak mal paylaşımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Mal rejimi ile ilgili kanun değişmeli mi?

13-Eski eşe ödenen nafaka hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konudaki dini hükümleri biliyor musunuz? Nafaka olmalı mı? Ömür boyu mu olmalı? Ayrılmış çiftleri birbirine nafaka adı altında kanunla bağlı ve bağımlı tutmak ya da boşanmada kusuru çok olan eşe, kusuru az olan eşin bakmak zorunda bırakılması insaflı bir davranış mıdır? Bu konu ile ilgili mevcut kanunun değişmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

14-Çocukların velayeti ve haczedilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Boşanma sonrası velayeti alan tarafın diğer tarafa çocukları göstermemesi ve diğer ebeveynin çocuklarını ancak haczederek görebilmesi doğru bir uygulama mıdır? Bu bir problem midir? Nasıl çözülmeli?

15-Ülkemizde iftiralar serbest olmaya devam etmeli mi? İftira atanlara ceza olmalı mı? Şikayetçinin elinde hiçbir delil yokken iftira yüzünden ağır cezalar alan hapiste olan mazlumlar hakkında ne yapılabilir?

16- Tek taraflı beyan ile adalet sağlanır mı? Sadece kadın beyanı ile delilsiz, şahitsiz erkeklerin yargılanıp ceza alması, memuriyetten atılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu sorulara adaletli, makul, mantıklı, vicdanlı, imanlı cevap veremeyenlere oy vermeden önce iyi düşünmek lazım.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

22 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz