Süt Bankası Basiretsizliği

Her gün birbirinden manasız haberler okumaya başladık. Onlardan biri de süt bankası kurulacağına dair olan...Bakınız haber şöyle;

Sağlık Bakanlığı, 4 yıllık stratejik planına birçok Batı ülkesinde de olan “anne sütü bankası” sistemini koydu. Herhangi bir sebeple kendi annesinin sütünü ememeyen bebekler, mama yerine süt bankalarındaki anne sütüyle beslenebilecek. Süt bankasına konacak sütler, mikroorganizma ihtiva etmemesi için pastörize olacak, ilk planda prematüre bebekler süt bankasından yararlanacak. Gönüllü süt bağışçıları sağlık testlerinden geçirilecek. Sağlık Bakanlığı, aynı anneden süt içen “süt kardeşler” için de önlem alacak. Tutulacak sistem ile hangi bebeğin hangi annenin sütünü içtiği belli olacak. Bu şekilde, birbiriyle evlenmeleri İslam inancına göre sakıncalı olan süt kardeşler, birbirini tanımış ve evlenmemiş olacak

Anne sütünün önemi tartışılmaz elbet...Süt anneliğin sorumlulukları da...Sağlık Bakanı bu konudaki hassasiyetler göz önüne alınacaktır dese de, bu ülke de pek çok şey "yaptım oldu" dan öteye gidemediği için yıllardır, gözden kaçan bir detay bile uzun vadede sıkıntılara sebep olabilir. Zira ortada neseb karışması ihtimali var. Süt kardeşler birbiriyle asla evlenemezler. Sadece anne sütü çok önemli diye böylesi tehlikeye kapı aralamak gerçekten çok manasız.

Bir de yalnızca tek bir annenin sütü olmayacak ki bebeğe verilecek süt. Bir kaç anneinin sütü karıştırılarak verilecek. Bu da demek oluyor ki çocukların her defasında birden fazla süt annesi olacak. Yani takibi giderek zorlaşacak.

Bu konuyla ilgili ilahiyatçıların açıklamalarını bu linkten okuyabilirsiniz;

http://www.zaman.com.tr/aile-saglik_anne-sutu-bankasi-kuruluyor-ama_2057389.html

Annenin stresinin, mutluluğunun bile çocuğun içtiği sütte etkili olduğunu okuduk pek çok yerde. Bu bile sadece sağlık açısından düşünemeyeceğimizin göstergesi. Helal lokma gibi detayları saymıyorum bile.

Bu konuya nasıl olsa biz almayız sukunetiyle yaklaşmak belli ki normal gibi algıladığımıza sayılacak... İnşallah bir an önce bu karardan dönülür ve Allah'ın kesin olarak men ettiği şey devlet kanalıyla yıllar sonra bu ülkenin çocuklarının imtihanı olmaz.

tugbaakbeyinan@gmail.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

20 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz