Üstün zekâlı çocuklar, özürlü çocuklar kadar ilgi istiyor

Üstün yetenekli çocukların birçoğu, erken yaşlarda okuma ve yazmayı öğreniyor. Aile gerekli ilgiyi göstermez ise çocuk içine kapanıyor ve yetenekleri köreliyor. Onları yetiştirmedeki kilit nokta saygı. Bu çocuklar farklılık, fikir ve hayallerine saygı gösterilmesini istiyor.Araştırmalara göre dünyada her 100 çocuktan en az ikisinin üstün yeteneklere ve hünerlere sahip olduğu biliniyor. Uzmanlar, çocuklardaki üstün yeteneğin yaratılıştan gelen bir özellik olduğunu söylüyor. Üstün yetenekli insanların en önemli özelliği, öğrenme hızlarıdır. Bu tür çocuklar, diğerlerine göre daha erken yaşta konuşma, okuma ve yazmayı öğreniyor. Doymak bilmez meraklarıyla sürekli yeni şeyler öğrenme azmi taşıyorlar. Eğer anne-babaları, öğretmenleri ve arkadaşları, bu çocuklara gerekli ilgiyi gösterir, sabırla onları dinler ve motive ederlerse ruhi krizlere düşmeden kendilerinden beklenen performansı gösteriyorlar. Aksi takdirde ilgisizlik, hor görülme ve baskı gibi sebepler nedeniyle yetenekleri köreliyor.

Kılıçaslan Eğitim Kurumları Akansu Koleji Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Adem Şat, üstün zekâlı çocukların, özürlü çocuklar kadar ilgiye muhtaç olduklarını ifade ediyor. Şat, "Eğer aile ilgilenmezse bu çocuklar içine kapanarak körelir yok olurlar." diyor. Şat, üstün zekâlı çocukların, bitip tükenmek bilmeyen enerjileri sebebiyle yanlış olarak bazen kendilerinin hiperaktif olduğunun söylendiğini belirtiyor. Üstün yetenekli bir çocuğun yetişmesindeki kilit noktanın saygı olduğunu aktaran Şat, "Bu çocuklar farklılığına saygı, fikirlerine saygı, hayallerine saygı isterler. Kabiliyetlerin yeşermesi için özel müfredatlar, hususi yazılımlar ve özel programlar yanında huzurlu, emin ve sıcak bir aile ve okul ortamı da gereklidir. O nedenle özürlü bir çocuğa aileler ne kadar ilgi gösteriyorsa üstün yetenekli çocuklarına da ilgili olmak zorundalar. Bazen anne ve baba, bu çocukların talepleri, istekleri, bitmek bilmeyen enerjileri nedeniyle zor durumda kalabilir. Bu durumda ailenin diğer fertlerinden yardım talebinde bulunulmalı." şeklinde konuşuyor.

Yetişkinlerle iletişimlerinde olgun davranırlar

Üstün yetenekli çocuklar, aileleri tarafından keşfedilmeyen birçok olumlu özelliğe sahiptir. Hızlı ve kolay öğrenirler. Muhakeme ve problem çözme yetenekleri gelişmiştir. İdrakleri derindir, ilgi ve dikkat süreleri uzundur. Hafızaları güçlü olduğu için önemli detay, kavram ve prensipleri unutmazlar. Hayalleri güçlüdür. Ritim ve hareket kontrolleri gelişmiştir. Farklı konularla ilgilenirler. İnsana, hayata ve kâinata yakın alaka duyarlar. Gözlemleme güçleri fazladır. Esnek ve sıra dışı düşünürler. Meseleleri farklı perspektiflerden ele alırlar. Yetişkinlerle kurdukları iletişimde oldukça olgun bir karakter sergilerler.

Zaman Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz