Genç Evliliğe Karşı Olanlar Zinaya da Karşı mı?

7_b18 yaş altı evlilikler suç sayılıyor ve 18 yaş altı dini nikahlı evlilikler cinsel istismar kapsamına giriyor kanunlarımıza göre. Hatta yıllar sonra bile dini nikahlı evliliklerde kocalar, aile babaları yakalanıp tecavüzcü diye ağır cezalarla hapse atılıyor.

Bir önceki yazımda genç yaşta evlenen kadınların kocalarının hapse girmesi sebebiyle kendi dillerinden mağduriyetlerini yayınlamıştım.

Tabii orada anlatılanlardan başka çok daha fazla mağduriyetler de var. Sadece kocası değil 15 yaşında evlendiği için hem kocası hem de ona düğün yapan anne, baba ve kayınpederi hapse girenler var. Kendi üç çocuk ve iki kardeşi ile anne-baba da hapiste sefil perişan yaşıyorlar.

Hatta daha acısı kocası hapse girince gidecek yeri olmayıp geneleve düşenler olmuş. Konunun içine girdikçe hikayeler daha da acıklı hale geliyor. Öyle derin ahları ve bedduaları var ki bu kadınların.

Mağdur kadınların yaşadıklarını anlattıkları yazıdan sonra pek çok kişi “biz konunun böyle olduğunu bilmiyorduk, bu kişilerin kocalarına af geleceği zaman karşı tarafta yer almıştık, çok üzgünüz…” dediler. Hükümetin elinde kaç tane televizyon ve gazete var. Niye konunun tecavüzle ilgili olmadığını, evlilikle ilgili olduğu bu kadınların hikayelerini göstererek halka anlatmadı da yasayı geri çekti. Bu sorgulanmalı. Bu affı kim ya da kimler istemedi?

O zaman konuyu anlamadığı için destek olmayanlar şimdi pişman fakat bazıları da hâlâ bu cezalar olmazsa erken evlilik artar, ceza olmalı, diye görüş belirtti.

Hadi konuyu biraz daha irdeleyelim o zaman.

Genç evliliklere neden karşı çıkılıyor?

Gösterilen sebepler:

1-18 yaş altı gençler henüz olgun değil, evlilik sorumluluğu kaldıramaz, diyenler,

Kendi rahat hayatlarından ve kendi çocuklarına ya da etrafındaki gençlere bakarak buna karar veriyor olmalılar. Kendi 16 yaşındaki çocuğuna bakıyor, yemeğini bile ısıtamıyor ve diğer 16 yaşı da kendi çocukları ya da kendi çocukluğu ile kıyaslayarak evlenmemeliler diyor.

Oysa dünya kendi dünyaları kadar değil. 18 yaş altı evlenenlerin çoğu bir şekilde hayatın zorluklarını daha küçük çocukken erken yüklenenler. Kimi yoksulluktan, kimi babasızlıktan, kimi aileden şiddet görmekten, kimi anne-baba ayrılığı ve ikisinin de evlenmesi sebebiyle ortada kalmaktan… Onlar için aile olmak en büyük umut.

Yani merak etmeyin sizin yemek ısıtamayan çocuğunuz kolay kolay evlilik sorumluğu üstelenmeyi düşünmez, erken evlenenlere heveslenmez, bir sevdiği varsa zinayı tercih eder. Siz bir susun aile sıcaklığını yaşayamamış olanların aile kurma heveslerine engel olmayın.

2-Evlenmesinler okusunlar diyenler,

Birincisi, kimse kusura bakmasın her açıdan berbat bir eğitim sistemimiz var, bu şartlarda okumak ne kadar hayırlı ve ne işe yarıyor bilmiyorum. Dindar ailelerin en büyük şikayetleri evlatlarının dini yaşamaması hatta din karşıtı ya da ateist olması. Bu çocuklar bu hale nasıl geldiler? Hem de muhafazakar görünen bir partinin iktidar olduğu dönemde ateizm hiç olmadığı kadar arttı.

Medya ve eğitim sistemi gençleri mahvetti. Bir genç kız söylemişti.”Hocalarımız her dersten önce din ve hükümet aleyhine konuşmalar yapıyorlar derse geç başlıyorlardı. Bunu da bize şöyle açıklıyorlardı ‘Kitaptaki bilgileri kendiniz de okuyup anlayabilirsiniz fakat bizim anlattıklarımız her yerde bulamazsınız.’ Diyorlardı."

Din aleyhine konuşmalar yapan, gençleri zehirleyen bu öğretmenlerle ilgili bir işlem yapılıyor mu, hayır. Din aleyhine konuşmak serbest. Okullar kafası çalışan, kritik analitik yapabilen münevver insan yetiştirmiyor sadece ezberci papağan yetiştiriyor.

İkinin ikincisi, herkes okuyacak diye bir şey yok. Bazı insanlara okumak ağır gelir derslerde zorlanır sınıfı zor geçer. İlköğretimi bitirdiyse tamam. Şimdi bu kişileri devlet zoruyla okumaya zorlamanın mantığı ne? Kız erkek fark etmez. Okumak istemeyen okumaz.

Üçüncüsü ergenlikte hormonların zirve yaptığı zamanlarda okulda dershanede kız erkek karışık ortamlarda gençleri bütün gün bir arada tutup sonra da “aranızda bir şey gelişmesin, siz çocuksunuz” demek onlar açısından ne kadar ciddiye alınır.

Genç evlenenlere baktığınızda ya okulda ya dershanede falan tanışmışlar.

O yaşlar zaten kanın deli aktığı zamanlar. Mesela 14 delisi diye bir tabir vardır. Hiçbir şey gözlerine zor ya da imkansız görünmez o yaşlarda gençlerin. Zaten erken evlenenler de kanunu bile bile evlenmişler, o yaşlarda hapis cezası bile gözlerine çok gelmemiş.

Siz gençlere "18 yaşına kadar bekleyeceksiniz evlenmek istiyorsanız" derseniz aradaki zaman birbirlerine kavuşmamak için onlara çok uzun gelir fakat 15 yaşında evlenmek isterseniz evlenebilirsiniz, denirse bekleyebilirler ve o bekleme süresinde acele verilmiş bir kararsa vazgeçebilirler de.

Kanunlarla ergen gençleri durduramazsınız, evet belki evliliği azaltırsınız fakat zinayı kürtajı artırırsınız. Bir lisenin ardında eczanesi olan bir eczacı hanımla konuşmuştuk. “O kadar çok liseli kızlar hamilelik testi almaya geliyorlar ki inanamazsınız.” demişti.

Hamile çıkan bu kızlar ne yapıyorlar? Kimi doğurup çöpe atıyor, kimi bir yerlere bırakıyor, kimi de özel hastanelerde gizlice kürtaj oluyor. Hükümetimiz ve erken evliliğe karşı olanlar bu durumlara engel olmak için ne yaptılar acaba?

3-Anne-baba zoru ile küçük yaşta evlendirilenler var ya da tecavüzcüsü ile evlendirilenler var diyenler, bunlara engel olunmalı, bu yüzden 18 yaş altı evliliğe izin verilmemeli diyenler…

Bu konu biraz hikaye oldu. Şimdi ailesinin korkusu ile evlenen kişi sayısı çok az, eskidenmiş kızlar ailelerinin zoru ile evlenirmiş. Şimdi kızlar cin gibi. Üzerlerinde bir baskı olduğunda hangi numarayı arayacaklarını kime şikayet edeceklerini gayet iyi biliyorlar.

Ayrıca genç evlenmek pek çok kişinin zannettiğe gibi Doğu’nun gariban kızlarının sorunu değil. Evet Doğu’da daha çok genç yaşta evlenen var fakat bunlar kızların kendi istekleri ile olan evlilikler. Kaç kez Doğu’ da farklı illere, ilçelere gittim; kadınlarla bu konuları hep konuşuyorum, hiç de üzerlerinde zannedildiği gibi bir baskı yok.

Tam aksi Doğu'da kadınlar evlerinde kocalarına, oğullarına karşı son derece baskın kadınlar. Genç evlenmek de çok çocuk doğurmak da kendi tercihleri. Okumak istemeyen kız evde oturmaktansa evlenmeyi tercih ediyor.

4-Genç evlilik pek çok kişinin zannettiği gibi üç beş ailenin problemi değil. Genç evlendiği için sayıları bilinen kocaları hapiste 4 bin civarı kadın var. 4 bin erkek suçsuz yere sevdiklerinden koparılmış tecavüzcülerle birlikte aynı koğuşta hapis yatıyor, 4 bin kadın kocası hapiste diye hem babasız çocuk büyütüyor, hem geçim sıkıntı yaşıyor. Bir de evlatları hapiste olan anne-babalar kardeşler var. En az 20 bin kişi mağdur bu cezalardan.

Bütün bunların yanında bir de kaçak binlerce kişi var. Kadınlar kocaları yakalanmasın diye hastaneye gidemiyorlar, evde doğum yapıyorlar, çocuklarını nüfusa kaydettiremiyorlar…

Sağlık çalışanları doktor, hemşire ya da ebelere 18 yaş altı evli olduğunu anladığı kişilere şikayet etmeleri ile ilgili talimat var. Bu yüzden 18 yaş altı evlenen kadınlar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Vicdanlı olan sağlık çalışanları görmezden geliyor fakat şikayet edenler de çok oluyor. Şimdi binlerce insanı bu korkularla yaşatmaya kimin ne hakkı var?

5-İslam’da zinanın cezası erkeğe de kadına da aynıdır. Eğer 18 yaş altını devlet dini nikahı tanımıyor ve gönüllü birliktelikleri cinsel istismar sayıyorsa o zaman kadınların erkekle aynı cezayı alması lazım. Kız "ben gönlümle birlikte oldum" diyor fakat o hiç ceza almıyor. Neden?

Niçin kızın erkekle birlikte olması erkeğe cinsel istismar sayılmıyor. Çoğu erken evlilikte erkekler de 18 yaş altında. Kız da erkeği istismar etmiş ikisi de gönüllü olduğuna göre.

Devlet bu konuya kocakarı zihniyeti ile erkek her daim cinsellik ister kadın cinsellikte hep kullanılan taraftır, kız kesin zorla yapmıştır diye mi bakıyor? Biraz bilimsel biraz da çağın ve kızların haline bakalım lütfen. Burada büyük bir cinsiyetçilik var. Kadın kendi istese de mağdur, erkek her durumda zalim. 18 yaş altı erkeğe hapis cezası varsa bu suçsa kadına da ceza verilmeli.

6-18 yaş altı kızlar geri zekalı mı? 18 yaş altı kızlar "gönüllü birlikte oldum, isteyerek evlendim" dese de bu beyan kabul edilmiyor ve erkeğin kızdan faydalandığı ve cinsel istismar ettiği kabul ediliyor. Niye? 18 yaş altı kızlar geri zekalı mı? Niye beyanları kabul edilmiyor. Kadın haklarından bahsedenler nerede? Niye sessiz kalıyorlar? Bakınız 18 yaş altı erkekler adam sayılırken kızlar geri zekalı sayılıyor. İtiraz etsenize!

7-Hükümet genç evliliklerle mücadele ediyor, sağlık çalışanlarını ajan gibi kullanıyor peki neden liselerde yayılan zina için bir gayret göstermiyor. Madem ki 18 yaş altı cinsellik kızlar gönüllü olsa da tecavüz ya da istismar sayılıyor, neden zina yapanlar takip edilmiyor da sadece evliler ile uğraşılıyor?

Eğer hükümet 18 yaş altı kızları çocuk kabul ediyor ve onların cinsellik yaşamasını istismar kabul ediyorsa bu kızlarla birlikte olanların da peşine düşsün.

18 yaş altı cinselliğe (zinaya) engel olmak için ne yapılabilir bir bakalım.

Okullara bir doktor ve ebe gönderip 13 yaş üstü kızlara bakirelik kontrolü yapılsın ve bakire çıkmayanlar sorgulanıp kiminle ya da kimlerle birlikte olduysa tutuklansın.

Liselerin girişlerinde öğrencilerin cepleri aransın doğum kontrolü için ilaç ya da malzeme taşıyan erkekler tutuklansın.

Otellere girerken artık evlilik cüzdanı sorulmuyor, nüfus cüzdanı yeterli görülüyor. Fakat 18 yaş istismarlara engel olmak için otellere 18 yaş altı olan bir kız, bir erkekle kalmaya geldiyse otel çalışanları polis ihbar etmek zorunda olsun ve birlikte geldiği kişi cinsel istismar suçundan ceza alsın.

18 yaş altı gençlerin sosyal hesapları takip edilsin, sevgilisiyle birlikte olduğu anlaşılanların sevgilileri cinsel istismardan hapse girsin. Kızların sevgilileri ile tanışan onlarla yemeğe giden ya da sevgilileri evine kabul eden aileler de cinsel istismara destekten hapis cezası alsın. Çünkü genç evliliğe destek oldu diye hapis yatan aileler var. Kızın sevgilisini onaylayanlar da hapis cezası alsın.

Mesela 16 yaşında Aleyna Tilki diye bir çocuk şarkıcı (bence genç fakat kanunen çocuk dendiği için öyle söylüyorum) 33 yaşında bir adamla birlikteydi ve magazin sayfalarında boy boy birlikte tatil resimleri çıktı fakat kızın sevgilisi, anne ve babası, cinsel istismardan tutuklanmadı. Bu haberleri veren gazeteler istismarı destekliyor diye ceza almadı. Çocuk evliliğe karşıyız diyen ikiyüzlülerin hiç biri itiraz etmedi. Kimse suç duyurusunda bulunmadı.

Madem genç evlenenler ile mücadele ediliyor 18 yaş altı zina yapanlarla da mücadele edilsin. Okullar, oteller, sosyal hesaplar takip edilip bu kızların birlikte olduğu erkekler, cinsel istismardan tutuklansın.

Olur mu öyle şey, mi diyorsunuz? Neden olmasın? 18 yaş altı evlenenleri devlet ajan gibi takip ediyor, Aile Bakanlığı düğünleri basıp gelin kaçırmaya başladı, bunların yanında benim yazdıklarım gayet makul bence.

Ya geçmişe yönelik genç evlenenle af gelsin, bundan sonrası için evlilik yaşı 15 olsun ya da devlet genç evlenenleri de görmezden gelsin yoksa da aynı yaşlarda zina yapanları da takip etsin.

Adalet ve Kalkınma partisi hükümeti eğer sadece evlenenlere hapis cezası verip, zina yapan 18 yaş altını görmezden gelecekse lütfen parti ismi başındaki "Adalet" kelimesini kaldırsın ve seçim konuşmalarında maneviyattan ahlaktan falan bahsetmesinler, komik olurlar çünkü.

Cinsel istismara uğrayıp da aile baskısı ya da karşıdaki kişinin korkusu ile kadınlar "gönlüm vardı" beyanı yapmak zorunda olurlar diye bu kanun olmalı diyenlere ise şunu söylemek lazım.

Bizim devletimiz bizim hükümetimiz tecavüz ile evliliği ayıramayacak kadar aciz bir devlet mi? Hem de bu devirde. Cep telefonu ya da sosyal ağlarıda her şeyin belgelendiği zamanda.

Hadi hepsini geçtik kız bunları kullanmıyor, diyelim kızın gönüllü mü birlikte olduğu ya da istismar mı olduğunu anlamak için uzman bir psikolog yeter. Beş dakika da kızın korku ile mi ifade verdiğini yoksa isteyerek mi evlenmek istediğini kız hangi beyanı verirse versin uzman hemen anlar. Devlet uzmanlarına mı güvenmiyor. 18 yaş altı evlenmek isteyenler uzman bir ekipten evlenebilir raporu alıp evlenebilir mesela.

Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle ilkel bir kanun yok. Hükümet ya acil bu kanunu düzeltmeli, geçmişte yapılan evliliklere af getirmeli ya da 18 yaş altı cinsel birliktelikleri de takip ekipleri kurup onları da cezalandırmalı. Yoksa maneviyattan, adaletten falan bahsetmesinler.

"Bu Kadınların Çığlıklarını Duyun"

http://www.cocukaile.net/bu-kadinlarin-cigliklarini-duyun/

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

34 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz