Sirkenin Faydaları ve Evde Sirke Yapımı

Bir yudumu birçok derde devâ

 

25 yıldan beri sağlıklı ve kaliteli hayat konusunda kitaplar yazan Dr. Marie-France Müller, ülkemizde yaptığı bir basın toplantısında, tabiî usûllerle üretilen sirkenin ihtiva ettiği enzimler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, böylece insan sağlığının dostu ve yardımcısı olduğunu söyledi. Müller, “Endüstriyel sirke, birkaç saat içinde ve ışınlarla sterilize edilerek üretiliyor. Tabiî olmayan ortamlarda üretilen sirke, hiçbir işe yaramaz. İşlemleri hızlandırılmış sirke, problemleri, mesela mide hastalıklarını tetikleyebilir. Hiçbir zaman saf sirke tüketmeyin, her zaman bir miktar sulandırarak kullanın. Sirke tedavisi uygulamalarınızdan doktorunuza bahsedip fikrini almanızda fayda vardır.” dedi.

 

Müller, sirke hakkındaki bilgileri, dünyanın çeşitli yerlerinde sirke kullanan insanlardan, geleneksel ilaçlardan ve araştırmalarından öğrendiğini ve sadece kendisinin deneyip gördüğü şeyleri kitabında yazdığını söyledi.

 

Müller’in “Gençlik ve Sağlık İksiri Sirke” isimli kitabından faydalanarak sirke ile alâkalı bazı bilgileri birlikte paylaşalım:

 

Tabiî elma sirkesinin en tesirli kullanım biçimi, çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur: Bunun için 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı. Hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli, ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır.

 

Kolesterole karşı sirke: Müller, elma sirkesinin besinlerin ve sıvıların bağırsakta emilimini yavaşlatan, suda çözünen bir lif olan pektin açısından zengin olduğunu ve pektinin sindirim sisteminde yavaşça ilerlerken, bağırsaklara yapışarak kolesterol emilimini engellediğini belirtiyor. “Eğer, kolesterolünüz yüksekse yemeklerden önce düzenli olarak ballı elma sirkesi içmeye devam ederek kolesterolünüzü normale döndürebilirsiniz. Hatta sirkeyi, meyve ya da sebze suyu ile karıştırarak da içebilirsiniz.”

 

Anemi: Sirke, anemiye karşı birebir olan demir, B12 vitamini ve folik asidi, vücudun kolayca emebileceği bir formda barındırır. Günde bir defa ılık ballı suyun içinde bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içmeniz yeterlidir.

 

Astım ve solunum hastalıkları: Tüm vak’alarda bal (tabiî, işlenmemiş ve ısıtılmamış olmalı) ve elma sirkesi karışımı iyi sonuç vermektedir. Buğday balı daha tesirlidir. Bir kaşık sirke, bir kaşık balla karıştırılıp ılık suya eklenir, günde 3-4 defa içilir. Bir mendil veya tülbent sirkeye batırılıp bileklerin iç tarafına yerleştirilerek bir bantla sabitlenir.

 

Ateş: Bir ölçü sirkeyi, beş ölçü suyla karıştırın. Bu karışımı kompres yapmak ve sarmalamak için kullanın. Bu sirkeli su, yüksek ateşle yanan kimseyi rahatlatacağı gibi, vücuttaki toksinlerin deri yoluyla atılmasını sağlayacaktır.

 

Ayak sağlığı: Ayaklarınızı sirke banyosuyla rahatlatın! Bir leğenin içini bileklerinize kadar soğuk suyla doldurun. İçine bir bardak elma sirkesi ile biraz işlenmemiş deniz tuzu ekleyin. Birkaç dakika boyunca ayaklarınızı suyun içinde hareket ettirin.

 

Varis: Bacaklarınızı elma sirkesi emdirilmiş bir bezle sararak yukarı kaldırıp dinlendirin. Bu esnada büyük bir tas içinde bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırılmış ılık suyu için. Yorgunluğu da alması için bu suyun içine bir yemek kaşığı bal ekleyin. Rahatlamayı hemen hissedeceğiniz gibi, gözle görülür iyileşme de birkaç hafta içinde gelecektir. Bunu günde bir veya iki defa, yarım saatlik sürelerle uygulayın.

 

Nasır: Gece boyunca, elma sirkesi emdirilmiş yarım dilim bayat ekmeği problemli bölgeye uygulayın. Sabaha iz bile kalmayacak! Aynı şekilde içinde soğan bekletilmiş sirke de aynı işi görür.

 

Baş ağrısı: Bir püskürtücü sprey şişesine su ve elma sirkesi karışımını koyun. Karışımı etrafınıza püskürtüp koklayın. Alna ve şakaklara sirkeyle masaj yapın. Ya da orta büyüklükte bir kese kâğıdının dibini sirke ile ıslatıp, aşçı şapkası gibi kafanıza geçirip yarım saat ile bir saat arasında bekletin. Ya da 50 gr. dövülmüş biberiye ve yarım litre elma sirkesini karıştırıp 3 hafta boyunca dinlendirerek “biberiye sirkesi” oluşturun. Bunu bir tas kaynayan suya bir çorba kaşığı damlatarak koklayın.

 

Boğaz ağrısı: Bardağın dörtte biri kadar bal, dörtte biri kadar elma sirkesi hazırlayın. Bu karışımdan her 4 saatte bir, bir yemek kaşığı için.

 

Gargara yapmak için: Yarım tas sirkeyi, 1 tas suyla karıştırın. Karışıma, bir tutam karabiber ile bir tutam rafine edilmemiş deniz tuzu ekleyin. Karışımı ısıtıp gargara için hazır hâle getirin.

 

Diş sağlığı: Dişeti problemleri ve aftlar için iki yemek kaşığı sirkeyi bir bardak ılık suya ekleyip ağzınızı bu karışımla çalkalayın. Eğer dişiniz ağrıyor ise, biraz sirke ile azıcık kırmızıbiberi ısıtın. Bunu ağzınızda birkaç dakika bekletin. Tesirini artırmak için ılık bir sirkeli bezi yanağınızın dışından kompres yapın.

 

Göz iltihaplanmaları: Gözlerdeki iltihaplanmalar ve göz çevresindeki tahriş gibi rahatsızlıklar, bir ölçü elma sirkesi ile dört ölçü su karıştırılarak tedavî edilebilir. Bir tatlı kaşığı sirkeyi eklediğiniz bir bardak kaynayıp soğumuş suyla göz banyosu yapabilirsiniz. Düzenli elma sirkesi tüketimi, aynı zamanda, yaşlılığa bağlı gelişen katarakt riskini de azaltmaktadır. Sirkedeki beta-karoten burada anahtar rol oynamaktadır. Bu tesiri artırmak için sirke, havuç suyu ile beraber içilmelidir.

 

Böcek sokması: Hayvanî ve diğer tür zehirlere karşı sirke birebirdir. Hayvan zehirlerini tesirsiz hâle getirir. Zarar gören bölgeye gül sirkesi sürün; eğer gül sirkeniz yoksa elma sirkesi de aynı işi görür.

 

Uykusuzluk probleminiz varsa, yatmadan önce birkaç yudum ballı sirke suyu için (bir litre suya, 3 tatlı kaşığı sirke ve 125 gr bal da olabilir). Ayrıca hâfızayı kuvvetlendirmek, detoks ve kilo vermek için yemeklerden önce düzenli olarak sulandırılmış elma sirkesi için… (Daha geniş bilgi için bakınız: Marie-France Muller, “Gençlik ve Sağlık İksiri Sirke” adlı eseri.)

 

Sirkenin cilt problemlerine karşı faydaları: Eski tıpta, cilt problemlerinde “başucu” ilacı olarak sirke kullanılmıştır. O dönemde pamuk veya yün sirkeye batırıldıktan sonra hastalıklı bölgenin üzerine konularak, cilt rahatsızlıkları tedavî edilmiştir. Eski hekimler, morarma ve şişme gibi problemlerde özellikle şiş ve ödem olan yerlerde, şişmeyi önleyici ve giderici olarak sirkenin iyi bir şifâ kaynağı olduğunu söylerler. Sirke, kanayan yaralarda hem kanamayı durdurucu, hem de iltihap kurutucu özelliği vardır. Böcek ve arı sokmasında da, ısırılan bölgeye hemen sirke sürülür. Varsa, kaşıntıyı giderir. Ateş yanıklarında hemen sirkeli bez sarılıyor. Bitlenmeye karşı da sirkenin olumlu tesiri vardır.

 

Sirkenin saçlarda kullanımı: Saçların daha parlak bir görünüme kavuşması, kepek probleminin ortadan kaldırılması için elma sirkesi imdadımıza yetişir. Haftada bir defa uygulanacak elma sirkesi kürü, ilk kullanımdan itibaren farkı hissettirir. Saçlar hafifçe ıslatıldıktan sonra, elma sirkesi, saç diplerine ve uçlarına bolca sürülür. Sonra saça sıcak havlu sarıp 1 saat bekletildikten sonra iyice yıkayıp durulanır. Ayrıca saç durulama suları için 1 litre suya bir su bardağının üçte biri kadar elma sirkesi ilave edilerek daha parlak saçlara kavuşulabilir.

 

Özellikle salatalarda kullanımı: Sirke, sebzelerde ve yeşilliklerde bulunan, insan sağlığına zararlı bakterileri öldürdüğü ve üzerindeki kimyevî atıkları da temizleme özelliğine sahip olduğu için mutlaka kullanılmalıdır. Ancak “tabiî”, yani “hakikî sirke” diye tarif ettiğimiz sirke bu özelliklere sahip olduğu için sebzeleri temizlerken de mümkünse tabiî mayalanma (fermantasyon) sirke tercih edilmelidir. “Kimyevî” sirke asidi ile yapılan sirkeler hiçbir zaman ve hiçbir yerde “hakikî” sirkenin tesirini göstermez.

 

 

 

Evde Sirke Yapımı

 

Malzemeler: 5 litrelik kavanoz, kavanozun üçte ikisini dolduracak miktarda tatlı elma, içme suyu ya da kaynatılmış oda ısısına gelmiş su, sirke anası ya da 5 çorba kaşığı bal.

Yapılışı: Elmaları dörde bölüp çekirdeklerini çıkarın. Kavanozun üçte ikisini dolduracak şekilde yerleştirin. Üstünü biraz boşluk kalacak şekilde suyla doldurun. Sirke anası ya da 3 çorba kaşığı bal koyup tahta kaşıkla karıştırın. Kavanozun ağzını temiz bir tülbentle kapatıp bağlayın. Ya da üzerini bir büyük bezle örtüp ağzına lastik geçirerek, serin ve Güneş ışığı almayan bir yerde iki ay kadar bekletin. İlk 15-20 gün içinde sirkeyi 2-3 günde bir karıştırabilirsiniz. Bu işlem mayalanma hızını artıracaktır.

 

İki ayın sonunda sirke sinekleri oluşmaya ve sirke kokusu gelmeye başlayacaktır. Sirke sinekleri her seferinde oluşmayabilir, bu sirkenizin olmadığı mânâsına gelmez. İkinci ayın sonunda sirkenizi süzün ve elma posalarını atın. Kavanozu yıkamadan sirkeyi tekrar aktarın. İki çorba kaşığı bal ilave edip ağzını tekrar tülbentle kapatıp bağlayın. Büyükler baldan başka birkaç nohut, bir parça ekmek ve biraz kaya tuzu da ilave ederlermiş. Sirkenizi beklemeye bırakın. Arada kontrol edin keskinleştiği zaman hazır demektir.

 

Sirke ne kadar uzun beklerse o kadar makbul olur. Bu aşamada sirkenin üstünde denizanası görünümünde beyaz bir tabaka oluşacaktır. Buna sirke anası diyoruz. Sirke anasını bir dahaki sirkelerinizde maya olarak kullanabilirsiniz.

http://sebnemdergisi.com/


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz