Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme Problemleri ve İştahsızlık

Toplumumuzun geleceği olan çocuklarımızın sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için sonsuz itina gösteririz. Doğumdan itibaren giderek değişme ve gelişme gösteren çocuğun yeme alışkanlıklarını doğrudan veya dolaylı olarak anne ve babanın beslenme alışkanlıkları etkilemektedir. Bu nedenle ileride beslenme problemi olmasını istemeyen anne ve babalar çocuklarının, kendilerine verilen eğitim doğrultusunda ve onlara sundukları yiyeceklerle beslendiklerini unutmamalıdırlar.

Bu dönemde yedirme için ısrarlı olmaları, ödüllendirme veya ceza yöntemine baş vurmaları, yemek tabağı ile çocuğun peşinde dolanmaları, her an az yiyen bir çocuk olduğunu hatırlatmaları, başka çocuklarla sürekli kıyaslamaları, yemek yedirirken her türlü oyunu denemeleri, çocuğun yiyeceği miktarı ısrarla annelerin belirlemesi gibi sebepler çocuğun beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.Çocukluk çağında edinilen beslenme alışkanlıkları yetişkinlik döneminde de etkili olmaktadır. Çocukların beslenmesi ailenin beslenme düzeninden ayrı düşünülmemelidir ve çocuk ailesiyle birlikte beslenme alışkanlığı kazanmalıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu yaş grubu çocuklar her gün aynı miktarda yemek yerine birgün az birgün fazla yiyebilirler. Yemek yemediği zamanlarda abur cuburla takviye temeye çalışmak (bisküvi, çikolata,kola,simit,pohaça vs.) son derece hatalıdır. “Yeter ki yesin” mantığı kesinlikle güdülmemelidir. Bu dönemde yapılması gereken çocuğun ihtiyaçları ve özel besin gereksinimleri de göz önüne alınarak tek tip besin türüne bağımlı kalınmadan ve sevmediği besinler üzerinde ısrar edilmeden bir beslenme proğramı hazırlamaktır.

Çocuğun sağlıklı beslenmesi, büyüme ve gelişmesini en iyi şekilde tamamlayabilmesi için bütün besin gruplarındaki yiyeceklerden sunulması gerekir. Bu besinler çocuğun enerji, protein, yağ ve vitamin vitamin gereksinimlerinin tümünü karşılamalıdır.

1, grupta iyi kalitede protein ve minerl içeren kas yapımın ve güçlenmesinde , vücudun sağlıklı olmasında etkili rol alan et,tavuk,balık, yumurta, kuru fasulye, mercimek,barbunya vs.gib besinlerdir.

2. Grupta kemiklerin ve dişlerin gelişimi, sinir ve kasların düzenli çalışması için gerekli kalsiyumu , vitaminleri ve kaliteli proteinleri sağlayan süt,yoğurt,peynir ve benzeri besinlerdir.

3. Grupta bitkisel protein ve yüklü B vitaminleri bulunan vücudun temel enerji kaynağı tahıllardır.

4. Grupta çocuğun büyümesi ve hastalıklardan korunması için gerekli vitaminleri içeren sebze ve meyvelerdir.

5. Grupta vücuda enerji veren şeker ve yağlardır.

Çalışan annelerin veya yuvada ,evde başka kişilerin baktığı çocuklar için ebeveyn günlük tüketilen besinleri sürekli olarak denetlemeli , not tutmalı ve hangi besin gruplarından yetersiz alındıysa özellikle de akşam yemeklerinde çocuğa sevdiği şekilde sunulmalıdır.

Okul öncesi çocukların günlük ortalama 2 su bardağı süt veya yoğurt;bir yumurta, bir dilim peynir;iki köfte kadar et,tavuk,balık veya kurubaklagil; en az iki –üç porsiyon meyve ; bir porsiyon sebze; bir yemek kaşığı da pekmez veya bal tüketmeleri gerekmektedir.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz