Zeytinyağında plastik ambalaj uyarısıAnkara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Tekin, zeytinyağının çözücü özelliği yüzünden plastik ambalajı önermediklerini belirterek, "Tüketici zeytinyağı alırken mutlaka ambalajlı ürün almalı. En iyi ambalaj renkli camdır, teneke de olabilir ancak tüketici plastikten mutlaka kaçınmalı" dedi.

Zeytin üretilen bölgelerde zeytinyağı tüketimi fazlayken, zeytin üretilmeyen Doğu, İç Anadolu, Karadeniz gibi bölgelerde tüketimin çok az olduğuna değinen Aziz Tekin, Türkiye genelinde kişi başına yılık ortalama 1,5 kilo zeytinyağı tüketildiğini vurguladı.

Tekin, "Sağlık için tüketilmesi gereken zeytinyağının iyi tanıtılması lazım, tüketiminin özendirilmesi lazım. Dünya Sağlık Örgütü 'Günlük enerjinin yüzde 30'unu yağlardan alın, bunun da üçte birini zeytinyağ gibi yağlardan alın' diyor. Bu ülkemizde uygulanmıyor. Zeytinyağı tüketiminin ülkemizde artırılması lazım" dedi.

 

Prof. Dr. Aziz Tekin, tüketicinin zeytinyağı alırken gerçek olup olmadığı veya kalitesini ölçme şansı olmadığına da değindi. Aziz Tekin, "Tüketici zeytinyağı alırken mutlaka ambalajlı ürün almalı. En iyi ambalaj renkli camdır, teneke de olabilir ancak tüketici plastikten mutlaka kaçınmalı. Plastikler zeytinyağına uygun değil. Yağ iyi bir çözücü olduğu için plastiği önermiyoruz" diye konuştu.

Zeytinyağının kızartmalarda kullanılmayacağı gibi yanlış bir algı olduğuna da dikkati çeken Aziz Tekin, şunları söyledi:

"Kızartmada zeytinyağ kullanılabilir ama sızma değil. Kızartmada sızma yağın bir çok olumlu özelliği gittiği için kullanılmamalı. Riviera, rafine zeytinyağlar kızartmada kullanılabilir. Sızma zeytinyağı çiğ tüketilmeli. Yemek piştikten sonra içine katılabilir ya da salatalarda kullanılabilir. Sızma zeytinyağının çiğ tüketimini öneriyoruz. Isıl işlem görmemesi lazım. Zeytinyağını üretiminde bile '30 dereceyi geçmeyin' diyoruz, 100-180 derecinin üzerine çıkınca onun sızma özeliği kalmıyor."

Milli Gazete


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz