Boşanmış Erkeklerle Evlenen Kadınlar Cezalandırılıyor (Nafaka)

23 Kasım 2019Duyun Sesimi12 Yorum »

gözden yaşYeni Eşlere Nafaka Zulmü

Ben kocamın ikinci eşiyim. Benim kocamla ilk evliliğim.Yaşım 28. Kocam eski karısından boşandıktan 5 yıl sonra biz tanıştık ve birbirimize aşık olduk, yuva kurduk. Kocamla evlendikten bir ay sonra evimize mahkemeden kağıt geldi.

Ve her şey o kağıt parçasının gelmesiyle başladı. Mahkeme kağıdında 15 bin lira tedbir nafakasının ödenmesi gerektiği aksi halde icra işlemlerinin başlatılacağı yazıyordu.Evlenmeden önce nafakanın tam olarak ne demek olduğunu dahi bilmiyordum. Evliliğim boyunca kocamın eski eşinin yaptıklarıyla öğrenmiş bulunmaktayım.

Evlendiğimizde kocam çalışıyordu ve ayda 600 tl nafaka ödemekteydi. Fakat evlendiğimizi sosyal medyadan öğrenen kocamın eski eşinin hayatımızı zindan edebileceğini nereden bilebilirdim.

Kocam zor durumda kalmasın 15 bin lirayı ödeyebilsin diye düğünümde takılan altınlarımı bozdurup kocama verdim ve tedbir nafakasını öylece ödemiş olduk. Kurtulduk sanıyorken aylar sonra kocama eski karısı mesaj attı. Bana para gönder yoksa nafaka artırım davası açarım diye tehdit etti.

Ve o dönemde kocamı işten çıkarmışlardı. Bize dava açtı 600 tl Nafakayı 1000 tl yapmak istedi. Akrabalarımdan borç para aldım zar zor avukat tuttuk. Kocamın psikolojisi bu süreçte çok bozulmuştu. Ve hamile olduğumu öğrendim.

Mahkemeye ben ve kocamın avukatı gittik. Duruşma sırasında “Çalışmıyorum işsizim çok mağdurum nafakam 1000 tl olsun” dedi. Hal hareketlerinden şüphelenmiştim yalan söylediğini anlamıştım zira kendisi lüks bir dairede yaşamaktaydı.

Duruşma bitti. Orada kaldım kılık kıyafetimi değiştirip beklemeye başladım. Halka açık yerlerde her sabah işe gittiğini gördüm. 4 bin tl maaş alıyor ve kayıt dışı çalışıyordu. Delillerimizle birlikte mahkemeye sunduk. Kadını hakimin odasından çıkarken gördüm.

Duruşmaya ara verildikten sonra hakim kararını açıkladı. Kocama ve bana 6 ay 6284 ten uzaklaştırma cezası vermiş. İşsiz kocama, hiç bir geliri olmayan kirada yaşayan bize de nafakayı 900 tl ye çıkararak ceza vermiş.

Duruşma sonunda kocamın eski karısı yanıma gelerek “Yargı da benden yana, hakim de benden yana, hiçbir şey yapamazsınız, sen çalış nafakamı öde” dedi.

Ağlamamak için kendimi zor tuttum. Bu çok büyük haksızlıktı. O anda yaşamak istemedim intihar etmek istedim ama hamileydim yapamadım. Artık kocamı hapse atacaklar. Bu kadar yüksek nafakayı ödeyemeyiz.

İştirak Nafakası Mağdurları diye twitter da bir grup kurdum. Eski eşleri korumak adına hükümet hem yeni eşlere yani kadınlara zulmediyor, hem de yeni yuva kurmuş erkeklere zulmediyor. Hükümetimiz sadece boşanmış kadınları korumayı düşünürken boşanmış erkeklerle evlenen kadınları cezalandırıyor. Ne isteniyor? İnsanlar zina mı yapsın? İstenen bu mudur? Böyle giderse eski eşi beslemeye çalışan erkekler yeni eşlerini kaybedecekler. Nafaka yüzünden pek çok erkeğin psikolojisi bozuluyor. Bu yüzden toplumda hem intiharlar hem de cinayetler artıyor.

Eski karısının keyfini güdemediği için kocamın hapse atılmasını istemiyorum. Bebeğimi babasız büyütmek istemiyorum. Bu zulüm artık bitsin. Nafaka borcu da nafaka hapsi de kalksın. Benim durumumda olan kadınlara ve eşlerine destek olun. Yuvalar yıkılmasın, kocalar hapse girip aileler dağılmasın, çocuklar babasız büyümesin.

#NafakaHapsiİnsanlıkSuçudur
#YeniEşlereNafakaZulmüBitsin
#NafakaHakDeğilGasptır

Okunma Sayısı : 16.966

Yorum yapın

“Boşanmış Erkeklerle Evlenen Kadınlar Cezalandırılıyor (Nafaka)” için 12 Yorum

 1. Lale dedi ki:

  Aynı kaderi paylaşıyoruz. Malesef aynı şeyleri yaşadık. Biz yurtdışına çıktık ve o lanetten kurtulduk. Hicbirsey yapamıyor. Tavsiye ederim imkan bulursanız çıkın gidin başka ülkeye öyle avukatlarin dedikleri gibi nafaka takibi falanda yapamıyorlar. Kolay değil o işler. Biz kurtulduk darısı başınıza.

 2. Esra dedi ki:

  Burada anlatılan olayda bazı çelişkiler var, tedbir nafakası boşanma sürecinde verilir, miktara baktığımda adamın çocuğuna nafaka verdiğini tahmin ediyorum, zira nafakanın kime verildiği de tam belirtilmemiş. (kadına nafaka verilmesine karşı olmama rağmen çocuğa illaki verilmesi gerektiğini düşünüyorum) Demekki kocasının verdiğini söylediği nafakayı kocası vermemiş ki nafaka birikmiş. Burada adam vermesi gereken nafakayı vermemekle hata yapan kişinin ta kendisidir. Şimdide ikinci eşini madur etmektedir. Yarında şimdiki eşinden boşanırken bileziklerini geri ödeyeceğinden bile şüpheliyim. Eminim o gün bu kadıncağız da hakkını almak isteyecek. Madur olan kadınlar.

 3. Merve dedi ki:

  Durumunuza cok uzuldum, insanin elinden gelsede bu haksizliklarin onune gecebilse.

  32 yasindayim yillar once esinden bosanmis bir adamla evlenmeye karar verdim. Durumu duyan eski esi surekli beni ve bosandigi kocasini maddi ve manevi taciz etmesinden dolayi kisa surede evlenmekten vazgectim ve bir daha evlenmeyi dusunmedim. O kisacik zamanda karsilastigim durum, gorduklerim 5 yil oncesinde kalmasina ragmen ciddi derecede psikolojimi bozdu.

  Adalet hakkini olana hakkini vermektir ama bu bizim ulkemiz icin gecerli degil. Allah sabir versin.

 4. Abdullah Bir dedi ki:

  Yazının Sahibi’ne…

  Öncelikle Rabbim haklı olduğunuz konularda, hayırlı düşünce, karar ve işlerinizde yar ve yardımcınız olsun hanımefendi.

  Diğer taraftan, her kulun imtihanı farklıdır ve Allah sevdiği kullara bildikleri yerlerden sorar, o kullarını başarılı olacakları yerden imtihan eder. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey SABIR ve DUA ile Allah dan yardım istemektir.

  Eğer yapabiliyorsanız ““Hasbunallâhu ve ni’mel vekîl” diyerek bu zalim kadını ve sıkıntınızı sahibin(m)iz olan Allah’a havale edin.

  Çünkü;

  Allah plan yapanların, hesap görenlerin ve intikam alanların en hayırlısıdır.

 5. HALİL YILDIZ dedi ki:

  Olayın özü şu ki Aile bakanı sorumluluğunu yerine getirmiyor. Kadına şiddet deyip deyip duruyorlar, herkes nefis taşıyor. Kadın haddini bilirse anne ve eş olursa değerli olur. Yoksa kerhanede çalışandan farkı kalmaz. Allah sizlere de sabır versin durumunuz gerçekten üzücü.

  • seko69 dedi ki:

   tam aksine, aile bakanı bütün sorumluluklarını yerine getiriyor. sorumluluğu ve görevi nedir? aileyi parçalamak, batıdaki gibi bir model sunmak. açın gözlerinizi artık. mevcut iktidar AB normları adı altında Türkiyeyi çağdaş muasır medeniyet seviyesine çıkarıyor. Batı , batı diye çırpınanlar ne için çırpındı? Ortadoğuyu bataklık, yobazlık, gericilik göstererek batı hayranlığını hortlattılar. bugünlerimiz daha iyi günlerimiz. kızınız ve oğlunuz 18 yaşına geldiğinde evden ayrılacak birşey yapamayacaksınız, sevgilisi ile aynı evde nikahsız yaşayacak birşey yapamayacaksınız, eşinizin belki dostu olacak ve siz bunu bildiğiniz halde birşey yapamayacaksınız. batıda ne kadar rezillik varsa hepsini bize dayatıyorlar. bizim müslüman, ağzından kuran düşmeyen, ümmetin umudu, mazlumun sesi kahraman liderimiz ise sırf iktidarda kalsın saltanatını sürdürsün diye müslüman bir toplumu bataklığa saplıyor. Ne demişti Muhsun Yazıcıoğlu; BOP Eş Başkanyım diyen biri bu ülkeye cumhurbaşkanı olamaz/olmamalı.. rahmetli bunu derken suriyedeki savaşı, ıraktaki durumu, libya, mısırı kastetmedi. BOP’un tehkilesinin aile, toplum, birey, cinsiyet, mezhep vb. üzerindeki oyunlarını kastediyordu. Müslüman aile yapısına, örf, gelenek ve göreneklerine ve asıl önemlisi dinine ters gelen bir yaşam biçimini bu topluma empoze etmek nasıl bir durumdur. açık yazamıyorum çünkü hakaret falan muhabbetleri var.

 6. ibrahim dedi ki:

  bu durumun bir toplum faciasına döneceğini düşünmek için bu işin başa gelmesine gerek yok inanın . sanki bilinçli yapılıyor ülkemizde tek sağlam yapı aile vardı o da kalmadı. inancı olmayan bir insan bu ülkede kolay kolay evlenmez.

 7. Emin arkan dedi ki:

  Bence de bu yoksulluk nafakası adı altında yapılan gasp artık son bulsun. Ömür boyu husumettir süresiz nafaka. Şimdi adam eski eşi öldürse kadın hakkı savunduğunu söyleyenler ayağa kalkar. Peki bu kadının hakkını neden savunmaz bu İKİ YÜZLÜ KADIN DERNEĞİ MOR PATLICANLAR!!!!

  • Babacan dedi ki:

   Bunu gâvur yapmaz yahu. Yalniz 4 bin liralik kaçak iş neymiş onu anlamadim. Kayit disi 4binlik iş varsa…

   Hakliliginizi ortaya koymak için birazcik abartmiyorsunuzdur inşaallah.

   Yoksa eski hanimi çalissa da calismasa da haklisiniz.
   Hapis niye var? Ne oluyoruz arkadaş? Devrelerim yandi.

 8. Fikret Çam dedi ki:

  SÜRESİZ nafaka sonraki evliliğin çocuklarına ailesine verilmiş SÜRESİZ cezadır

 9. Şirpençe dedi ki:

  Biz kadınlar çok zarif varlıklarız diyen kadınların kulakları çın, çın çınlasın!

  Madem sevgi pıtırcıklarısınız, boşandığınız eşinizin yeni evliliğini yıkmak için bu kadar kin ve nefreti nerden buluyorsunuz?
  Bunu gönlünüzde nasıl taşıyorsunuz?
  Bu ne kin ve ne nefret?!
  Allah’tan ve ahiret gününden hiç korkmazmısınız, hiç haya etmezmisiniz?

  Fiilen boşandığınız kocanızdan;
  zihnen ve ekonomik olarak neden boşanmıyorsunuz?!
  Boşandığınız eşinizin sırtından asalak ve tufeyli bir hayatı kadınlık onuruyla nasıl bağdaştırıyorsunuz?
  Hiç onurunuz, gururunuz, haysiyetiniz yok mu sizin?

  Bunun anlamı şudur:
  Madem bana yar olmadın, dünyanı cehenneme çevireyim de gör bakalım dünyanın kaç bucak olduğunu…
  Benim gibi bir tanrıçadan boşanmak ne demek gör bakalım!

  Evet,
  “ayaklarının dibine kadar “şeyin içine!” battığı halde hala özgürlük şarkıları söyleyebilen tek hayvan horozmuş.”
  Horozlanmaları bundan olsa gerek!

  Cenab-ı Hakka hamdolsun, bu tarz kadınlardaki* kin ve nefreti yıllar önce İmanın ferasetiyle gördüm. Okuduğum bir kitapta rastladığım bir sözü çok severim:
  ” Nice bebeksi suratlar, nice köpeksi ruhlar saklar!”

  Zerafet, sadece bebeksi suratlara münhasır olsaydı;
  kuzularda çok sevimlidir,
  yılanın gözleride çok güzeldir,
  tavus kuşunun kuyruğuda çok güzel görünür ve hakeza…

  Demek ki neymiş;
  “Nice bebeksi suratlar, nice köpeksi ruhlar saklarmış”

  Başkalarının gözyaşlarından sadistce bir zevk ve mutluluk devşirenler, hayvandan daha aşağı mahluklardır. Öyle hayvanlar vardır ki şenaet ve denaette insanlara asla yetişemezler.

  “Zalimler için yaşasın Cehennem!”

  *Her kadın kendisini burada istisna edilen bir kısım kadınlardan zannedecektir!

  Selam ve dua ile.

  • Oceann dedi ki:

   Bu kadar birikimin olması süper abi. O kadar haklı kelamla ediyorsun ki sana imreniyorum.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Rasulullah Efendimizin yaptığı bir dua. Bu kıymetli hadisi Şerifi öğrenelim bolca okuyalım inşallah. Kaynak: Ebu Dâvud

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku