Ümit Dolu Evliliğe Hazırlanmak

17 Ağustos 2015Evlilik6 Yorum »

indirBir Adem diyor ki…

Allah”a şükürler olsun altı aydır sözlüyüm. Benden üç yaş küçük, yani yirmi iki yaşında bir hanımla sözlüyüm. İkimiz umut doluyuz ve herkes gibi biz de hayaller kuruyoruz. Türkiyede maşallahı olan ve evlenmek isteyen o kadar genç varken, biz gurbette daha az müslüman olduğumuza rağmen evlenmekte bu kadar zorlanmıyoruz? Bu sorunun cevabını merak ediyorum. Belki siz açıklayabilirsiniz?

Üniversitede okuduğumdan beri evlenmeyi düşünüyordum ve Allah”a duamı eksik  etmedim ki, bana da Allah mümin bir hanım nasip eylesin. Özellikle Sema Maraşlı’nın ve Halit Ertuğrul’un yazılarından faydalandım. Farklı hocaların evlilikle ilgili sohbetlerine katıldım ve dinledim. Hedefim evliliğe eğitimlede hazırlanmak.

Cemal Safi „Gönül Nikahı“ şiirini şöyle başlar:

İlk görüşte başlar, kalplerde telaş,
Çok erken kıyılır gönül nikahı.
Sevgiyi yudumlar, göz yavaş yavaş,
Bakarken kıyılır gönül nikahı…

Sözlümü ilk gördüğümde evet içime bir sıcaklık doğdu ve hakkikaten çok erken bir gönül nikahımız kıyıldığını hissettim. Gönüldeki birliğimiz dışa kalkan oldu. Sadece üniversitede görüştük ve birbirimizi tanımaya çalıştık. Sadece gönlümüz değil, dini ve akıl birliğimizde olduğunu kavradık. Dört hafta sonra sözlüm ailesine durumu anlattı ve ben sözlümün babasıyla tanıştım. Elbette sözlüm ilk başta “çok erken“ daha üniversiten bitmedi“ ve saire sözleri duydu ama Allah’a karşi samimi olmamız ailesinin düsüncelerini yumuşattı ve sözlümün babası bize vakit tanıdı.

u günlere nasıl geldik? Bir buçuk yıldır birbirimizi tanıyoruz ve hâlâ o ilk anları bazen çok derin hissedebiliyoruz, bazende az. Ama her zaman Allah’a ve birbirimize karşı  samimiyetimiz var. Haramlardan sakınmak ve ailemiz bize güvenebilmesini ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Büyüklerin dua ve rızaları olmadığı sürece, elimize bir şey geçmeyeceğini de biliyoruz.

Sözlüme karşı düsünceli olmamın bizi birbirimizi yaklaştırdığını anladım. Romantizmi abartmamak gerekir elbette. hele daha sözlü veya nişanlıyken, ama arasıra bir gül götürmemin sözlümün gözünde ne kadar anlamlı olduğunu hissediyorum. Muhabbet ve sevgimizi degerlendiren düşünceli olmamız.

Görüştüğümüzde bir çikolata getirmem, dersi için bir kalem almam veya küçük bir yazı hazırlamam sadece sözlümü değil, beni de mutlu ediyor. Sohbet ettiğimizde geçmişimizi anlatıyoruz. Anılarımızı paylaşıyoruz. Korkularımızı ümitlerimizi… Evlilikten beklentilerimizi… Fikir farkımız olduğunda birbirimizi dinleyip bir değerlendirme yapıyoruz. Sohbetimizde yayınlanan makaleleri okuyor ve üzerine muhabbet ediyoruz. Niyetimiz sadece aşkımızı tutmak değil, büyütmek.

Rabbim bize de o güzel günleri yaşamamızı nasip eylesin. Amin!

Selam ve Dua ile

Bir Adem

Okunma Sayısı : 7.865

Yorum yapın

“Ümit Dolu Evliliğe Hazırlanmak” için 6 Yorum

 1. ayşe dedi ki:

  çok güzel bir paylaşım.. Rabbim sizi ve diğer gençleri nazarlardan korusun..

 2. E.Y. dedi ki:

  Yazı gündemden düşmüş,ortaya tekrar çıksın istedim:)Çok Mutlu oluyorum böyle birbirini bulmuş çiftleri görünce-duyunca.Muhabbetiniz ve huzurunuz daim olsun inşAllah..Yazıda dikkatimi çeken husus:beyefendinin sözlüsü hanıma davranışları..Hani şimdi çoğu şeyi maddiyatla ölçüyoruz,”sana ne aldı,ne taktı?”vs..Aldığı bir kalem,götürdüğü bir gül,çikolata..Gerçekten “seven” ve “sevilen”bir hanımı memnun eder,tahmin edebiliyorum.Sevgilerinin masumiyeti içimi Ümitle doldurdu,böyle çiftlerin sayısının artması duasıyla..(Amin)

 3. KEMAL YAGDİ dedi ki:

  Ömür boyu mutluluklar dilerim. Ben de yurtdışındayım. ben yaşlandık türkiyede evlendim. guebette de evlenmek iyi olur, evlenenler yok değil ama boşanmalar da çok oluyor. Bu sözlerim sizi korkutmasın. evlenecek eşler birbirini tanımalı. Maddi durumunuzu bilmityorum ama fazla da nişanlı kalmak iyi depildir. Ben görücü usulü evlendim ama şimdi kalmadı sayılır. Boşanalar da topu görücü usulü ile evlendil diye bahane buluyorlar. Herkese mahsus değil görücü usulu ile evlenip boşanmalar.
  Evlenirken bu devirde çok dikkat etmek gerekir. Yurt dışıo da eskisi gibi değil artık. İş bulma zorlaştı, iş için iyi bir meslek de lazım.
  Eşler birbirine saygılı olmalı ilk zamanlar sevgi saygı full seri olur ama zamanla azalma olmamalı. Eşler ahlaklı, Allah korkusu, ibadetli olursa evlilik daha iyi olur.
  Eşler de her şeyi sorun etmemeli. Hayat iş, para, geliri her zaman bir olmaz. Hayat inişli çıkışlıdır.
  Yurt dışında pek yok ama evlenirken eşya, ve takılar da sorun olmamalıdır. Evlenecek gence daha çok yük binse de kadın tarafı da anlayışlı olmalı. Karı koca birbirlerine anlayışlı olmalı. Değilse geçim olmaz.
  İnşallah evlenizrsiniz mutlu olursunuz.
  Yur dışında almanyada boşanmalarda çocuklara yugendheim – gençlik dairesi sudan bahanelerle el koyuyor.
  Evlenirken çok iyi düşünüp anlaşma kafa yapısı, fikirler uyarsa sorun olmaz.
  İnşAllah evlenir mutlu olursunuz, ömür boyu mutluluklar temenisi ile.
  selam sev gi ve saygılarımla.

 4. hayrunisa dedi ki:

  MaşaAllah Barekallah, Allah bir ömür mutlu ve huzur içinde yaşamanızı nasip etsin inşallah… böyle düşünen böyle yaşayan gençlerin var olduğunu bilmek bizi de mutlu etti.Allah bize de böyle ademler nasip etsin inşaallah

 5. Gulpembe dedi ki:

  Yurtdisinda evlilik daha mi kolay? Evet kesinlikle oyle. Boyle olmasinin Ilk nedeni egitim sistemi bence.memleketimizde Egitimde firsat esitligi yok, universite sinavi adinda zorlu bir mucadele gencleri beklerken; bu kadar masraf ve emek ortaya konmusken ki psikolojik yipranmayi saymiyorum, genclerin degil evlilik herhangi bir duzenli sosyal aktiviteleri bile luks goruluyor. Muzik, spor hicbir yan dalda profesyonellesme imkani verilmiyor varsa yoksa Okul basarisi adi altinda belli derslerden aldigi puan.
  Yurtdisindaki cogu kez ufak bir burs ile aile gecindirmek kolay oluyor ogrenci ciftler icin. Yada kizlar evlendikten sonra egitim hayatlarini birakmakla karsi karsiya birakilmiyor. Bir arkadasim daha liseyi bitirmeden 17 yasinda evlendi, 5 yilda 2 cocuklari oldu ve universiteden dersler almaya devam ediyor; bir digeri univ.okurken evlendi bir bebek bekliyorlar ve egitim hayati devam ediyor.

  Nisanlilik evlilik hayatinin ufak bir fragmani; ciftler birbirini ustaca kandirmadiysa, rol yapmadiysa evlilikte cok fark olmuyor bence. Yazida ara basliklar guzel verilmis; konusabilmek ve ufak jester.
  Ve tabiki eslerin ailesi genelde uzakta oldugu icin daha cok baglaniyorlar birbirlerine, gereksiz mudahalelerden korunmus oluyorlar. Cunku turkiyede bazi aileler sinirlarini bilmiyorlar, yeni ciftin kurduklari birlikteliklere hic saygilari olmuyor, boyle bir durumda ciftlere cok is dusuyor kurduklari yeni aileyi korumak icin ama yas genc ve tecrube az oldugu icin basarili olamayabiliyorlar.

 6. Nisahan dedi ki:

  Maşallah barekallah, Allah bir ömür ümidinizi besleyecek filler ameller ve gönüller nasib etsin size.. Zira nice ümitle ve umutla başlayan hayatlar için sonrasında büyük bir emek yükünü sırtlanmak ve altında inleyememek gelir… Evlilikten ala nefsi terbiye metodu yok kanaatimce, kendi tecrübelerimden bu sonuca vardım..mutluluktan geçer anlamlılıktan geçer insan, benlikten, dünyadan geçer…
  Rabbim kulluğunuza nur ve bereket katsın yuvanıza sürur versin evliliğinizle…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku