Yeni Nesil Kız Çocuklarının Dertleri

7_bBugün “Dünya Kız Çocukları Günü” sebebi ile klişe sloganlar havada uçuyor. “Kız çocuklarımız okumalı, özgür olmalı, hayallerini gerçekleştirmeli…Yirmi yıl önceki sloganlar…

İstisnaları saymazsak kızlar artık okuyor, gayet özgürler ve hayallerini gerçekleştirmeleri içini kapılar açık. Her yerde onlara pozitif denilen bir ayrımcılık mevcut.

Genel olarak baktığımızda kızların artık problemleri bunlar değil. Çağımızın kızları fazla özgürlüğün getirdiği problemlerle boğuşuyorlar.

Küçük yaşlarda beden ve estetik takıntısı,

Uyuşturucu ve alkol batağındaki ünlüleri model alıp onlar gibi olmaya çalışmaları,

Sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı,

Beden teşhirciliği,

Sosyal ağ bağımlılığı,

Kıskançlık, haset, fesat, hırs, arkadaşının sevgilisi gibi duygusal çıkmazlar,

13 yaş civarı başlayan erken cinsel birliktelikler,

Kürtaj, babasız doğan çocuklar…

Eski sevgililerin bıraktığı acılar…

Aile ile kuşak çatışmaları,

Argo, küfür ve erkeksileşme…

Kariyer, yalnızlık, evlenememek, anne olamamak…

Mutlu olamamak ve depresyon…

Kız çocuklarını düşündüğünü iddia edenler!

Artık bu ezberlerinizden kurtulun da bunlara bakın. Kızlar ve kadınlarla ilgili bireysel olayları cımbızlayıp mağdur edebiyatı yapmaktan vazgeçin.

Gözlerinizi açın ve kız çocukları için gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız öncelikle annelerinin hırsları yüzünden sürekli internete fotoğrafı ve videosu paylaşılan mahremiyetine saygı duyulmayan küçük kız çocukları için bir şeyler yapın.

“Toplumsal Cinsiyet Özgürlüğü” adı altında kızları erkekleştirmeye çalışan derneklerle mücadele edin.

Kadın hakları ismi altında kız çocuklarını ve kadınları erkeklerden nefret ettirmeye çalışanlara engel olun.

Kızları yaratılış özelliklerine sahip çıkmaları için yönlendirin.

Kadın bedeni içinde erdemsiz erkek taklitciliği yapmaya çalışan kızlara “kendiniz olun” mesajı içeren, cinsiyetinizin güzelliklerinin farkında olun eğitimleri verin. Kızları; argo, küfür, kavga gibi ruhunu incitecek davranışlar yerine Allah’ın kadına yüklediği incelikler; letafet ve nezaket ile kültürlü zarif bir hanımefendi olmaları için yönlendirin.

Küçücük yaşlarda kadın olmaya heveslenen ve yaşının üstünde giyinen, süslenen ve öyle yaşamaya çalışan kızlara yaşlarına göre yaşamaları için yol gösterin.

Başarı, okul, diploma, kariyer, para diye beyni yıkanan çocukların; ahlak, erdem ve maneviyat olmadan mutlu olamadıkları açıkça görülüyor. O halde yapılması gereken onlara biraz daha dünya hırsı yüklemek değil, onları mutlu edecek değerler yüklemek olmalı.

 

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

99 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz