Sindire Sindire Ahlaksızlaşmak !

Uzmanlar tarafından ‘marjinal (uçta olan) konulu diziler’ olarak adlandırılan dizilere izleyiciler alışmış durumda. Tecavüz, ensest ilişki ve şiddet içerikli dizilere artık daha az şikâyet geliyor.

RTÜK’ün verilerine göre 2010 yılında dizilerle ilgili gelen şikâyet oranı yüzde 52 iken, bu sezon da dizilerde aynı konular işlenmesine rağmen bu rakam yüzde 38’e geriledi. Bu durumu eleştiren uzmanlar, izleyicilerin artık bu konulara alıştıklarını ve kabullendiklerini söylüyor.

‘Normalleşmenin korkutucu ‘ olduğunu önemle vurgulayan uzmanlar, şikâyetlerin azalmasının Türk aile yapısı açısından olumsuz etkilere sebebiyet vereceğini de belirtiyor.

Durum böyle iken, ailelerin ‘Aman canım bir ben izlemesem ne değişecek sanki’ deyip de çocuğunu da yanına oturtup bu tarz dizileri izlemesi ne kadar doğru olur?

‘Bir benim şikâyet etmemle ne değişir ki’ diye düşünmeden gördüğümüz olumsuzlukları, ahlaksızlık işlenen ve Türk aile yapısını zedeleyecek konuları ele alan dizileri mutlaka şikâyet etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bir tek bizim şikâyetimiz olmadığı için yüzde 52’den yüzde 38’e düşmüş şikâyetlerin oranları belki.

Bir tek bizim şikâyetimiz çok şey değiştirebilirmiş demek ki…

‘Bir tek benim yapmamla olmaz’ demeyerek elimizden ne geliyorsa yapmamız gerektiği kanaatindeyim.

Dizilerdeki Ahlaksızlıklar Normalleşmesin!

Dilara Büşra Arıkan


Bunlar da ilginizi Çekebilir

4 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz