Başa soğuk su dökmek felç nedeni

untitledKulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Opr. Dr. Hasan Arkan, yaz sıcaklarında serinlemek için terliyken yüze soğuk veya buzlu su dökülmesinin yüz felcine sebep olabileceğini söylüyor.

Arkan, ani ısı değişimlerinin yüz felcini tetikleyebileceğini dile getiriyor. “Nasıl ki soğuk kış günlerinde kaplıca, hamam ve saunadan terli çıkmak yüz felcini tetiklerse, yaz aylarında da terlemiş bir yüze soğuk veya buzlu su dökmek aynı etkiyi yapar. Özellikle yaz aylarında başa soğuk su dökme sonucu çok sayıda yüz felci vakaları görüyoruz. Kesinlikle baş ve yüz terliyken kafanıza soğuk su dökmeyin.” uyarısında bulunuyor.

Başı sürekli ıslatmanın sinüzit hastalığına da yol açabileceğini kaydeden Arkan, terli halde klimalı ortama girilmesinin de yüz felci riskini artırdığını kaydediyor. Hasan Arkan şu bilgileri veriyor: “Klimanın en uygun derecesi yaz aylarında 24. Bu ısı düzeyi güzel, hasta etmeyen bahar gibi bir serinlik sağlar. İç ve dış ısı ortamında uçurum oluşturmaz. Bu da üst solunum hastalıkları ve yüz felci gibi birçok hastalıktan korur. Yaz aylarında fazla terlememek için keten veya pamuklu giysiler giyilmeli ve mutlaka şapka takılmalı.”

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz