Feminist Kadınların Gönlü Olsun Diye...

[caption id="attachment_11811" align="alignleft" width="206"]AYDIN'IN KUYUCAK ILCESI'NDE TARIM ILACI ICEN FATMA AYDIN (SOLDA), INTIHAR ETTI. AYDIN'IN COCUK GELIN OLDUGU, KOCASININ ISE BU NEDENLE TUTUKLANDIGI OGRENILDI. FATMA AYDIN, KOCASI OZGUR AYDIN VE COCUKLARIYLA BIRLIKTE. (FOTO: KUYUCAK, DHA) AYDIN'IN KUYUCAK ILCESI'NDE TARIM ILACI ICEN FATMA AYDIN (SOLDA), INTIHAR ETTI. AYDIN'IN COCUK GELIN OLDUGU, KOCASININ ISE BU NEDENLE TUTUKLANDIGI OGRENILDI. FATMA AYDIN, KOCASI OZGUR AYDIN VE COCUKLARIYLA BIRLIKTE. (FOTO: KUYUCAK, DHA)[/caption]

Geçen hafta mecliste görüşülen, erken yaşta evlenen ve kocaları hapiste olan kadınların kocalarına, çocukların babalarına kavuşma umudu, feminist kadınların gönlü olsun, diye söndürüldü ve tasarı geri çekildi. Kocaları hapiste 4 bin kadının kocalarına ve on binin üzerinde çocuğun babalarına kavuşma hayalleri söndü, umutları kırıldı.

Kocasına kavuşma umudu sönen ve çocukları ile yalnız başına hayat mücadelesinden yorulan Fatma Aydın dün bunalıma girip intihar etti. Allah rahmet eylesin.

Kadın derneklerinin hiçbirinden ses çıkmadı. Tecavüze uğramış olsaydı sahip çıkacaklardı fakat evlendiği için suçlu bulundu ve kimse sahip çıkmadı. Küçük yaşta babası cezaevine girdiği için umutla sarıldığı sevdiği adamı elinden alanların yakalarına yapışacaktır.

Kocası ve çocukları ile nasıl da mutlu görünüyor, kocası hapse girmeden önce. Bilmiyor ki sevdiği, yuva kurduğu adamı "tecavüzcü" diye elinden alacaklar, hayatı altüst olacak. Yüzüne bakın tecavüzcüsü ile evlenen mutsuz kadın yüzü mü?

Ellerine bakın, çocuğunu tutan kocasının eline nasıl da sarılmış.

Kendi isteyerek kaçmış. Babası hapisteymiş belki ev ortamı iyi değildi. Herhalukar da "ana evi koca evinden iyidir" diye bir gerçek mi var? Anasının babasının evinde de akrabaları tarafından tacize, tecavüze uğrayanlar var. Yok orada tecavüze de uğrasan da, aç da kalsan ana evinde otur fakat yeter ki evlenme.

Nedir bu koca evi düşmanlığı?

Babası hapiste olduğu için belki evlenerek kendini tehlikelerden korudu.

Fatma "ben sevdim kaçtım" dediği halde, onu koruyan, ona aile olan adamı tecavüzcü ilan edenler, bakalım iftiranın ve onu kocasından ayırmanın bedelini nasıl ödeyecekler?

Sevdiği kadının ölümü ile yüreğine ateş düşen kocanın içinin yangını, kimlerin yüreğini yakacak?

Ve hem annesiz hem babasız kalan çocukların gözyaşları kimin üzerine damlayacak?

Babasının boyuna ulaşmak için sandalyeye çıkan, babasının sarıp sarmaladığı bu küçük kızı babasından ayırmanın vebali kimlerin boynuna dolanacak?

Bu tasarıya karşı duran seküler ve muhafazakar geçinen kadın derneklerindeki çok bilmiş kadınlar, bakalım bunun hesabını nasıl verecekler! Fatma Aydın'ın kanı hepsinin eline bulaştı.

Ve kocalarına kavuşmayı bekleyen fakat umudu kırılan diğer kadınların ve çocukların bedduaları...

Erken evlendikleri için tecavüz gibi en adi suçtan hapis yatan, gençlikleri eşlerinden ve çocuklarından ayrı geçen bu erkeklerin ahları kimleri yakacak?

Rabbim mazlumun ahını almaktan korusun. İnşallah tasarı tekrar meclise gelir de dağılan aileler yeniden bir araya gelir. Fatma Aydın için geç olsa da en azından çocukları babalarına kavuşsun diye ve diğer kadınların, kocaların ve çocuklarının acıları dinsin diye tasarı tekrar meclise getirilip onaylanmalı.

Öncelikle tasarının adı "Cinsel istismara af " olmamalı, hata orada. Cebir, tehdit olmayan cinsel istismar da ne demek?

Müslüman bir halk olarak, dini nikahla evlilik diye bir gerçeğimiz var. Hükumet artık dini nikahı tanımalı ve tasarı "Dini nikahla erken yaşta evlilik yapanlara af" diye gelip geçmişte evlenenlerin hepsi affedilmeli.

Geleceğe yönelik de madem ki ülkemizde 15 yaşından sonra cinsel ilişki serbest, o zaman evlilik de serbest olmalı. 15-18 arasında olup da evlenmek isteyenler, devletin kuracağı uzman bir kuruldan rapor alarak evlenebilmeli. İşin içinde tecavüz var mı yoksa severek mi evleniyorlar incelenmeli ona göre karar verilmeli. 18 yaş altı gençlerin evliliğine engel olunamaz. Yoksa ya toplumda zina artar ya da böyle gizli gizli evlenirler, sonra büyük acılar yaşanır.

 

Konu ile ilgili haber şöyle:

Kocası ‘cinsel istismar’ suçlamasıyla cezaevinde olan iki çocuklu genç kadının intiharı, tepkiler üzerine geri çekilen yasa tasarısı ile ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

Aydın'ın Kuyucak İlçesi Başaran Mahallesi’nde iki çocuk annesi 23 yaşındaki Fatma Aydın, tarım ilacı içerek canına kıydı. Fatma Aydın’ın cenazesi, Adli Tıp Morgu’ndan alınarak, dün ikindi namazının ardından çok sayıda hemşehrisinin gözyaşları arasında toprağa verildi.

Fatma Aydın’ın 23 yaşında intihar ederek sonlanan hayatı çilelerle dolu. Babası Ali Aydın, hırsızlık ve soygun olaylarına karışmış, arandığı sıralarda da yol kontrolü yapan Jandarmanın dur ihtarına uymayıp gaza basınca bir jandarma erinin ölümüne neden olmuş, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Babası Nazilli Kapalı Cezaevi’nde yatan Fatma Aydın, eşi Özgür Aydın’a 14 yaşındayken kaçtı. Fatma’nın annesi Gül Ayşe’nin şikâyeti üzerine hakkında kamu davası açılan Özgür Aydın düğün yapınca kayınvalidesi şikayetini geri aldı.

Fatma ve Özgür Aydın çiftinin evliliklerinden iki çocukları oldu ancak kamu davası Özgür Aydın’ın peşini bırakmadı.Yasaya göre “reşit olmayan küçük yaştaki çocuğa cinsel istismar” suçundan 10 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Özgür Aydın cezaevine girerken, Fatma, çocuklarına bakmak için çiftliklerde çalıştı.

Genç yaşında çocuklarına hem annelik hem de babalık yapmak zorunda kalan Fatma Aydın’ın yaşadığı zorluklar Başaran Mahallesi’ndeki herkes tarafından biliniyordu.Ak Parti tarafından gündeme getirilen “yasa” sayesinde eşinin cezaevinden çıkacağı günü dört gözle bekleyen Fatma Yılmaz’ın, yasanın tepkiler üzerine geri çekilmesi üzerine, artık “ümidinin kalmadığını” belirten yakınları, “Son günlerde psikolojisi çok bozuktu. ‘Artık dayanamıyorum’ diyordu. 15 gün önce de büyük kızına otomobil çarpınca iyice bunalıma girmişti” dediler.

AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, hazırladıkları, ancak tepkiler nedeniyle geri çekmek zorunda kaldıkları yasayı “Tecavüzcüler için değil Fatma’lar için” çıkarmak istediklerini belirterek “Yasanın geri çekilmesinden hemen bir hafta sonra, mağdur olan bu gencecik hanımın hayatına son vermiş olması gerçekten çok üzücü. Allah rahmet eylesin. Kendisine rahmet diliyoruz” dedi.

“Bize bu yasayı çıkarmak istedik diye demediklerini bırakmadılar. ‘Tecavüzü savunuyor’ dediler” şeklinde konuşan AK Parti Aydın İl Başkanı Özmen şunları söyledi: “Oysa yasa bu tür uç örnekler gözetilerek hazırlanmıştı, işte amaç buydu. Fatma’lar ölmesin diyeydi. Fatma’nın suçu neydi? Kesinlikle tecavüzcüleri korumak gibi bir niyet yoktu. Bu türden olaylarla, mağdur insanlarla ilgili bir çalışma öngörülmüştü ve suiistimal edilmesin diye de süreyle sınırlı tutulmuştu. Önümüzdeki günlerde belki komisyonda tekrar tüm siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının mutabakatıyla herkesin üzerinde hem fikir olabileceği bir tasarı belki gündeme gelir.”

Milliyet.com

Not: Yeni canlar yanmasın hem Fatma Aydın'ın çocukları babalarına kavuşsun hem de kocalarının yolunu gözleyen kadınlar ve babalarının yolunu gözleyen çocuklar için twitter de #DiniNikahlaEvlenenlereAfTasarısı hashtag oluşturduk. Destekleyelim ki kanun yeniden görüşülsün.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

42 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz