Tüm Engellere Rağmen Umre

21 Haziran 2015Hüseyin Küçük5 Yorum »
unnamedUmreye gidiyorum inşallah. Rabbim herkese nasip etsin. Bir engellinin umre yolculuğu insanlara biraz enteresan, biraz şaşırtıcı gelse de bu yolculuk en engelsiz yolculuk. Çünkü bu Hakka yürüyüş…
Alışveriş yaparken girdiğim mağazalarda benimle ilgilenen görevlinin şaşkınlıkla birlikte belli belirsiz “siz umreye gidiyorsunuz nasıl yani?” sözleri ile karşılaştım. “Zor olmayacak mı?” acaba sorularına da maruz kaldığım zamanlar da oldu. Ama dediğim tek şey “Rabbim var sıkıntı yok.”
Alışverişi yaparken başka müşterilerin de bana hayret ve hayranlıkla bakmaları gözüme çarpmadı değil ve hepsininde ne olur bizleri de unutma o topraklarda, senin duaların kabul olur biz burada dünya malı için gaflette düşerken sen bu halinle hem de ramazanda düşmüşsün yollara ve duaların kabul olur sözleri.
Peki bir engelli ailesinin çocuğunun umreye gitmesi nasıl bir duygu? Çok gururlu, çok anlamlı ama bir o kadar da endişeli. Çünkü sen engellisin ve o görevleri yapmak zor iş ama Hak var sıkıntı yok demiştim ya tam olarak işte öyle. Engelliler kendilerini engellemeseler neler yapabileceklerini hayal dahi edemezler ama onlar işin kolayına kaçıyor ve engelleri ile hareket ediyor ve Hakka tam teslimiyetle bağlanamıyorlar. Herkes “sen nasıl böyle rahatsın?” diye soruyorlar ve ben de diyorum ki, “Sizin teslim olamadığınız Rabbime ben teslim oldum. O ne diyorsa o olacak ve kalbime, ruhuma, bedenime, iyi gelecek tek yer orası.” Buradan engelli arkadaşlarıma sesleniyorum, kendinize engel olmayın.
Medine sokaklarında dua, dua adımlarla Efendimiz S A V gidiyorum. Anneme ve babama Peygamber ocağına uğurlamayı nasip edemedim ama Peygamber kucağına uğurlamak nasip oldu. Gözyaşları Medine yağmurları gibi tertemiz, tane, tane olan anacığım arkamdan ağlarken biliyorum ki bu sevinç gözyaşları, biliyorum ki bu gözyaşlarını Efendimiz S A V ileteceğim ve anacığımın dualarını onun huzurunda Rabbimden isteyeceğim.
Bir babanın en büyük gurur tablosudur oğlunu askere yani peygamber ocağına göndermek ve gönderirken ona sımsıkı sarılması.Bunu babama yaşatamadım ama peygamber kucağına uğurlarken gizli, gizli akan göz yaşlarını saklaması gururun ta kendisidir aslında. Çünkü oğlum herkese nasip olamayacağı yere gidiyor diyor içinden.
Kardeşlerimin bana verdiği emeklerini ödeyemem ama orada ki dualarım her daim onlarla. Ya akrabalarım, dostlarım  arkadaşlarımın arkamdan döktüğü göz yaşları, hepsi gereken yerlere iletilecek. Anacığım her daim hakkını helal etti tıpkı babam gibi ama ben onların haklarını ödeyemem. Askere gidip belki de şehadet şerbetini içemedim ama Rabbim bana öyle bir ana, baba ve aile bahşetmiş ki, onların dualarının hürmetine şehadet şerbeti nasip olur belki.
Gidiyorum, anacığımın göz yaşlarıyla, gidiyorum babamın gururla el sallayışıyla, gidiyorum kardeşlerimin tek yürek olup helallik verişleriyle, gidiyorum dostlarımın, akrabalarımın, arkadaşlarımın dualarıyla… Gidiyorum Ravza’ya varayım, anacığımın ve babamın kar tanesi kadar temiz göz yaşlarıyla dualarını Peygamber efendimiz S A V ileteyim ve o gül kokusunu içime, ciğerlerime ve kalbime çekeyim…
Gidiyorum tüm engellere rağmen S A V  efendimize canımı kurban ederek, o mübarek anlının değdiği CENNET bahçesinde gözyaşlarımla dualar etmeye. Gidiyorum Kabe örtüsüne yapışıp gözyaşları içerisinde, şahit ol Ya Rab sana geldim demeye, gidiyorum her tavafta ve her adımda anlımdan akan terleri silmeden ve onlara gözyaşlarım karışmasına mani olmadan Allah Allah diyerek tavaf etmeye, gidiyorum.
Selam götür bizden diyen tüm akrabalarımın, dostlarımın, arkadaşlarımın selamını götürmeye, gidiyorum cennet anaların ayakları altındadır hadisi şerif’in hürmetine anacığımla beraber babacığımla beraber oralara tekrar gitmeyi nasip et diye gözyaşları içerisinde dua etmeye.
Bir seher vakti çıkıp Kabe yoluna ve her adımda şükrün edası ile yürüyüp uzun, uzun  varıp Kabe’ye haykırışlarımı Rabbime, isteklerimi hey Rab deyip, Medine yağmurlarında ıslanmak nasip olmamış seccademin üzerinde HAY HAK deyip gözyaşlarımla dua etmeye gidiyorum.
Gidiyorum  bu engelli bedenin bana bahşettiği için şükretmeye ve hamdolsun ki buralara gelip sana geldim Ya  Rab demeye. Geliyorum Ya Allah bu engelimin bana engel olmadığını ve sana layık kul olabilmek ümidiyle. Gidiyorum verdiğin nimetlerin şükrünü eda edemediğim için KABE örtüsüne yapışıp affını dilemeye.
Gidiyorum anacığımın, babacığımın, kardeşlerimin affı için yalvarmaya. Gidiyorum benden dua isteyen ve bekleyen herkesin dualarını sana iletmeye ve duaları kabul olsun diye yarvarmaya. Ve gidiyorum  nisan yağmurlarında ıslandığım gibi KABE örtüsünü gözyaşlarımla ıslatmaya. Ve gidiyorum son nefes endişesini bana bizlere yaşatma, imanla göçmeyi nasip eyle demeye. Eğer dönersem ALLAHIM TEKRAR NASİP ET VE O GİDİŞİN DÖNÜŞÜ OLMASIN diye yalvarmaya GİDİYORUM….

 

Okunma Sayısı : 4.656

Yorum yapın

“Tüm Engellere Rağmen Umre” için 5 Yorum

 1. HÜSEYİN KÜÇÜK dedi ki:

  KANİYE hanım allah kabul etsin inşallah tekrarını nasip etsin. dediğin gibi Rabbim öyle kapılar açıyor ve kolay hale getiriyor ki yeterki niyetin iyi olsun…benim de engelim çok ağar değil çok şükür o yüzden de çok rahatım…kadriye hanım evet ikinci gidişim çok şükür. tecrübem var o yüzden çok zorlanacağımı sanmıyorum, Rabbim yardım eder, Allah razı olsun iyi dileklerin için. hüsamettin abi allah razı olsun az çok biliyorsun özlemimi, ilk gittiğimde uçaktan indim ayağımı yere bastım Rabbim tekrar nasip et diye dua ettim..kemal abi haç önemli biliyorum ama yeni kayıt almıyorlar ve başka yollardan gitmekte bana çok yanlış ve ters geliyor, inşallah Rabbim nasip eder onu da

 2. Hüsamettin Turan dedi ki:

  Allah Umre’nizi Mübarek eylesin İnşallah.Biliyorum ki bu Umre seni biraz olsun rahatlatacak.Peygamber Efendimize olan özlemini biraz olsun dindirecek.Bizden EN SEVGİLİ Peygamber efendimize selamlarımızı iletirsin İnşallah.

 3. kadriye öztürk dedi ki:

  resminizden anlaşıldığı üzere o kutsal topraklara daha önce gitmiş şiniz zaten bu seferkinde daha tecrübeli olacaksınızdır Allah kabul etsin isteyen herkese de nasip etsin selametle..

 4. Kaniye dedi ki:

  Hüseyin Bey, Rabbim kolaylık versin inşallah, Ben de Rabbim nasip etti Mart ayında umreye gittim çok şükür…Ben de ortopedik engelliyim, Rabbim bana o kadar kolaylıklar lütfetti ki ben bile kendi performansıma hayret ettim…Size de daha fazlasını lütfedeceğinden çok eminim…Rabbim ettiğiniz ve edeceğiniz duaları hayırla sonuçlandırsın…Bizim de tekrar gidebilmemiz için dua ederseniz sevinirim. Şimdiden Allah kabul etsin.

 5. KEMAL YAGDİ. dedi ki:

  Hüseyin kardeşim hayırlı olsun umreniz . Umree biliyorsunuz hac ibadetini düşürmez. İmkanını bilmiyorum ama hac yaptınızmı bilmiyorum ama imkanınız varsa veya ilk defa gidiyorsanız hacca gitmeniz dileğim, temenim.
  sakın duaların retolmayacağı, kabul olacağı yerde dua ederken bilinçli dua edersiniz, zaten bilinçli olduğunuza inanıyorum.,

  Allah sağ salim gidip gelmeyi ihsan eylesin.

  Selam sevgi ve saygılarımla.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku