Ben Büyüdüm mü?

24 Mayıs 2019Kitaplarından Bölümler1 Yorum »

yalnız çocukAyşe, o akşam televizyonda bir programa çıkacak olan kız kardeşinin üç yaşındaki oğlu yalnız kalmasın diye yeğeninin yanına gelmişti. Geç bir saat olmuştu ve Ayşe’nin çok uykusu gelmişti. Odada sessiz sesiz, kendi kendine oynayan yeğeni Ömer’e, annesi televizyona çıkınca onu uyandırmasını söyleyip uykuya daldı.

Ayşe, Ömer’in “Teyze, teyze annem çıktı” diye seslenmesi ile açtı gözünü.

Ayşe programı izlerken Ömer’in yine her zamanki gibi televizyona çıkan annesinin yüzüne bakmadığı dikkatini çekti, sırtı televizyona dönük oturuyordu.

Programın sonlarına doğru spiker, kız kardeşine özel bir soru sordu. “Siz güçlü, başarılı bir kadınsınız; aynı zamanda annesiniz. Gecenin bu vakti buradasınız. Bu koşturmada çocuğunuzla yeterince ilgilenebiliyor musunuz?

Ayşe kız kardeşinin sinirlendiğini ve renginin attığını fark etti. Beklemediği bir soruydu bu. Önce bir yutkundu sonra: “Benim çocuğum büyüdü, bana ihtiyacı azaldı.” dedi. O ana kadar annesinin yüzüne bakmayan Ömer dönüp annesine baktı. Sonra yavaş yavaş teyzesinin yanına geldi. Güzel iri gözlerini teyzesinin gözlerine dikip, bütün masumiyeti ile sordu:

“Teyze ben büyüdüm mü?”  

Ayşe’yi hüngür hüngür bir ağlama aldı. O an fark etti yeğeninin ne kadar yetim olduğunu, yalnız olduğunu. Babası, aile büyükleri, maddi imkanlar her şey vardı fakat hiçbiri onu bırakıp giden annenin yerini tutamamıştı. Annesinin televizyona çıktığında yüzüne bile bakmamasının bir protesto olduğunu fark etti. Ayşe, o akşam Ömer’in gözlerinde annesine duyduğu büyük kırgınlığı gördü.

Sema Maraşlı/ “Güçlü Kadınlar Neden Mutlu Değil’ kitabından gerçek bir hikaye

Okunma Sayısı : 4.186

Yorum yapın

“Ben Büyüdüm mü?” için 1 Yorum

  1. Meva dedi ki:

    Kolay gelsin bırsey sormak ıstıyorum cocuklara yaslara gore cınsıyetı ve cınsellık egıtımı nasıl verılmelı? Bu konuda yazı varsa lınk alabılır mıyım tesekkurler.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Bir evin güzelliği uyumdur. Bir evin tadı bağlılıktır. Bir evin sevinci sevgidir. Bir evin zenginliği çocuklarıdır. Bir evin yasası hizmettir. Bir evin refahı memnun olan gönüllerdir. " (Henry Taylor)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku