Ben Büyüdüm mü?

yalnız çocukAyşe, o akşam televizyonda bir programa çıkacak olan kız kardeşinin üç yaşındaki oğlu yalnız kalmasın diye yeğeninin yanına gelmişti. Geç bir saat olmuştu ve Ayşe’nin çok uykusu gelmişti. Odada sessiz sesiz, kendi kendine oynayan yeğeni Ömer’e, annesi televizyona çıkınca onu uyandırmasını söyleyip uykuya daldı.

Ayşe, Ömer’in “Teyze, teyze annem çıktı” diye seslenmesi ile açtı gözünü.

Ayşe programı izlerken Ömer’in yine her zamanki gibi televizyona çıkan annesinin yüzüne bakmadığı dikkatini çekti, sırtı televizyona dönük oturuyordu.

Programın sonlarına doğru spiker, kız kardeşine özel bir soru sordu. “Siz güçlü, başarılı bir kadınsınız; aynı zamanda annesiniz. Gecenin bu vakti buradasınız. Bu koşturmada çocuğunuzla yeterince ilgilenebiliyor musunuz?

Ayşe kız kardeşinin sinirlendiğini ve renginin attığını fark etti. Beklemediği bir soruydu bu. Önce bir yutkundu sonra: “Benim çocuğum büyüdü, bana ihtiyacı azaldı.” dedi. O ana kadar annesinin yüzüne bakmayan Ömer dönüp annesine baktı. Sonra yavaş yavaş teyzesinin yanına geldi. Güzel iri gözlerini teyzesinin gözlerine dikip, bütün masumiyeti ile sordu:

“Teyze ben büyüdüm mü?”

Ayşe’yi hüngür hüngür bir ağlama aldı. O an fark etti yeğeninin ne kadar yetim olduğunu, yalnız olduğunu. Babası, aile büyükleri, maddi imkanlar her şey vardı fakat hiçbiri onu bırakıp giden annenin yerini tutamamıştı. Annesinin televizyona çıktığında yüzüne bile bakmamasının bir protesto olduğunu fark etti. Ayşe, o akşam Ömer’in gözlerinde annesine duyduğu büyük kırgınlığı gördü.

Sema Maraşlı/ "Güçlü Kadınlar Neden Mutlu Değil' kitabından gerçek bir hikaye


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz