Evdeki Huzur Teknolojiye Emanet!

6572_furkan_vakfi_alparslan_kuytulBilim dünyası, çiftlerin tartışmasını engellemek için yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. ABD'deki iki üniversitenin ortak projesinde amaç karıkocanın sözlü atışmalarını en az seviyeye indirmek. Böylece evde huzur sağlanarak boşanmaların önüne geçilmesi hedefleniyor.


Çalışmanın arkasında USC Dornsife ile USC Viterbi isimli okulların teknoloji ve psikoloji bölümlerindeki uzmanlar var. Ekip, ilk olarak denek olan çiftlerin tartışmalarını ele aldı. Bu aşamada çiftlerin neden tartıştıkları, sözlü kavgaya nasıl başladıkları ve olay anında neler hissettikleri gibi detaylar belirlendi.
Ardından tartışma olasılıklarını ortaya koyan bir algoritma oluşturuldu. Üstelik bu algoritma sayesinde yeni bir tartışmanın gerçekleşme ihtimali yüzde 68 oranında başarıyla saptandı.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİEkip daha sonra giyilebilir teknolojileri devreye soktu. Erkek ve kadının akıllı telefonlarına gün içerisinde kalp ritimlerini, terleme oranlarını, nabız atışlarını, sinirlenme derecelerini ve ses kayıtlarını belirleyen uygulamalar yüklendi. Telefon uygulamalarının yanı sıra akıllı bileklik gibi giyilebilir teknolojilerden yararlanıldı.


Elde edilen veriler, psikolojik analiz verileriyle birleştirildi. Böylece kadın veya erkeğin nasıl bir gün geçirdikleri tespit edildi. Bu psikolojik sinyaller, daha önceden belirlenen tartışma algoritmasıyla birleştirildi. Çıkan sonuçlar yine akıllı telefonlar aracılığıyla kadına ve erkeğe ayrı ayrı gönderildi.


Tüm bu anlatması zor ama teknoloji ve bilim sayesinde artık uygulaması kolay olan adımlar sayesinde eşler birbirinin nasıl bir gün geçirdiğini telefonlarına gelen mesaj ile öğrendi. Yani en basit haliyle; koca, eşinin kötü bir gün mü yoksa keyifli bir gün mü geçirdiğini daha eve gitmeden gördü.


Kötü bir gün geçirmişse yüz yüze geldiklerinde tartışma olasılıkları hakkında da bilgilendirildi. Tüm bu bilgileri alan eşler, eve vardıklarında ona göre hareket ederek, tartışma ortamında en yüksek seviyede uzak durmayı başardı. Araştırmayı yürüten ekip şimdi tüm bu çalışmalarını barındıracak uygulamaları piyasaya sürmeyi hedefliyor.Sabah Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

21 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz