Öksürüğünüz hastalığınızı ele veriyor

öksürük5.jpeg,hmedium

Öksürüğü pek önemsemesek de ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Kısa süreli öksürük sinüzit, farenjit ve nezle gibi nedenlerden kaynaklanırken, kronik öksürük KOAH ve akciğer kanserinin habercisi olabilir.

Soğuk algınlığı ve üşütmenin en temel belirtilerindendir öksürük. Bir de sigara tiryakilerinin yakasını bırakmaz. Bu yüzden kendisine milletçe pek alışkınızdır. Çoğu zaman doktora gitme gereği bile duymayız. Öksürük deyip geçmemek gerekiyor oysa. Zira öksürük, reflüden akciğer kanserine çeşitli hastalıkların habercisi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Soysal, “Öksürük, hastalığa sebep olmaz. Tam tersi, hastalıklar öksürüğe neden olur. Öksürük, bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır.” diyor. Öksürükler tipine göre kuru ve balgamlı olarak ikiye ayrılıyor. Kuru öksürükler; nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz ve akciğerde sıvı toplanması gibi hastalıklara işaret ediyor olabilir. Sigara kullanımı, sinüzit, bronşit ve KOAH gibi hastalıklar ise balgamlı öksürüğe neden olur. Ayrıca kronik kulak problemleri, uzun süre kullanılan tansiyon ilaçları da öksürük nedenleri arasında. Bunların dışında psikolojik kökenli öksürükler de olabilir, Soysal’a göre.

 

Süresine göre öksürük akut ve kronik olarak ayrılıyor. Akut öksürük; sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşabiliyor. Kronik öksürükler bazen seneler sürebiliyor. Klasik olarak, öksürüğün 3 haftadan uzun sürmesi durumunda kronik öksürükten söz edilebilir. Bunun en önemli nedenleriyse astım, KOAH, reflü, kronik sinüzit, sigara kullanımı, bazı tansiyon ilaçları ve psikolojik bozukluklar. Soysal “İyi tedavi edilmeyen bronşit ve sinüzit gibi enfeksiyon hastalıklarında öksürük akut olarak başlar, ancak kronikleşerek uzun sürebilir.” diyor.

 

Sigara içenler önemsemiyor ama…

 

Öksürük, her durumda dikkate alınması gereken bir sinyal. Ancak bazı durumlarda zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. 3 haftadan uzun süren ve yapılan tedavilere cevap vermeyen, yüksek ateş ve nefes darlığı eşliğinde gelişen öksürükler ile balgamda kan görülen öksürükler bu grupta yer alıyor. Bu vakaların özellikle bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından araştırılması şart. Sigara içen kişiler alışkın olduklarından öksürüğü pek dikkate almayabiliyor. Ancak bu öksürükler, KOAH ve akciğer kanseri gibi hastalıkların habercisi de olabilir.

 

Korunmak için…

*Özellikle kış aylarında portakal, mandalina gibi meyveleri bolca tüketerek yeterli C vitamini almaya özen gösterin.

 

*Mümkün olduğunca tozlu ve kirli ortamdan uzak durun.

 

*Vücut direncini korumak için düzenli spor veya yürüyüşü ihmal etmeyin.

 

*Halsiz veya yorgun düşmemek için uyku sürenize dikkat edin.

 

*Bol sıvı alın ve düzenli beslenin.

 

Zaman


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz