Mesajlaşmaların Sevgililikten Evliliğe Geçiş Sürecindeki EvrimiBir veri bilimci, eşiyle 6 yıllık ilişkisindeki mesajlaşmalarının içeriklerini grafiğe döktü ve ortaya bu veriler çıktı...

Veri bilimci ve blogger Alice Zhao, kocasıyla evliliklerinin 6’ncı yıldönümünde hediye olarak, eşiyle çıkmaya başladıkları ilk seneden itibaren tüm mesajlarına bakarak bu mesajları ilişkilerinin ilk senesi, nişanlıyken attıkları mesajlar ve yeni evliyken attıkları mesajlar olarak karşılaştırdı.

Zhao, mesajlarının içeriklerinin “Hey, naber”den “Tamam, kulağa güzel geliyor”a evrildiğini ve mesajlarda isimlerini yazmaya giderek son verdiklerini ayrıca “sevgi, aşk” kelimesini daha az kullanmaya başladıklarını açıklıyor. “Ev” ve “yemek” sözcüklerinin kullanımının ise yıllar içinde istikrarlı kaldığını görüyor. Ayrıca kullandıkları bazı terimler aynı kalsa da bu terimlerin içeriklerinin yıllar içinde değiştiğini gözlemliyor.

infografik2

Buradaki temel farkın, çıkmaya başladıkları dönemde birbirlerini her gün görmediklerine ve bu nedenle daha fazla mesajlaştıklarına ancak evliyken mesajlaşmayı sadece lojistikleri teyit etmek ve gelişigüzel düşünceleri paylaşma amacıyla kullandıklarında yattığını söylüyor Zhao.

İşte sevgililikten evliliğe geçiş sürecinde mesaj içeriklerinin evrimi…

infografik3

 

Çıkmaya başladıkları dönemde birbirlerini öğlen 3 civarı düşünmeye başladıklarını ve sabah 3’e kadar mesajlaşmaya devam ettiklerini söyleyen Zhao, mesajlaşmalardaki saatlerin de bir anlamı olduğunu ve örneğin bekarken gece atılan mesajın “Geç yatıyorum ve sensiz bir şeyler yapıyorum ancak yine de yanımda olmanı isterdim” anlamına geldiğini söylüyor.

infografik4


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz