Öküzün Karısı

21 Nisan 2016Nagehan İpek26 Yorum »

Nagihannn___-150x1501Bazı  kadınların eşlerine kullandıkları hitap sözcükleri, terbiye ve muhabbet sınırlarını ciddi anlamda zorluyor.

Hanımlar arasında bir konuşmada kulak misafiri olduğumda duyduğum şu cümleler şok etkisi yapalı çok uzun zaman oldu.
“Anacım adam anlamıyor bildiğin öküz!”

Bu konuşmaya dahil olup “İnsan eşine bu sözü hiç söyler mi?” dediğimde uyarıma  gelen cevap manidardı!
“Sadece öküz demiyorum, ayısın ayısın diyorum.”

Duyup da unutulur  cinsten değil!

Çünkü çoğunlukla duyduğum bu ve benzeri sözler ciddi ciddi toplumda yaygınlaşıp normale geçiş aşamasına geldi bile.

En yakın çevremiz, belki bizler zaman zaman şirazemizden çıkıp aklımızın bizden uzaklaştığı vakitlerde aynı hataya düştüğümüz olmuyor mu?

Çoğunlukla oluyor diye düşünüyorum. Gözlemlediğim kadarıyla çok sık şahit oluyorum.

Hatta daha fazlası ve beterin beterleri var.

Eşine ” LAN” sözünü kullanmak en hafifi gibi görünüyor.

En ağırı, sevgi bağlarının kökünü dinamitleyen şu sözler olmalı: “Sen adam mısın? Sen erkek misin?”

Tabii bir de şu sözler var: “Odun geldin odun gideceksin.”

Bu ve benzeri can yakıcı kelimeler kadınların dilinde, hem de hiç rahatsızlık duymadan gayet normalmiş gibi.

Hatırlıyorum da büyüklerimizin bir kız evlenmeden önce verdiği hayati öğütlerin arasında eşine nasıl hitap etmesi gerektiğine dikkat çeker ve eşine seslendiği o unvanının beyin kulağına sevgi tınısı olarak ulaştığını ifade ederlerdi.

Sevginin güçlenmesi ve artması için ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparlardı.

Tüm mahremini seve seve sahiplenen, biz olabilme mertebesine ulaştığı eşine nasıl layık görür insan bu sözleri.

Olsa olsa bunun şöyle bir açıklaması olabilir, belki sizlerin de dikkatini çekmiştir.

Televizyon programları, diziler, verilen gizli mesajlar çoğunlukla aile reisini itibarsızlaştırma projesinin bir parçası aslında.

Yıllardır ekranlarda verilmek istenenin topluma yansımasından başka bir şey olmasa gerek.

İslam tarihinde  gördüğümüz kadınların  hitap şekilleri ile günümüzdekiler arasında ciddi bir fark, fena bir tahribat var.

Sevgili kadınlar;  ne oldu eşe değer katan o güzel sevgi yüklü sözlere!
“Gözümün nuru, evimin direği, gönlümün neşesi…”

Sevginin gücü ile hitap şekilleri üreten yüreği sevgi dolu güzel kadınlara ne oldu?

Kıymetli büyüğümüz Prof. Mahmut Esad Coşan rahmetullahi aleyh, ne güzel ifade etmiş;

“Refika-i hayat, ne güzel bir tabir, ne kadar güzel bir terim; hayat yoldaşı, hayatta, hayat yolculuğunda insana refakat eden, can yoldaşı demek. Refikam demek, bu manaya geliyor yani.”

Yetiştirdiğimiz kızlarımıza uygulamadığımız davranışları nasıl aktarabiliriz?

Gelin hayvan hitaplarını bir tarafa bırakalım. Zira öküzün karısı da insan değildir. Hem eşimize hem kendimize hakaret etmeyelim.

Gönül eşlerimize insan gibi seslenelim.

 

Okunma Sayısı : 46.688

Yorum yapın

“Öküzün Karısı” için 26 Yorum

 1. Faruk Karakolcu dedi ki:

  Selamın Aleykum,
  Öyle güzellikler paylaşıyorsunuz ki teşekkür etmeden okuyup gitmek hiç hoş olmuyor…Rabbim sizlerden razı olsun bereketi Rahmetiniz sizlerden sonra kıyamete kadar gelecek olan nesillerinizin üzerinde olsun.
  Selameti dua ile efendim..

 2. zehra dedi ki:

  ben esime guzel hitab ederim, baskalarinin yaninda da asla onunla ilgili kotu bir soz kullanmam, hatta ovucu sozler soylerim. arkadaslarim ve hatta ailemin tepkileri soyle:

  – amaan sen de cok resmi takiliyorsun esinle
  – sen de esini cok fazla koruyorsun
  – ben sunu sunu bile diyorum, ne olacak..

  sonuc, onlar esleriyle kavga ediyor, benimkiyle tartissak bile hemen tatliya bagliyoruz, kirginliklar daha az oluyor cunku.

 3. cicek dedi ki:

  Cok guzel bir paylasim Allah razi olsun. Bende erkekler icinde bir yazi bekliyorum. Evet iki taraf icinde gecerli bu yazi aslinda. Ama yine de argo ve ahlak dışı sozleri agzina sakiz edinmis insanlar var cevremizde. Onlar icinde Allah a dua ediyoruz. Sozler insanin kisiligini yansitir. Bazi erekler var ki tatli dili yapmacik buluyor ve ben bu laflara tokum diyor. Nasil olur da bir insan karisindan duydugu guzel.latifelere tokum der samimiyetini gormezden gelir. ?!

 4. Meryem dedi ki:

  Eşler birbirine sevgiyle bakmalı sevgi içeren sözler söylemeli, güzel konuşmalı, lakap takmamalı. Kuran’ı Kerimde güzel söz şu şekilde anlatılır.
  İbrahim Süresi 24. ayette ”Görmedin mi? Allah nasıl bir misal verdi. Güzel bir söz, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaç gibidir.”
  İbrahim süresi 25. ayette ise güzel sözün sonuçlarından bahseder. ”(O ağaç) Rabbinin izniyle her zaman meyve verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara böyle misaller verir.(İbrahim Süresi 25. ayet) Nitekim kötü söz de İbrahim süresi 26. ayet”Kötü sözün durumu da, yerden koparılmış, kökü olmayan kötü bir ağaca benzer.” Ve İbrahim süresi 27. ayet ” Allah, iman edenleri, dünya hayatında da, ahirette de sağlam bir söz üzerinde tutar; zalimleri de saptırır ve Allah, dilediğini yapar.”

  İşte bu ayetler apacık ayetler. Elhamdüllillah 🙂
  Ben şuna inanırım, bir insanın söyledği her söz dua hükmüne geçer. Bazen iyi anlamda bazen kötü anlamda. Şaka olarak ile eşler ” Boşanma ” kelimesini kullansalar er yada geç bu boşanma gerçekleşir. O yüzdendir ki atalarımız, az konuşur, çok dinler, konuşmadan önce de söylediklerini ilk etapta kulakları işitir. Hatta ” Söz ok gibidir, ağızdan çıkana kadar senin esirin, ağızdan çıkdıkdan sonra sen onun esirisin” derler . Ne kadar doğru derler. Vesselam:)

 5. Abdullah hasan dedi ki:

  Güzel olanı karı kocanın tatlı dilli ,güler yüzlü, sevecen olmalarıdır. Fakat çok iyi bilmeliyiz Eşler birbirlerinin Çok çetin imtihanlarıdır. İmtihan kimin imtihanı; Yaradan Rabbimizin tabiki. Her yusufa zelihalar her zelihalara da yusuflar Eş olacak değil.Sonuçta Bizi İmtihana hazırlayan kim? Rabbimiz olduğuna göre bizim öyle bir imtihan olacağımız varsa Rabbimizle bağımız kuvvetlendirmeye bakıp en az zararla çok büyük KARLARLA imtihanı kazanmaya bakmalıyız. İlgi alanınıza girermi bilmiyorum Bizim medeniyetimizin büyüklerin de(hak dostların da) eşiyle imtihanı çok çetin olanlar vardır hem de çok sayıda. Hatta Hz. Ömer efendimizin Hanesine gelen birinin şahit olduğu olay var. Hz. Ömer efendimiz ne buyurmuş; ”Önceden esip gürlerdi bugün yağacağı tuttu”

 6. mümine dedi ki:

  Yeni gelecek jenerasyonda durum daha da vahim.öküz kelimesi hafif kalacak gibi.kizlarin ağızlarında sürekli belden aşağı küfür.erkekler zaten berbat.bu çocukların halı beni endişelendiriyor.ailede anne ve baba çocuğa rol model olur.ailede ağza alinmayacak kufurler hakaretler havada ucusuyorsa oçocuklar da gördükleri ve duydukları ile aynı muameleyi etmeye başlar.toplumda böylece bozulmaya ,çürümeye mahkum olur.

 7. Tahsin YAZICI dedi ki:

  Eğer ki bir evlilikte her iki tarafta bu tür ifadeleri kullanıyorsa, o evlilik başlamadan bitmiş demektir. O zaman en başta evlilik niyetlerini sorgulamak gerekir. Samimiyet ve samimiyetsizlik halleri olarak!…

 8. Ayşe dedi ki:

  Sevgili Sema bacım peki eşine çocuklarının önünde sürekli MAL BEYİNSİZ hatta sinirlenince çok rahat ŞER…SİZ diyen beylere bir yazınız olacak mı merakla bekliyorum çünkü o bey sizin sıkı takipçiniz

  • mümine dedi ki:

   Bu yazıyı sema hanım değil.Nagehan ipek hanım yazdı.

  • U-mutlu dedi ki:

   Bu yazi tek tarafli,alginlanmamali, erkegin de kadinin da tamamlayicisi EŞIDIR , esler birbirlerinin aynasidir, esine hakaret eden kotu soz soyleyenin kendisi de ayni kefeye girer cunku elmanin diger yarisi “o”…
   Kotu soz hicbir muslumana yakismaz…

  • Meryem dedi ki:

   Ayşe Hanım
   O beyi merak ettim, demek ki okuduklarını davranışa dönüştürememiş.

   • yalnız adam dedi ki:

    Ayşe Hanım güzel bir soru sormuş.Acaba burada güzel bir eş gibi yazanlar gerçek hayatta nasıllar.Dışarıda çok efendi,herkese güler yüzlü,tatlı dilli,espirili olup ailesine gelince asık suratlı,konuşmayan,konuşması azarlama gibi olan,her şeye kızan karı ve kocaların burada melek gibi bir insan modeliyle yazdıklarını düşünüyorum.Yani dışarıda ve içeride madalyonun gerçek yüzünü saklayanlar bayağı fazla gibi.Dışı seni yakar içi beni yakar.

    Ayşe Hanım.sizin bahsettiğiniz şey maalesef bizim yenmekte zorlandığımız bir hastalık.Keşke dışarıdaki biz,içerideki biz aynı olabilsek.
    İnşaallah eşiniz burada paylaşılan güzel şeyleri aile içinde de uygular.
    fakat biraz da kendinizi sorgulayın.belki etkiye tepki vardır.
    Rabbim evlilere huzurlu sağlıklı bir ömür nasip etsin inşaallah.

 9. duck dedi ki:

  evlilikte eşler kendi aralarında argolaşma kısmına girmişlerse gerçekten yıkıma ve yok olmaya başlamışlardır.çiftler kendi aralarında küfür ve argo lakapları birbirlerine söyleyerek kişilikleri zayıflar iyilik ler unutulur.yani sözler çivi misali yavaş ama sert darbe ile can yakmaya başlar.
  nasıl tatlı dil yılanı deliğinden çıkarırsa…kötü sözde güzelliği bitirir dil kılıçtan keskin bir hal alır…
  seni seviyorum iyi ki varsın.
  lanet olsun ya nereden tanıdım seni..

 10. Melis Demir dedi ki:

  Evlilikte yüz göz olunduğu zaman boşansın insanlar.. O öküzü!!başkası alsın, öküzün karısıda layığını bulsun..Seviyesiz kadınlar , seviyesiz adamlar .. Seviyesiz ilişkiler… Yazık …

 11. U-mutlu dedi ki:

  Cok guzel bi yazi olmus, son,paragrafi beni 6 yil oncesine goturdu ,nisanlandiktan sonra ilk mesaj Refika-i Hayatim diye gelmisti cok guzel,bi duyguydu…

  bi soz vardi,tamda bu yazi icin soylenmis gibi,

  Akilsiz kadinlar,kocalarini köleleri yaparlar,sonrada o
  kölenin esi olurlar, Akilli kadinlar ise kocalarini kral yaparlar sonrada o kralin esi olurlar..

 12. betül dedi ki:

  Yüzyıllardır kadınlara öyle kötü lakaplar takılmış ve hakaret içerikli güya atasözleri yazılmış söylenmiş ki ancak bu sözleri “öküz” ler söyleyeceği için kadınlarda ancak böyle hitap etmek zorunda kalmış bence.
  Bu yazıdan sonra beyefendilerin eşleri için hitap kelimelerini de yazarmsıınız lütfen.Hani Adalet gereği diyorum..

 13. Hakikat dedi ki:

  Herkes yediğinden ikram eder diye bir söz vardır. Dil, kalbin yansımasıdır. Eşini başka insanların nazarında küçük düşürme ve itibarsızlaştırmaya çalışan bir eş bilsinki kendi karakterini göstermektedir. Eşinizin bazı huyları sizi rahatsız ediyor olabilir. Ama bunu herkese yaymak ve argo tabirler kullanmak insan olan insana yaraşmaz diye düşünüyorum.
  Son satırlarınız çok münasip olmuş. “Zira öküzün karısı da insan değildir. Hem eşimize hem kendimize hakaret etmeyelim.”

 14. Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş tebrikler…öküzün karısına da “İNEK” derler…!bunu da kocasına öküz diyenler bellesin…!madem kocan öküz o halde sende “İNEK” sin ki o evliliği sürdürüyorsun onunla çünkü öküz hayvandır ve hayvanla anca hayvan evlenir insan değil…!

  Ah ah ! modern hayat kadını kadınlıktan erkeği erkeklikten çıkardı…!

 15. ayas dedi ki:

  Kadının fıtratının; modern hayatın gelişmesi ve kadının bilinçlenmesi gibi. sebeplerle kendiliğinden doğal olarak değiştiğini düşünenler o kadar büyük bir yanılgı içindeler ki….Siyasi, ekonomik ve yakın dünya tarihi bilgileri az veya hiç ciddiye almamış olanlar, dini bilgileri tam olsa bile hatta erkek olsa bile siyonist feminizmin savunucuları olmaya devam edeceklerdir.Ayrı kulvarlarda olsalar da haçlı ruhuna karşı yaptıkları mücadeleden dolayı Sema Maraşlı ve Banu Avar gibi hanımefendilere cesaret ve emeklerinden dolayı minnettarım.Sadece silahların sustuğu fakat hala devam eden kurtuluş savaşında amaç Türk kadınını kullanmak.

 16. elif dedi ki:

  Eşimin sizi neden takdir ettiğini anlıyorum. Hangi yazınızı okuduysam erkeklerin lehine….

 17. abdullah hasan dedi ki:

  3 ihlas bir fatiha 8allah hideyet versin bizlere. günde 48 saat ağlasak yine de az.

 18. Abdulmecit dedi ki:

  Sema abla yazilarinizdan cok istifade ediyorum teşekkür ederim. Feminist düşünce akımı ve medya kadını toplumda özgürleştirme ve guclendirme adına kadının cinsiyetindeki o huzur bulunan yumuşak karakterin yerine erkek gibi olan kadın profili çiziyor.Ben bekar biri olarak diyorum ki kadınlarımız erkeğin bile ağzından duymadığım argo, hakaret ve küfür içeren kelimeleri kullanır olduğu bu dönemde şahit olduğum her duyduğumda evlilikten korkuyorum.Eş olacağım insan böyle olursa ben ne yaparım.Allah korusun hepimizi.

  • Abdullah hasan dedi ki:

   sadece korkmak insanı korktuklarının kucağına iter(Allah muhafaza) tedbirini alacan hem maddi hem manevi. Maddi derken para pul değil; seçici olacan o mesele. Manevi dediğim de: Namaz vb ibadetler değil; Gönlünü Cennet bahçesini de Fırtınalarada hazırlaman.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Sevgi ile , bulanık ve tortulu sular arı ve duru hale gelir." (Mevlana)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku