Göbeğiniz Varsa Nedeni İnsülün Direnci Olabilir!

(İNSÜLİN DİRENCİ )

İnsülin pankreas bölgesinden salgılanan bir hormondur. Yemek yiyince kanda artan kan şekerini düşürmek yani normale getirmek için salgılanır.

İnsülin aynı zamanda kilo alma nedenidir. Kan şekerini hızlı yükselten yani glisemik indeksi yüksek besinleri fazla tüketmek kanda insülin hormonunun artmasına, çabuk acıkmaya, dolayısıyla kilo almaya ve hatta zor kilo vermeye sebep olur.

İnsülin hormonunun yeterince etkili olamamasına insülin direnci denir.insülin direnci arttıkça kan şekerinin hücreye girmesi için daha fazla insülin salgılanması gerekir. Böylelikle pankreas bezi çok çalışmaktan yorulur ve şeker hastalığının oluşmasına neden olur.

İnsülin hormonu yağ dokusundan yağların çözülmesini engelleyen bir hormondur. İnsülinin etkisi azaldıkça yağlar çözülür, kanda yağ asitleri artar ve dplayısıyla yağlanma da artar. YANİ İNSÜLİN DİRENCİ AZALDIKÇA KİLO VERMEYE DEVAM EDİLİR.

İNSÜLİN DİRENCİNİN BELİRTİLERİ ŞUNLARDIR

Kadınlarda kalça ve göbekte; erkekte göbekte yağlanma

Hızlı kilo alma, zor kilo verme,

Sık sık acıkma doymama,

Tatlıya düşkünlük

Terleme

Performansta azalma

Yemekten sonra uyuklama

Unutkanlık, yorgunluk ve halsizlik

İNSÜLİN DİRENCİNİN GÖRÜLME RİSKİ orta yaşın üzerindekilerde, gestasyonel gebelik (hamilelikle yükselen kan şekeri) görülenlerde, beden kitle indeksi (boy/ağırlık oranı) 25-26 nın üzerinde olanlarda,açlık kan şekeri yüksek olanlarda, tansiyonu yükselenlerde, kilosu fazla olanlarda, ailesinde şeker hastalığı görülenlerde daha sık görülmektedir.

STRES VE DEPRESYON,UYKUSUZLUK, ÜZÜNTÜ, SIKINTI, KRONİK KARACİĞER HASTALIĞI, SİGARA, ALKOL, YÜKSEK KARBONHİDRATLI YİYECEKLERİ SIK TÜKETMEK, FAST FOOD ALIŞKANLIKLARI,HAREKETSİZ YAŞAM, AŞIRI ÇAY KAHVE VE KOLA VE MİGREN GİBİ DURUMLAR İNSÜLİN DİRENCİNİN ARTMASINA NEDEN OLURLAR.

Bunun yanısıra insülin direncinin yüksek olması da bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

İNSÜLİN DİRENCİNİN YÜKSEKLİĞİNDE BAŞTA ŞEKER HASTALIĞI, ŞİŞMANLIK, ERKEN YAŞLANMA, HİPERTANSİYON, YÜKSEK KOLESTEROL, GÖBEK (ÖZELLİKLE KADINLARDA KALÇA) YAĞLANMASI, UYKU APNESİ, DEPRESYON, KARACİĞER YAĞLANMASI, POLİKİSTİK OVER SENDROMU VS GİBİ BİRÇOK HASTALIĞIN OLUŞMASINA NEDEN OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR.

O HALDE DÜZGÜN BİR FİZİĞE SAHİP OLMAK , DAHA GEÇ YAŞLANMAK, KAN DEĞERLERİMİZİ DÜZELTMEK VE HATTA GENEL SAĞLIĞIMIZDA DAHA İYİ SONUÇLARA ULAŞMAK İSTİYORSAK İNSÜLİN DİRENCİMİZİ ÖLÇTÜRMELİ VE YÜKSEKSE DÜŞÜRMELİYİZ. BUNUN İÇİN DE İNSÜLİN DİRENCİNİ DÜŞÜRECEK SİZE ÖZEL HAZIRLANMIŞ VE HAYATINIZ BOYUNCA SİZİ ZORLAMADAN YAPABİLECEĞİNİZ , GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK BESİNLERDEN OLUŞTURULMUŞ BİR DİYET UYGULAMALI VE MUTLAKA DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMALIYIZ.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

5 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz