Tesettür Sadece Örtünmek midir?

Nagihannn___-150x1501Günümüzde tesettür anlayışı o kadar farklı ki sokağa çıktığımda kadınlarımızın bir çoğunun tesettürü sadece örtmek olarak algıladıklarını görüyorum. Evet tesettür, vücudun haram yerlerini kapatmak amenna fakat tesettürü sadece belli yerleri setretmek yani örtmek olarak anlamak "tesettürü tutsak etmektir" diye düşünüyorum.

Konuyu biraz daha açarken bir büyüğümüzün sözünü hatırlıyorum "Ahir zamanda kadınlar tesettür ile erkekler de zina ile imtihan olacak." Bu söz bugünü güzel ifade ediyor.

Tesettürün açılımı o kadar geniş ve birçok güzel halleri içinde barındırıyor ki gözden kaçırdığımızı ya da dikkate almadığımızı düşünüyorum. Tesettür sadece baş ve beden örtmek değildir.

Bir kadının tesettürü bakışında gizlidir. Gözlerini korur, harama bakmamaya gayret eder. ( Dönüp dönüp haram bakışlarını tekrarlayarak ve bunu da "ikinci bakış değil, ilk bakışın ruhsatı ile bakıyorum" diyerek nefsin teselli cümlelerine sığınmaz.)

Bir kadının tesettürü yürüyüşünde gizlidir. Öyle vakur ve yalın yürür ki yürüyüşünde edep esintileri taşır. (Beğenilme arzusu ile erkekleri arkasından dönüp dönüp baktırmaz, kötü bakışlardan hoşlanmaz.)

Bir kadının tesettürü oturmasında gizlidir. Bedenini toparlayarak öyle bir oturur ki hanımefendi izlenimi verir gayrı ihtiyari. ( Toplum içinde büyük- küçük haram-helal düşünmeden tüm bedenini yayarak rahatsız edici bir hal üzere bulunmaz.)

Bir kadının tesettürü konuşmasında gizlidir. Sade ve anlaşılır konuşur. Kelimelerini itina ile seçer ve sözleri buram buram edep kokar. ( Konuşmak bahane, haram şahane diye kulağına fısıldayan şeytanın yoldaşı olmadan, ses tonuna iyi ayarlayarak cilve yapmadan, karşısındaki yabancı erkeği etkilememeye gayret ederek, sözlerini bir silah gibi kullanmadan konuşur.)

Bir kadının tesettürü parmaklarında gizlidir. Sosyal medyayı en iyi şekilde değerlendirir, kendi öz değerini kaybetmeden, anlamlı paylaşımlar yapar, insanların fayda görmesine vesile olur, okuyanları düşünmeye sevk eder. (Özel hayatını paylaşmaz, rumuz isimler kullanarak, kendini görünmez sayarak ahlak dışı resimler, yazılar, yayınlamaz, hanımefendiliği elden bırakmaz. Sadece yazışıyoruz, birbirimizi görmeden dertleşiyoruz, diye düşünüp nefsin tesellisinde kaybolmaz.)

Tabii tesettür sadece kadınlar için değil, erkekler için de vardır. Mümin erkeğin de elinin, dilinin, gözünün, kulağının, parmaklarının tesettürü vardır.

Müminler bilirler ki, o parmakları idare eden bir beden, o bedeni kontrol eden bir akıl ve o aklı veren Yüce Rabbi var. Müminlerin hayat rehberi "Kur'an-ı Kerim" dir. Bu yüce kitapta Allah (cc) bir çok yerde" Akletmez misiniz, düşünmez misiniz" diye sorar. Müminler, tüm bedeninin o büyük günde dile geleceği idrak eder ve bu farkındalık doğrultusunda bir yaşam sürmeye gayret eder.

Hadi gelin birlikte tesettürü tutsak edip etmediğimizi, nefislere bir suç üstü yaparak, bir çek edelim, o müşkül gün gelmeden.

 

 

 

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

10 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz