Dengeyi Kurmak

430566_308685999187023_1816551280_n3-150x1501SOMA daki acı hepimizin yüreğimizi yaktı. Allah(c.c) ölenlere rahmet eylesin, geride kalanlara sabr-ı cemil versin. Hepimiz üzüldük fakat biz dışarıdan ne kadar üzülürsek üzülelim "ateş düştüğü yeri yakar." En çok üzülenler yakınlarını kaybedenlerdir. Allah onlara yardım etsin, dayanma güçlerini artırsın.

Ahiret inancı olmasa sevdiğinin ölüm acısına dayanmak kolay değildir. Tek teselli diğer tarafta buluşmaktır.
"Ölüm en iyi nasihattir." buyuruyor Allah resulü. İnşallah bizde kendi üzerimize düşen nasihati alırız.

Evlilik konuşurken göz önünde bulundurmamız gereken bir konu var. Evet mutlu olmak için kadın ve erkeğin yaratılış rollerine uygun davranması önemlidir. Fakat öncelikle kişinin kulluğunu sağlam yapması gerekir. Günahlar, sadece ahiret hayatını ilgilendirmiyor. Dünya hayatımızı da ilgilendiriyor.

Mesela yalan söylemekten sakınmayan biri eşiyle gerçekten mutlu olabilir mi? Olamaz. Çünkü sürekli güven problemi yaşar. Kendinin olduğu gibi eşinin de ona yalan söylediğini düşünür.

Kul hakkına dikkat etmeyen, başkalarını aldatan biri iç huzurunu yakalayamaz ki eşi ile huzurlu olsun.

Haram yiyen biri zaten sırtında ağır bir yük taşıdığı için her daim yorgundur. Hayattan tat alması mümkün değildir.

O halde önce güzel ahlaklı iyi bir mümin olalım. Fakat sadece ibadet eden, güzel ahlaklı bir mümin olmak evlilik mutluluğu için yeterli olmuyor. Rabbimizin bize biçtiği kadın ve erkek rolüne de uygun davranmamız gerekiyor.

Aslında bu da iyi mümin olmanın şartı fakat genellikle öyle görülmüyor. Bakıyorsun dindar bir karı-koca ikisi de dini yaşamaya gayretli insanlar. Fakat mutsuzlar. Erkek evde mobilya gibi, evin idaresini karısına bırakmış. Ya da kadın kocasına bırakmamış kendi üstüne almış.

Velhasıl dengeler bozulmuş. Dışarıdan bakıldığında kavga falan da yok. Herkes halinden memnun gibi duruyor. Fakat karı-koca arasında muhabbet yok. Sevgi var ama muhabbet yok. Tarif edemedikleri bir huzursuzluk var. Fıtrat rollerine uygun davranılmadığında bu problem ortaya çıkar olur.

Bu yüzdendir ki kadının kadın gibi, erkeğin erkek gibi davranması gerekir. Birbirimizden rol çalarsak evlilikte dengeyi bir türlü kuramayız.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz