Güçlü Kadınlar Neden Mutlu Değil?

Guclu Kadinlar sonnn"KADIN” GİZLİ GÜÇLERİN TEMSİLCİSİ

KADIN: İnsan cinsinin iki kutbundan biri. Bütünün diğer yarımı.

Ana: Yaradan’ın “Rahim” esmasının insanda tecillisi. Toplumun mimarı. Taşıyan, doğuran, büyüten, şekil veren, inşa eden.

Aşk: Allah’ın “Cemal” sıfatının insanda temsilcisi. Uğruna nice şiirler şarkılar yazılan gizemli varlık. Alıcı.

Dişi: Gizli güçlerin temsilcisi. Gücünü zayıflığından alan cinsiyet. Gizemli çekici, üreten. Kanmaya ve kandırmaya meyilli, cezp edici, baştan çıkarıcı. Masum, mûnis-yumuşak. Şefkat ve teslimiyetin temsilcisi. Kendi içinde de zıtları uyumlayabilin varlık. Kalp.

Dişil Güçler: Gizemli güçler. Teslimiyet, kadınlık, sevecenlik, yumuşaklık, letâfet, neşe, duygusallık, beceriklilik, masumiyet, kurnazlık, güzellik, annelik…

ERKEK” AÇIK GÜÇLERİN TEMSİLCİSİ

ERKEK: İktidar, güç ve irade. Allah’ın “Celal” isminin tecellisi.

Baba: Koruma, kollama, sorumluluk alma, aileye sahip çıkma…

Aşık: Verici.

Erk: Açık güçlerin temsilcisi. İktidar, kuvvet ve kudret. Koruma ve yönetme gücü. Baş.

Eril Güçler: Fiziki güç, maddi güç, liderlik vasıfları, dayanıklılık, cesaret, güven, kontrol etme, koruma kollama, sahip çıkma...

Yaratılışta erkeğe kas gücü gibi fiziksel güçler verilirken, kadına yumuşaklık, letafet gibi ince güçler verilmiş.

Filin, aslanın, arının, yılanın, akrebin gücü birbiri ile kıyaslanamaz. Bir bakarsın küçücük bir akrep koca bir aslanı devirmiş.

Kadın ve erkeğin güçleri de birbirinin aynı değildir. Kadın erkeğe göre fiziksel ve duygusal olarak zayıf yaratılmış. Erkek de kadına karşı zayıftır.

Su ile ateşin hallerini bilirsin. Gerçi su, ateş gibi heybetli bir varlığı söndürebilme kudretindedir. Ancak aynı su bir kap içinde bulunursa ateş onu kaynatır, bir damlası kalmayıncaya kadar buhar haline getirip havaya karıştırır. Kısaca kaplar dolusu suyu ortalıktan yok eder. İşte erkekle kadın da böyle su ile ateşe benzerler. Görünüşte su gibi olan erkek, kadına hâkim bir durumda ise de işin iç yüzü böyle değildir. Ateşin harareti gibi kadının sevgisi ve câzibesi de erkeği coşturup kaynatıp tüketmeye kadirdir.”
( Hz. Mevlana-Mesnevi)

(Sema Maraşlı /Güçlü Kadınlar Neden Mutlu Değil kitabından)

https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/search&filter_name=G%C3%BC%C3%A7l%C3%BC%20Kad%C4%B1nlar%20neden%20mutlu%20de%C4%9Fil


Bunlar da ilginizi Çekebilir

35 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz