Kafası Karışan Anne Adaylarını Rahatlatacak Öneriler

14 Ekim 2015Çocuk Eğitimi, Haberler3 Yorum »

anne adayıHamilelikte anne adayının bazı küçük detaylara dikkat etmesi, anne ve bebeğin sağlığının korunması için son derece önemli. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, anne adaylarının dikkat etmesi gerekenleri anlattı…

İÇ ÇAMAŞIRINIZ PAMUKLU OLSUN

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Gebelik döneminde kıyafet seçimine özen gösterilmeli” diyerek anne adaylarını uyarıyor: “Özellikle karnı ve bacakları sıkan dar kıyafetler yerine rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Sentetik, sıkı ve sert iç çamaşırları kullanılmamalı, pamuklu olanlar giyilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar düşme riskine neden olacağından bir süre giyilmemelidir. Çalışan anne adayları da bir süre spor ayakkabı veya az topuklu babet tarzı ayakkabıları tercih etmelidir.”

HAMİLELİKTE DE DİŞ TEDAVİSİ YAPILABİLİR

Planlı bir hamilelik döneminden önce mutlaka diş hekimi ziyareti yapılmalı, genel bir kontrol geçilerek diş temizleme ve bakımlar ihmal edilmemelidir. Hamilelik dönemi ise diş çürüklerine yol açmaz; ağzınızda var olan çürüklerin daha hızlı ilerlemesine sebep olur. Hamilelikte diş eti kanaması, iltihaplanma, şişme ve kaşınma gibi sıkıntılar sık görülebilir. Bu belirtiler doğumdan sonra kaybolur. Gebelikte diş bakımı ve tedavisi yapılmayacağı fikri yanlıştır.”

SAÇ BOYANIZ BİTKİSEL OLSUN

“Hamilelik haberinizi aldığınız andan 12. haftaya kadar, boyanın içerisindeki kimyasal maddelerden fetüsün oluşum sürecinin etkilememesi için saç boyanması önerilmez. Bu haftadan sonra da bitkisel içerikli ürünler tercih edilmelidir. Diğer saç bakım ürünlerini (şampuan, saç kremi, saç jölesi, köpük ve saç spreyi) kullanımının sakıncası yoktur.”

CEP TELEFONUNUZ BAŞUCUNUZDA DURMASIN

“Hamilelik döneminde cep telefonu ile uzun süre konuşulmaması, gece başucunda telefonla uyunmaması ve güvenlik kapılarından çok sık geçilmemesi konusunda anne adayları dikkatli olmalıdır. X-Ray cihazlardan geçilmesi yerine klasik üst araması talep edilmelidir. Ayrıca güvenlik kapılarının ya da tomografi cihazlarının olduğu alanlarda çalışan anne adaylarının, hamilelik süresince başka alanlarda görev yapması daha uygun olur.”

YOLCULUĞUNUZ 6 SAATİ GEÇMESİN

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, hamilelik döneminde 6 saatten fazla yolculuk yapılmamasını öneriyor. “Bacak damarlarında pıhtı oluşumu ve bacakta şişmeleri engellemek için yolculuk sırasında; mümkünse saat başı ya da iki saatte bir 15 dakika yürünmelidir. Hava yolu şirketleri hamilelerin 35-36 haftaya kadar yolculuk yapmalarına izin vermektedir. Uçak firmaları 28 haftadan büyük gebeleri doktor raporu olmadan kabul etmemektedir. Erken doğum, yüksek tansiyon, kanama gibi riskli bir durum yoksa uçak yolculuğunda herhangi bir sakınca yoktur.”

Okunma Sayısı : 6.948

Yorum yapın

“Kafası Karışan Anne Adaylarını Rahatlatacak Öneriler” için 3 Yorum

 1. Hatun dedi ki:

  Grip aşısı hamileyken yaptırmazdım herhalde…

  • gulpembe dedi ki:

   aslinda ,esas hamilelerin grip asisi yaptirmalari gerekir.cunku 6 aya kadar bebeklere grip asisi yapilmiyor,her yil dunyada yuzbinlerce insan gripten yasamini yitiriyor ve bebekler risk gruplarinin icinde.
   biz ailecek epey bir zamandir her yil asilaniyoruz, tavsiye etmek yada etmemek degil,iyidir yada kotudur demiyorum ama biz simdiye kadar hep memnun kaldik.

 2. yolcu dedi ki:

  grip aşısının sağlam insanlara dahi etkileyiciliği ispatlanmamışken hamilelere tavsiye edilmesini doğru bulmuyorum.grip aşısı hakkında ufak bir araştırma yaparsanız ne demek istediğimi anlarsınız.
  http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/09/23/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/grip-asilarinin-ise-yaramadigini-ispatlayan-arastirmalar/

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tartışmalarda öfkelendiğimiz an, gerçek için değil, kendi hesabımıza çalışmaya başlarız. “  ( T. Carlye)

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku