Gazze Hiç Kimsenin Seçim Malzemesi Değildir

Ak Parti İstanbul Belediye Başkan adayı Murat Kurum, seçim konuşmasında şu cümleleri kullandı:

“31 Martta Gazze’deki mazlumlar sevinecek, Gazze’de elini bize uzatan kardeşlerimiz sevinecek. Orada Gazze’nin özgürlüğü için İBB olarak Gazze’ye yapacağımız yardımlar için, inşallah 31 Martta milletimiz yine gerçek belediyecilikten yana tavrını koyacaktır.”

Gazze’de elektrik yok, su yok, yiyecek yok, ilaç yok; bomba var, acı var, zulüm var, binlece yaralı var, ölü var… Gazze’de insanlar tüm dünyanın gözü önünde açlıktan ve susuzluktan ölüyor. 1 buçuk milyona yakın kişi, felaket diye nitelenen 5. derece 4.derece ölüme yakın açlık sınırında.

Tüm bunların yanında Gazze halkında, Türkiye hükümetine kırgınlık var. İsrail ile ticareti kesmeyen; İsrail’e demir, çelik, silah parçası gönderen, katillere her gün taze sebze meyve gemileri gitmesine müsaade eden, İsrail’e hiçbir ciddi boykot uygulamayan ülkemize kızgınlık ve kırgınlık var.

Karadan yollanan yardım tırlarının çoğunun Gazze’ye ulaşmasına İsrail engel oluyor, çok kısıtlı sayıda içeri alıyorlar. Gemiler zaten İsral’in kontrolünde. Geriye bir tek havadan yardım götürmek kalıyor. Ürdün havadan yardım yapıyor. İngiltere, Fransa, ABD bile halkın baskısı ile havadan yardım gönderdi de Türkiye onu bile yapmadı. İktidardaki Ak Parti’nin yapamadığını, İBB belediye başkanı olunca mı yapılacak?

Murat Kurum, Gazze’yi seçim malzemesi yapmasına gelen tepkilere aldırış etmediği gibi bir gün sonra İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ı yanına alıp şu cümleleri kurdu.

“31 Martta bir tarafta Gazze’ye yardım götürmek için mücadele edenler, bir tarafta da kirli pazarlıklarla kapı arkasında ülkenin birliğine beraberliğine kast edenler var.”

Hadi siyasetçiler her şeyi seçim malzemesi yapıyorlar da İHH Başkanı neden buna alet oluyor? İHH pek çok farklı partiden, görüşten insanın yardımlarıyla desteklediği büyük bir kuruluş. İHH tabii ki hükümet partisi ile ve farklı parti liderleri ile görüşüp çalışmalar yapabilir fakat tam seçim zamanı Gazze’yi seçim malzemesi yapanların yanında durmaması gerekirdi, hangi partiden olursa olsun.

Ekrem İmamoğlu’da Gazze’yi seçim malzemesi yaptı. 5 tır yardım malzemesinin yüklendiği tırları, hatırları kalmasın diye uğurlamak için gitti ve  tırların önünde konuşma yaptı. Onun konuşmaları Gazze’ye yönelik değil, hükümete yönelikti. Fakat ne konuşursa konuşsun Gazze’ye gidecek tırların önünde konuşması, Gazze’yi seçim malzemesi yapanları kınarken Gazze’yi seçim malzemesi yapması çok yanlış oldu.

Gazze, hiç kimsenin seçim malzemesi değil, hükümetin hele hiç değil. Ak Parti yıllarca “Ak Parti düşerse Gazze düşer” diye Gazze yi kullandı. Gazze düştü fakat Ak Parti elinden tutup kaldırmak için hiçbir şey yapmıyor.

Gazze’nin imanlı, onurlu insanları tek başlarına mücadele ediyorlar. Her gün Gazze’den açlık ve susuzluktan ölen çocukların haberleri gelirken kimse onların üzerinden menfaat elde etmeye çalışmasın. Siyasetçiler ve yardakçıları yaptıkları işin çirkin olduğunun farkında olmayabilirler, etraftan birileri uzaktan nasıl göründüklerini onlara anlatsın.Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz