Çocuklar yeterince uyumuyor

Erciyes Üniversitesi’nin araştırmasına göre, 3-6 yaş grubu çocukların %60'ı yatma zamanına direnç gösteriyor, %64'ü uykuya dalmakta zorlanıyor, %75'i çok az uyuyor.

Başka faktörler yoksa çocukların uyku düzeninin 3 yaşına kadar oturmuş olması gerektiğini ifade eden ERÜ Develi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Programı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Vesile Şenol, yatma zamanına direncin önemli bir problem olduğunu söyledi.

Doç. Şenol, “Çocukların yüzde 60.7'sinin yatma saati düzenli olmayıp her gece aynı saatte yatağa gitmemektedirler. Çocukların yalnızca 19.8'i düzenli olarak kendi yatağında uykuya dalmakta, yüzde 63.3'ü uyumaktan korkmakta, yüzde 64.3'ü genellikle anne-babasını ya da kardeşinin yatağında uykuya dalmakta, yarıdan fazlası uykuya dalarken yanında anne-babasını istemekte, ağlayarak yatmaya direnç göstermektedir.

Bu yaş grubunda uykuya dalmanın gecikmesi de ciddi düzeydedir. Çocukların yüzde 64.1'i yattıktan sonraki 20 dakika içinde nadiren uykuya dalabilmektedir. Bu çocuklarda uyku süresi de önemli düzeyde problemlidir. Çocukların yalnızca yüzde 39.1'i yeterli oranda uyurken, yüzde 75.9'u çok az uyuyabilmektedir. Çocukların yalnız yüzde 4.3'ü her gün yaklaşık aynı miktarda uyku uyumaktadır'' dedi.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz