Annemin Parası

24 Eylül 2018Sema Maraşlı25 Yorum »

7_b

Anneleri çalışan küçük çocukların dilinde hep bir “Annem aldı, annemin parası…” cümlelerini duyuyorum. “Annemin parası” diyen birkaç çocuğu konuşturdum.

Çocuklar “Annem çalışmazsa biz hiçbir şey alamayız, annem çalışmazsa paramız biter, oyuncak alamayız, yiyecek alamayız…” diyorlar.

Bunu diyen çocukların babalarının gayet iyi işleri, evleri arabaları var ve ekonomik olarak annelerinin çalışmasına ihtiyaç yok ve evi geçindiren de baba. Annelerin paraları ya lükse gidiyor ya da biriktiriyorlar. 

Baba parasını yok saymak, her iyi şeyi anneden bilmek çocuklar için oldukça tehlikeli  bir bakış açısı.

Çalışan anneler çocuklarını bırakıp gitme sebebi olarak, arkalarından ağlayan çocuklarını ikna etmek için onlara “Ben çalışmazsam istediklerinizi alamayız, aç kalırız…” diyor olmalılar ki bu çocuklar anne parasını yüceltiyorlar ve evde neredeyse bütün harcamayı yapan, kazancını ailesin harcayan fakat hiçbir haysiyeti olmayan baba parasını yok sayıyorlar.

Bu bakış açısı pek çok açıdan tehlikeli. Evde zaten sözünün de pek kıymeti kalmayan babalar maddi olarak da yok sayılıyor. Babanın güveni temsil etmesi gereken aile de güveni de sevgiyi de şefkati de sadece kadın veriyormuş havası çiziliyor.

Akşam Babam Eve Gelmesin

Bir dönem üst düzey bürokrat olarak da çalışan bir kadın siyasetçi, bir panelde çocuğu ile ilgili anısını anlatmıştı.

Oğlu, beş altı yaşlarındayken, o işe giderken arkasından çok ağlar üzülürmüş. O da çalışması gerektiğini söylüyormuş.

Çocuk bir gün sevinçle yanına gelmiş. “Anne senin çalışmaman için çok iyi bir fikir aklıma geldi” demiş. Bu kısmı gülerek anlatıyor.

Ben de onun anlatırken ki neşeli halini görünce çocuk sevimli bir şey söyleyecek zannediyorum.

Çocuk: “Babam akşamları eve gelmesin, akşamları senin yerine de babam çalışsın.” demiş.

Onun gülerek anlattığı bu anı, beni neredeyse ağlatacaktı. Çok üzüldüm.

Cümlesinin devamında da: “Oğlum şimdi büyüdü ve şöyle söylüyor. ‘Anne iyi ki çalışmışsın yoksa belki bugün beni bu kadar anlıyor olmayacaktın.’ diyor.”

Bu anısını paylaşma sebebi kadınlara mesaj vermekti elbette. Mesaj gayet açıktı: “Çocuklarınız arkanızdan ağlasa da umurunuzda olmasın, çocuklarınızın gözyaşlarına bakıp merhamet etmeyin, çalışmaktan vazgeçmeyi falan düşünmeyin, gün gelir sizi anlar hatta takdir eder.”

Oğlunun yetişkin olunca annesine söyledikleri bana takdir cümlesi gibi gelmedi; sanki delikanlı annesiz büyüdüğü yılların acısını unutmak için, annesini affedebilmek için kendini ikna etmeye çalışıyor gibi geldi.

En vahim cümle ise bu delikanlının çocukken bulduğu çözüm. “Babam akşamları eve gelmesin, akşamları senin yerine de çalışsın.”

Bir erkek çocuğu akşam babasının eve gelmemesini istiyorsa o ailede çok ciddi problemler var demektir.

Demek ki baba manen, ruhen o evde zaten yokmuş ki çocuk babasının bedenini de istememiş. Baba kendi kendini mi yok etmiş yoksa karısı tarafından yok mu edilmiş, bunlar o ailenin problemi.

Biz buradan çıkaracağımız derslere bakalım.

Birincisi “Anne parası” sözü ile kız ve erkek çocukların bilinçaltına “Kadın kazancı olmazsa ailede geçim olmaz” mesajı gidiyor. Pek çok açıdan tehlikeli olan bir mesaj bu, dikkat etmek gerekir.

Bu mesajla büyüyen erkek çocuğu, eşinin çalışmasına ihtiyacı olmasa bile çalışan eş arayacaktır. Bu ailede büyüyen kız çocuğu da aileyi ayakta tutmak için mutlaka çalışmalıyım mesajı alır. Bu da ailede rollerin iyice karışmasına sebep olur.

İkincisi kadınlar, ihtiyacı olmadığı halde çalışıyorsa bile kendi vicdanını aklamak için babayı harcamamalı. Çocuğun gözünde baba olgusu yıkılmamalı. İster ihtiyaçtan ister keyfi olarak çalışıyor olunsun, anne çalışma sebebi olarak parayı göstermemeli. “Evi baban geçindiriyor, ihtiyaçlarımızı baban alıyor, ben ona yardımcı olmak için çalışıyorum” denebilir başka bir sebep bulamıyorsa. Çocuk “evin geçimini baba sağlıyor” olarak bilirse, bu ona aile konusuna daha sağlıklı bir bakış kazandırır ve babaya saygı duyar.

Üçüncüsü ise erkeklerin biraz reklam yapmayı öğrenmesi gerekiyor. Kadınlar yaptıkları işlerin reklamını iyi yaparlar. Ev, eş ve çocukları için yaptıkları her şeyi defalarca dile getirirler.

Erkekler ise reklamda iyi değillerdir. Pek çoğu zaten kendilerinin evi geçindirmek zorunda olduklarını düşündükleri için bunun reklamını yapmazlar. Ailelerine seve seve harcamada bulunurlar. Fakat kadın, kendi parasın yüceltmeye çalışıyorsa erkeğin de kendi harcamalarını başa kakıyor gibi yapmadan çocuklarına anlatması lazım.

Sadece harcama konusunda da değil, koca olarak baba olarak evde erkeğin varlığını göstermesi lazım.

Evin reisi olarak erkek, evde sağlam bir duruş sergilemeli ve çocukları ile yakından ilgilenmeli ki çocuklar babalı evde babasız büyümesinler.

Okunma Sayısı : 16.195

Yorum yapın

“Annemin Parası” için 25 Yorum

 1. Osman dedi ki:

  Allah razı ve memnun olsun sizlerden..

 2. Hatice Ç dedi ki:

  Maalesef günümüzde bosanmanlar çok Sadakatsizlik var ve en önemlisi erkeklerde merhamet yok Kadın erkeğe güvenemiyor bir gün kimseye muhtaç olmayayım, perişan olmayayım diye çalışmak zorunda malesef Yaşananlar bunu gösteriyor
  İnşallah evin reisleri merhametli ve cömert kadınlar ise kanaatkar ,eşinin ve evinin sırrını saklayan kendisi empati yaparak çözebilen ve sadece evine ,eşine ve çocuklarına yetebilen Muhtaç olacam korkusuyla geçim yükünü sırtına yüklemek zorunda olmayan bayanlar olsa duam ve temennim budur Rabbim kabul etsin

 3. Hatice Ç dedi ki:

  Anne çalışmak zorundaysa çocuğuna bunu nasıl anlatmalı çünkü evden çıktığı için bunun bir açıklaması lazım çünkü bu çocuk için zor bir durum onu ikna edecek depresyona girmesine engel olacak bir cevap lazım
  Birde keşke annelere çocukları üç yada en iyisi dört yaşına gelene kadar izin verilse
  Benim kız kardeşim çalışıyor yeğenimin videosunda konuşmalarından bu durumu anlamadığını ikna olmadığını fark ettim çünkü yavru bir köpek görmusler yeğenim sürekli ve üzgün bir şekilde annesi kaçtı annesi gitti kapı kapandı diyor ben buradan kiz kardeşimin evden ayrılmasını kabullenemedigini ve bu durumu çözemediklerini hissettim ve çok üzüldüm yeğenim için acil bir cevap lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Yahya dedi ki:

   “Anne çalışmak zorundaysa…” bu ne demek?

   Anne niçin çalışmak zorunda? Evin erkeği ne yapıyor?
   Erkek niçin yeterince veya daha fazla çalışmıyor?
   Kadın niçin evin ekonomisine iktisatlı davranarak ve/ya ufak tefek el işleri yaparak katkıda bulun muyor?

   Annenin çalışmak zorunda kalması, safsatadan başka bir şey değil.
   Kendisine, çevresine ve de çocuklarına söylediği en büyük yalan…!

   Kadınlarımızın %90-%95 gerçekten çalışmak zorunda değil. Kendilerince uydurdukları tomarla bahanelerin arkasına sığınarak, cep ve ego tatmini değil mi?

   bir anne çocuğu 4-5 yaşına gelene kadar evinde otursa, 4-5 sene çalışmayı verse ne olur, ne kaybeder?

   2-3 yaşındaki çocukların! kreşte ölüm haberlerini alıyoruz. Yok uyurken ölmüş, yok serviste unutulurken ölmüş… hemen suçlular, kreş/yuva/servis çalışanları… tutuklamalar, hapisler… peki ya bu çocuklara sıcacık yuvalarında bakmayan ana ve babalar ne olacak?
   bu ana/babalar masum mu? mağdur mu?

   internetten:
   İzmir’de 0-2 Yaş İçin Kreş Önerileriniz

   merhaba arkadaslar, calisan anneler olarak bebegimizi en iyi nasil buyutebiliriz sorusu basli basina bir problem. bakici ilanim da var bu basligin altinda fakat kres olasiligini da dusunebiliriz. hangisi hayirliysa o nasip olsun insallah…yardimlarinizi bekliyorum

   tekrar merhaba, 0-2 yas arasi kres icin yardimci olacak kimse yok mu izmirde ?

   benim kızım 13 aylık 1 aydan buyana x anaokuluna gidiyor. tavsiye edemem çünkü daha bende iyimi kötümğ anlamadım.ama bu aylık çocuğuda alan kreş çok fazla yok.hala sabah bırakırken ağlıyor.bu kadar zamanda alışması gerekmezmiydi diye kendime sormadan edmiyorum bakıcısını görünce ağalamaya başlıyor benimde içim parçalanıyor.çok zor.

   (…)

   çocuğuna bakmak zorunda olan anne yok mu???

   • Feyza dedi ki:

    Bir yasinda bebekler, benim aklim mantigim vicdanim, bu durumlari anlamaya kesinlikle elvermiyor ve elvermeyecek. Yahu daha yeni yuruyor, yeni konusmaya basliyor, anne sevgisine ve ilgisine en muhtac oldugu hayatinin omurgasi yillarini kreste orda burda buyuyerek geciriyor ve tuhaf olan bu degil de sanki tuhaf olan bebegin anneden ayrilmaya bir aydir alisamamamis olmasi gibi..bunu garipseyen ise yine bir anne, dokuz ay boyunca karninizdayken o el kadar bebegin sizinle kurdugu kadar bir bag da mi kuramadiniz cocuklarinizla, kurdugunuz tek bag gobek bagi miydi da kesildigi andan sonra sen krese ben isime diyebilecek kadar katilasti yurekleriniz? Haddimi asiyorsam, bu kez zerre umrumda degil.
    Bu cocuk daha konusup derdini anlatamiyor, nerden biliyorsunuz o kreste emin ellerde mi, ac mi susuz mu uykusuz mu, eziyet ediyorlar mi, bunlari bir anne nasil dusunemez kabul edilir bir sey degil. Illaki birakilacaksa bari iki bucuk uc yasini bekleyin diyecegim ki bu yasta bana gore cok kucuk fakat en azindan cocuk biraz biraz derdini anlatmayi basarabilir. Haberlerde yine yeniden okuduk kreste bakici zulmunu, ne zaman denk gelmedik ki?
    Allahu Teala size bir hazine vermis siz gidip uc kurusa tamah ediyor ve o hazineyi telef ediyor, diger yanda daha cok kazanayim.hirsiyla keseyi doldurmaya calisiyorsunuz. Sorunca cocuklarim icin calisiyorum denir peki o cocuklarin ihtiyaci sevgi mi para mi. O temiz dimaglar para hakkinda birsey bilmez, parayi gorse burusturur atarlar, onlar melek. Bir de bilseler ki, kendilerini annelerinden ayiran da yalnizca o kagit parcasi, sanirim burusturmak icin ellerine bile almaz korkar kacar ve yine annelerinin kucagina siginirlar.

    • Feyza dedi ki:

     Yorum hatice hnma degil, haberde bakici arayan hanimlarin nezdinde bu hatayi yapan annelere yonelikti.

 4. İsimsiz dedi ki:

  Hafizlıgim var,medresede okudum,iyi derecede arapca eğitimim var ve ilahiyat okuyorum.Bunlari yazmamin nedeni,Kur’an kursu öğreticiliği için hiç degilse sozlesme almak için ugrasiyorum ama nafile.Çünkü artik ehil olmaya değil torpile bakiyor bicok şey.
  Lutfen bu konuda aile bakanligi,diyanet,milli eğitim başta olmak üzere ilgili kurumları harekete geçirme babinda bir çalısma veya dilekçe gonderebilirsek magdurlar adina çok hayirli bir iş yapmiş olursunuz.Saygılarimla

 5. İsimsiz dedi ki:

  Selamun Aleykum.Sema hanim,ben bir bayan olarak kadinlarin dişarda çalışması taraftarı değilim.Ama çalışmak zorunda kalan kadinlarımiza da makul iş ortam ve imkanlari sunulsun.6 yil oldu eşimden ayrildim.Ilkokula giden bir kızim var.Babası nafaka vermiyor veya icra yoluyla almaya çalısiyoruz.Nafaka 200 tl. Şu an annem babamla kaliyoruz.Çok sukur ki onlar var.
  Gelen evlilik taleplerini fazlasiyla korkmakla beraber degerlendiriyorum ya nasip.

 6. İSMAİL AYDEMİR dedi ki:

  Selam Aleyküm. Sema hanım! Aile Danışmanlığı yapıyor musunuz! Yapmıyorsanız tavsiyeniz var mı Ankarada ???

 7. Abdullah hasan dedi ki:

  ”Erkekler ise reklamda iyi değillerdir”. Bu ”anlatılmaz, yaşanır” cümlesi gibi. Reklamını yapamayan yazıdaki konu erkek reklamı yapamaz, fıtrat bazı davranışlar, fıtratını aykırı davranışlar kişiyi sıkıntıya sokar, oradan olumlu sonuç çıkaramaz, nasıl ki reklamı iyi yapan bayanların ” yap iyiliği at denize” demeniin manasını anlatamazsak reklamı yapamayan erkeği de reklamının yapmasından karlı çıkacağına ikna edememeyiz ve olmaz da zaten.

 8. Mehmet dedi ki:

  Kanunlarımız entersan, karı koca çalışır koca evin iyaşesi ile zorunlu dolayısıyla para biriktirmesi zor ya da eşine göre az. Boşanmada kadın ve sonrası çocuk aynen herşeyi ben yaptım , çocuk annem yaptı diyorlar.hatta daha ötesi kocamın borçlarını dahi ben ödedim diyebiliyor. Allah’a şükürler olsun elektronik bir dunyadayız. Kazanç ve harcamaları belgeleyebiliyoruz.

 9. Hüseyin dedi ki:

  Sema hanım gerçekten çok güzel yazılarınız ve tespitleriniz var iyiki siz varsınız ve gerçekten Türkiyeyi çok biliyor ve anlıyorsunuz erkeklerin mağduriyeti hat safhada.Allah razı olsun selam ve saygılarımla

 10. İSMAİL AYDEMİR dedi ki:

  Selamun aleyküm. Evli olduğum bayan onca yaptığım iyiliğe rağmen ( okul geçmesi hocadan ricacı oldum, kendim şantiye de yatıp kalktım onu (nişanlıyken) istanbulda başka rahat evde kalırken masraflarını karşıladım, evlendik sıkıntılar baş göstermeye başladı, askerlik geçim çocuk, bu bayan vs uğraşlar, rica ile ankarada işe yerleştirdim belki iyi olur diye ordaki tecrübeyle daha iyi bi işe yerleştirdim vs. )(bunlar küçük bi kısmı) Bana ilki fiziki olarak bogazıma sarılıp itti elini çektim, arkamı dönüp kahve yaparken arkamdan kulağıma pat diye elindeki cisimle vurdu, bunun üzerine kulak zonklama yanma vs acısıyla bende kaba etine bi kaç kez vurdum. Sonuç 6284 maşallah. 3 ay uzaklaştırma. DAha da uzatıcak herhal. Bu uzaklaştırma içinde restoran , yüzük, çiçek çikolata ilgi alakanın karşılığı (Kendi anası ve kardeşini evde tutup çoğu gece dışarda oldukları halde) Uzak yerden torununu ve aramızı düzeltmeye gelen anamı ve babamı daha görmeden şikayetle evden attırdı. Aldığım eve anamın ve babamın maddi katkısı olduğu halde (zor şartlarda) Sonuç kurtulma yollarını da kendi psikolojik durumu hassebiyle tıkama ugraşıyo. Bütün çevreme beni hasta olarak (şiddet hastası )( karıncaya basacam diye adım değiştiririm)reklam yapmasıda cabası. Anama babama 6 ay uzaklaştırma. Madem hasta manyağım neden benden iki imzayla kurtulmuyo.??? Kim vaka. Kızım var diye sabır sabır. 6284 vakasından kaç ocak sönecek. Devlet vatandaşı neden tahrik etsin ne vakalar üzücü olaylar oluyo. Allah muhafaza. (AB) Aile Bakanı, (AB) Adalet bakanı ne iş yapar halen. Başka yerlerede yazıyom. Bu konu neden ülke gündemine gelemez. Kanayan yara Neticede. Çok kan kaybettik bu konuda. 6284 Adalet Partisi Uyan.

 11. Muhsin Tozlu dedi ki:

  Allah razı olsun Sema hocam. İyiki varsın. selam ve saygılar gönderyorum.

 12. Mehmet ali gültekin dedi ki:

  BİR ÜLKEDE İKİ KRAL OLMAZ, BİR İLDE İKİ VALİ OLMAZ AMA AİLEDE İKİ REİS OLUR DİYEMEZSİNİZ; Karınız çalışmasın,okumamış olsun, mesleği olmasın, evinde otursun, evden çıkmasın diyorsunuz boşadığınızda nafakasını ödeyeceksiniz dedi bir siyasetçi. Türk medeni kanunu eşler evin geçimini birlikte sağlamalı diyor. Yani bir manada islam hukuku ile Türk medeni kanun arasında bir çatışma alanı daha oluştu. Atatürk evin reisinin baba olduğunu, babanın evi geçindirmek zorunda olduğunu ilk çıkardığı medeni kanuna madde olarak koymuştur. İslam hukukunda da baba evin reisidir ve evi geçindirmek aile fertlerinin ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Ben bu hüküm Türkiye’de uygulanmasının yasal olarak imkansız olduğunu düşündüğümden ahirette bu konudan dolayı baba olarak sorumlu tutulmayacağımızı düşünüyorum. Saygılarımla;

 13. Sevgi dedi ki:

  Ben nedense kadin erkek butun calisanlarin emegin sebebini ve sonucunu paraya baglamasinda goruyorum butun sorunlari. Bunu ulkenin belli olcude geri kalmisligindan tutunda mutsuz insanlar yigini olmamiza kadar buna bagliyorum. Calismak tabiki para kazanmak ve hayati devam ettirmek icindir gorunurde ama diger yandan uretmektir, mesgul olmaktir. Kadin icin cocugu birakip gitmeye degermidir ona herkes kendi karar versin ama bir erkek icin eger calismanin paradan baska degeri yoksa hayat cok cekilmezdir eminim.
  Cocugum bana neden gidiyorsun diye sorsa (ki dusunuyorumda hic sormadi, cunku sanirim zaten sebebini sonucunu oldukca ozumsemis) ilk soyleyecegim sey; okuldaki ablalar abiler beni beklerler, onlara bugunki dersi ogretemezsem mutsuz olurlar yada hastalarim beni goremezse uzulabilir, hangi ilca kullanacaklarini bilemezler. Yada bugun ben temizlik yapmazsam heryer cok pis kalmaz mi sence, insanlar hasta olabilir gibi birseyler olurdu heralde. Paradan daha degerli birseyler yani.
  Olayi kadinin calismasi geregi ustunden degilde hali hazirda calisan veya calismak zorunda olan kadinin bunu cocuguna yansitmasi acisinsan degerlendiriyorum. Zaten calisan kadin soyledir boyledir yorumlarinin konusunun bu olmadigini dusunerek, milyon kere ayni hakaretleri yapan sevgili bazi yorumcularin uzak durmasini temenni ediyorum.
  Ve bahsettigim paradan saha degerli olgulari cocuga yansitmak her ailede calisan baba icinde gecerli olmali, daha yeni konusmaya baslayan cocuklarin para mevzusunda fikir sahibi olmasi nedense cok rahatsiz eder beni her zaman.

 14. Ali Paşa dedi ki:

  Sema Hanım
  Yazılarınızı okuyor ve hepsine hak veriyorum. Na gariptir ki erkeklerin haklarını savunmak yine bir bayana kalıyor. Bu kadar ezilen, mağdur olan baba, eş varken hiç seslerinin çıkmaması sanıyorum erkeğin doğasından kaynaklanıyor. Ezildiklerini kabul edemiyorlar.

  • havva dedi ki:

   Aynı şeyi düşündüm Ali Paşa Bey, erkeklerin haklarını savunmak bir bayana kalmış ve bayanların pek çoğu da evden uzaklaşmak için, çocuğuyla uğraşmak zor geldiği için (fıtrat bozulduğundan olsa gerek) çalışmayı- evden kaçmayı düşünüyorlar. Çalışan bir bayan olarak söylüyorum; kadının uygun olmayan ortamlarda ve işlerde çalışması aile ve toplum huzurunun bozulmasına zemin hazırlıyor.

 15. Saliha Hanım dedi ki:

  Benim oğlum 6 yaşında.Aşırı istekleri olduğunda “yavrum istediğin şeyler o kadar pahalı ki bu isteklerini karşılamak için benim de çalışmam gerekebilir”diyorum.”Olsun anne sen çalışma ben bunu almasamda olur”diyor.Onun aleminde benim evde olmamam o kadar kötü birşey ki…Sizce böyle diyerek onu bir nevi tehdit etmiş oluyor muyum?Bu söylem onu yaralar mı?

  • havva dedi ki:

   Saliha Hanım, çocuklar pekçok şey isterler, bizim bunları almak için ölçümüz paramızın olup olmaması değil, istenilen şeyin ihtiyaç olup olmadığını tespit edip çocuğa da izah etmemiz gerekir. Her ne kadar çocuk da olsa onlar güzelce anlatılanı anlarlar. Hakeza oğlunuzda ben bunu almasamda olur diyerek durumu kavramış.

  • Sevgi dedi ki:

   Saliha hanim sizi uzmek hic istemem ama beni bile yaraladi anlattiginiz konu, 6 yasindaki cocuga Allah kokaylik versin ins. Yukarida da bir yorum birakmistim, keske calismak zorunda olusunuzu oglunuza daha ondan bagimsiz kavramlarla aciklasaymissiniz. Bana gore cokca yuk bindirmissiniz omuzlarina. Siz isten eve birgun bile mutsuz gelseniz belkide kendisini sorumlu tutacak. Cocugunuzun okuldan eve geldigi saatlerde yaninda olabileceginiz bir isiniz olsa ikinizide mutlu eder sanki. Cocugun eve gelince anneyi gormesi okuldan almaya annenin gitmesi onlar icin cok onemli. Belkiki cocugunuz cok kucukken zaten calismissiniz ve evde olmamaniz onu biraz yaralamis ama artik okul cagindaki cocugun belki okul saatlerine gore isinizi ayarlamaya calisabilirsiniz. Allah kolaylik versin ins.

 16. Recep Haksever dedi ki:

  Ev hanımlığının hiç bir çekiciliğini bırakmadılar.
  Devlet politikası kadın çalışsın.
  Nafaka dolayısı ile ve geçim derdinden erkeklerde çalışan bayan istiyor.
  Çalışan kadın hem evinde hem işte sorun yaşıyor.

 17. Bilinçli erkek dedi ki:

  Bu tip annelerin bu davranışının sebebi daha boşanmadan eys uygulamak istemeleri. Yani maksat şeytanlık. Cennet günümüz annelerinin ayakları altında falan değil. Bunların ayağına cehennem yaraşır. Amaç ağlayan çocuğu susturmak değil, çocuğu babaya düşman etmek.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Sizin en hayırlınız, ailesine iyi davrananızdır. Çünkü ben ailesine en iyi davrananınızım . (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku