Nitelikli Cinselliğin Faydaları

imagesCAF9D47NÇağımızda iletişim araçlarının artması sebepli cinsellik belki de tarihte hiç olmadığı kadar irdeleniyor. Cinselliğe Tıbbi Seksoloji yönünden baktığımızda insanın gerçek anlamda sağlıklı olması için, kişinin cinsel yaşamının da kendi ihtiyacı çerçevesinde doyumlu olabilmesi lazım. Bu olgu, insan sağlığının ve mutluluğunun temel taşlarındandır.

Cinsellik çoğumuzun anladığı gibi basit, hayvani duyguları tatmin etme değildir. Cinsellik- eşler arasında bir enerji alışverişi ve aktarımıdır. Enerjide erkekler vericidir kadınlar alıcıdır.

Doğu tıbbında hastalıkları doğal ilaçlarla tedavi yöntemi uygulandığı herkesçe bilinir. Helal, doğru ve bilinçli cinsellikte bu yöntemlerden birisidir. Tabipler bunu reçete olarak hastalarına öneriyorlar. Çünkü insanın fizik bedeni üç şeyden besin alır.

Hava (nefes)

Gıda

Libido Enerjisi (Evlenince eşleri ile sağlanan cinsel enerji alışverişi)

Gelin bunun sebeplerine daha genişçe bakalım. Son yıllarda bazı araştırmacılar aşkı kimyasallar formüller içinde açıklamaya çalışıyorlar. Buna göre göz, sevdiğiniz kişinin optik verilerini saatte dört yüz otuz kilometre hızla beyne iletebiliyormuş.

Tibet tıbbında endokrin sisteminin sağlıklı çalışması insan sağlığının önemli kriterlerindendir. Çünkü vücudumuzda hormon dengesini bu sistem sağlar. Doğu tıbbı ekollerinden olan İbni Sina'ya göre "hormonlar- vücudumuzun şırasıdır."

Cinsel ilişki sırasında beyin "aşk ve bağlılık hormonu" diye adlandırılan phenylethylamin ve oxytocin (gevşeklik sağlar) salgılıyor. Yani aşkı da sevgiyi de hormonlar sağlıyor. Hormonlar duygusal açlığımızı gideriyor. Duygularımız doyunca bedenimiz az yemekle ve az uykuyla yetinebiliyor. Bu sayede gereksiz fazla yağlardan kurtulabiliriz. Phenylethylamin salgılandıkça depresyondan emin oluruz. Evliliğin ilk üç yılında phenylethylamin yoğun oluyor, sonra azalıyor. O kendi yerini eşinizle mutlu olmanız için endorfine bırakıyor. Endorfin neşe verici ve ağrı kesici bir hormondur. Başka bir deyişle morfin etkisi yapar sizin ayağınızı yerden keser.

Cilt ise aşk parfümü diye adlandırılan pheramonlar salgılar. Bu kokuyu eşinizin hassas burnu hemen algılar. Kadın ve erkekte yumurta ve yumurtalıklar, testis ve böbrek üstü bezleri "Özlem hormonu" dediğimiz testosteronu salgılar. Bu hormon kan yoluyla beyne ulaşır ve bu sayede beyin dopamin denen üreme hormonunu salgılar. O da östrojeni tetikler.

Cinsel ilişki sırasında stresinizi azaltan, uykusuzluğa iyi gelen Amfetam (PEA) hormonu da salgılanır. Yaşına göre genç, güzel-yakışıklı ve dinç kalmak istemeyen yoktur tahminim. Öyleyse Dehidroe Pionrosteron (DHEA) size bu konuda büyük destek verir. Eğer bu hormon vücutta eksilirse kemik erimesi ve kolestrol başlar.

Bu listeyi uzatmak mümkün fakat uzun lafın kısası bu hormonlar insan vücudunda on dört saate kadar yoğunluğunu koruyor, bize bedava enerji veriyor, yani doğal doping oluyor. Bir tıbbi araştırmada göğüs kanseri olan kadınlar iki gruba ayrılmış bir gruba cinsellik yasağı, öteki gruba tersi önerilmiş. Sonuç şöyle: Eşleri ile kaliteli beraberlik yaşayan kadınlar birinci gruptan daha hızlı iyileşme göstermiş. Göğüs kanserinin ana sebebi kocaya karşı öfke ve affedememe duygularının birikmesindendir. Sevgili hemcinslerim kocalarınıza karşı asla negatif duygular beslemeyin, bu öncelikle sizi etkiler.

Cinsel ilişki sırasında salgılanan bu çok faydalı hormonlar her cinsel ilişkide salgılanmıyor. Ancak zaman ayırarak, birbirinin ihtiyaçlarını karşılayarak, eşlerin karşılıklı tatmin olduğu nitelikli ilişkide salgılanır. Cinsel ilişkinin çok yaşanması değil, kaliteli yaşanması faydalıdır. Cinsel beraberliğin asla negatif duygularla yaşanmaması gerekir. Aksi takdirde bu iki tarafa da zarar verir.

Süreyya Eshankhodjaeva


Bunlar da ilginizi Çekebilir

66 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz