Hemcins Kısır Döngüsü

Bir süredir kafamı iki soru meşgul etmekte...Madem hanımlar ve beyler bizi okuyorlar bu soruları muhataplarına yönelteyim istiyorum. Önce beylerden başlayayım....

Yapılan araştırmalarda kadınların evleneceği erkekten beklentileri sürekli değişse de erkeklerin yıllardır eşlerinden beklediği şeyler ortakmış.Gelenekçi yapıda, biraz annesine benzeyen, sadakatli, ahlaklı eşlerle uzun ömürlü bir hayata adım atacaklarına inanıyorlarmış erkekler. Bu farklılık başka bir yazının konusu olabilir belki ama benim sormak istediğim bu değil...

Merak ettiğim, yıllardır eşlerinden aynı şeyleri bekleyen “ erkekler ” nasıl oluyorda baba olduktan sonra dünyevi, kariyer planlı bir hayat düşlüyorlar kızları için?

Tabi burda bir parantez açmak lazım. “Okutmayalım mı istiyorsunuz?” diye serzenişte bulunabilir babalar. Söylemeye çalıştığım ya hep ya hiç anlayışı değil elbette.

Anlamadığım kızını hayata hazırlayan babanın, kendi hemcinsinin beklentilerini bilmesine rağmen kızlarını “modern zamanın yorgun hanım adayı” olmalarına müsade edecek kadar “ hayat acemisi ” yetiştirmeleri...

Başörtüsü sorunun yaşandığı en acımasız dönemlerde başını açmak istemeyen kızına türlü zülümler uygulayan babalar oldu bu ülkede... “ Karısının” farklı olmasını isteyen eşle ,” kızının ” farklı olmasını isteyen baba arasındaki ince çizgi nedir? Bir anlatır mısınız?

Gelelim hanımlara...Aslında bütün hanımlar değil ...Daha çok kadına dair sorumlulukları yazan/söyleyen yazarları, kadın düşmanı ilan eden hanımlar sorumun muhatabı... Kayınvalideyken geliniyle, gelinken kayınvalidesiyle, anne olarak ergenlik dönemindeki kızıyla, komşusuyla yahut iş arkadaşıyla problem yaşayan “ kadın ” nasıl oluyor da böyle zamanlarda karşıdakinin hemcinsi oldugunu düşünmeden, dişe diş mücadeleye giriyor ?

Sonra bir hanım yazar “sizin de sorumluluklarınız var”dediğinde yazarın tüm bu söylediklerini yalnızca erkekleri sürekli haklı çıkarmak olarak görüyor... Fark nedir? Cümlelerin ayna gibi kendilerini yansıtmasından duydukları rahatsızlık mı? Yoksa söz konusu evlilikse kadın hep haklıdır düsturuna mı inanıyorlar?

Cinsiyet farklılıklarını konuşuyoruz da hemcinslerimizle olan ilişkilerimizin durumu ne olacak dersiniz?

tugbaakbeyinan@gmail.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz