Gofret Yiyen Amcalar

gonca-profil (1)Bir Cuma vakti… bir caminin önünden geçerken, kızım camiye girelim diye tutturdu. Normalde bile bir kadın olarak girmek yer bulmak zor oluyor, bugün girmenin mümkün olmayacağını bilsem de kızım en azından içeriyi görsün diye kapıya doğru yaklaştık.

İlginçtir ki tam girişte büyük birkaç masa… Masaların üstünde kutu kutu gofretler… bir tarafta kekler ve yenmiş keklerin ambalajları... Acaba bir parkın önünde miyim diye tereddüt duyan gözlerimi, gerçekle yüzleşebilmesi için bir süre ovuşturdum. Çok sürmedi…

Bu kutuların içerideki çocuklar düşünülerek hazırlanmış, ‘camiyi sevdirme sürprizi’ olduğuna inanmak istedim bir an, bu da tatlı ve uçuk bir hayaldi… Ayakkabılar hemen orada, çocuk ayakkabısı da neredeyse yok, belki 3- 5 tane. Zaten kim şahit olmuş ki bir camiden çıkan yüzlerce çocuğa?

Peki, kim yiyecek bu sıra sıra gofretleri? Koca koca amcalar mı? Evet, şu, çocukları sevmeyip camide istemeyen, ama beş vakit namazını aksatmayan(!) bazı amcalar…

Herkesin hayrı, ibadeti kendine, isteyen istediğini yapar, demeyin, çok içerledim…

Bir çocuk sesine tahammülü olmayan; sadece camide değil, hastanede, çarşıda, pazarda çocuk terslemeyi vazife edinen; bir keskin bakış atmayı marifet sanan bazı amcaların, nefislerini doyurmak için birbirlerine “hayır” adı altında gofret yedirmeleri içime çok dokundu.

Bir gün sitenin bahçesinde şahit oldum, bir amca iki litrelik bir pet şişeyle uzak bir mesafedeki çeşmeden tam 7 kez gidip gelip su doldurdu ve arabasını yıkadı. Aynı amca, bir başka gün bahçede bisiklet binen çocukları azarlıyordu “üzerime çamur sıçratıyorsunuz” diyerek. Arabası temiz, üstü kirlenmedi diye kendini pirüpak zanneden amca, göz göre göre çocuklara kötülük sıçratıyor, ona kim kızacak? Çamur lekesi yıkanıyor da, kızgın bakışlar hayat boyu çocukların ruhundan çıkmıyor ya, kim savunacak bu masum çocukları?

Biz de bu sevimsiz amcaları bahçelere almasak mesela, çocuk dünyasını kirletiyorsunuz desek…

Parkların yanından geçmeleri hatta içeriye bakmaları yasak olsa…

Ve gofret yemeleri suç sayılsa…

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

14 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz